یونان و امارات پیمان دفاعی بستند

محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد امارات متحده عربی و کایاراکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان در ابوظبی دیدار کردندبی بی سی :یونان و امارات متحده عربی به دنبال دیدار رهبران دو کشور، توافقنامه‌ای را امضا کردند که تقویت همکاری‌های دفاعی یکی از آنهاست.

دو کشور که منتقد سیاست‌های ترکیه هستند، در بیانیه‌ای درباره توافق همکاری‌های استراتژیک خبر دادند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه این پیمان را "اتحاد شر" خوانده است.

شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد امارات در توییتر خود در باره برقراری همکاری‌های استراتژیک برای ارتقاء روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور نوشت.

چنین توافقنامه‌ای به دنبال دیدار کایاراکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان با ولیعهد امارات متحده عربی به دست آمده است.

طبق بند مربوط به همکاری‌های دفاعی، اگر تمامیت ارضی یکی از دو کشور مورد تهدید واقع شود، طرف دیگر به یاری آن می‌شتابد. یونان و ترکیه هر دو عضو پیمان ناتو هستند.

یونان و امارات در بیانیه مشترک خود "نقض حاکمیت و حقوق حاکمیت" جمهوری یونان و جمهوری قبرس به دست ترکیه و همچنین رفتارهای تهاجمی آن در خاورمیانه، جنوب شرقی مدیترانه و قفقاز جنوبی" را محکوم کردند.

این دو کشور از ترکیه خواستند تا از "اقدامات غیرقانونی و تحریک کننده" خودداری کند. یونان و امارات با همدیگر مرز مشترک ندارند اما هر دو ترکیه را یک "تهدید" قلمداد می‌کنند.

اقدامات ترکیه در مدیترانه شرقی، تنش با یونان و قبرس، جنگ قره‌باغ و لیبی، بیش از پیش به اختلاف‌ها میان این کشور و اتحادیه اروپا دامن زده است.

ترکیه و امارات بر سر لیبی و برقراری روابط رسمی امارات با اسرائیل اختلاف دارند. این دو کشور از جناح‌های رقیب در لیبی حمایت می‌کنند.

توافق یونان و امارات به طور مشخص از ترکیه مشخصا نام نمی‌برد اما به این کشور در بیانیه مشترک اشاره شده است.
+20
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  چون قطر با ترکیه بسته اینا هم با یونان بستند. خاک برسر خامنه ای که نتونست از فرصت استفاده کنه و قطر رو سمت خودش بکشه و ترکیه از اونطرف آمده اونجا برای خودش شلنگ تخته می اندازه.
  4
  14
  ‌سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  Sepas - تهران، ایران
  اجداد همین ۲ بیناموس کشور مرا داغون کردن حالا اومدن دوباره با هم متهد . بشن اما ماموریت ما تمام شد شما را در همان چاه و منجلابی که برامون . ارمغان آوردید غرق خواهیم کرد گور پدر اجدادتون ترموس و عمر
  10
  6
  ‌سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.