آیت‌الله خامنه‌ای: مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه نرسید

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران و حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در محل دفتر رهبربی بی سی :همزمان با برخی ابراز امیدواری‌های در ایران برای رفع تحریم های ایالات متحده با آغاز دوره ریاست جمهوری جو بایدن رئیس جمهور منتخب از حزب دمکرات، آیت الله علی خامنه ای با انتقاد از کشورهای اروپایی و ایالات متحده گفته "مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه نرسید".

آقای خامنه‌ای تحریم‌ها را "یک واقعیت تلخ و جنایت آمریکا و شرکای اروپایی بر ضد ملت ایران" خوانده و گفته "این جنایت سال ها است که بر ضد ملت ایران انجام می‌شود اما در سه سال اخیر شدت یافته است".

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که آخرین روزهای ریاست جمهوری خود را سپری می کند دو سال و نیم پیش با خروج از توافق هسته ای برجام همه تحریم های رفع شده این کشور علیه ایران را دوباره اعمال کرد و سیاست "فشار حداکثری" با هدف "تغییر رفتار ایران در منطقه" در پیش گرفت. کشورهای اروپایی از این سیاست حمایت نکردند.

آیت الله خامنه ای در اظهارات امروز خود (چهارم آذر برابر با بیست و چهارم نوامبر) گفته است "برای علاج تحریم‌ها دو مسیر خنثی‌سازی تحریم‌ها و غلبه بر آنها و رفع تحریم وجود دارد، البته ما مسیر رفع تحریم را یک بار امتحان و چند سال مذاکره کردیم اما به نتیجه‌ای نرسید".

رهبر ایران در این سخنرانی مذاکره مجدد برای رفع تحریم را مستقیما نفی نکرده است اما گفته که "مسیر غلبه بر تحریم‌ها و بی‌اثر کردن آنها ممکن است در ابتدای کار، سختی‌ها و مشکلاتی داشته باشد اما خوش‌عاقبت است".

آیت‌الله خامنه‌ای این اظهارات را در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که متشکل از سران سه قوه در ایران است عنوان کرده که امروز در مقر رهبری او تشکیل شد.

آقای خامنه‌ای این ستاد را چند روز پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام تشکیل داد.

شدت تحریم هایی ایالات متحده علیه ایران به حدی بوده که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران گفته درآمدهای ارزی از هزار میلیارد دلار در سال ۱۳۹۷ به کمتر از ۸ میلیارد دلار در سال گذشته رسیده است. در حال حاضر بخشی از منابع مالی ایران در کشورهای عراق، کره جنوبی و ژاپن مسدود شده و این کشورها به دلیل تحریم آمریکا اجازه دستیابی ایران به دارایی هایش را نمی دهند.

آیت الله خامنه‌ای برای "بی اثر کردن تحریم های آمریکا" به شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه اختیار داد برخی تصمیماتی را که برای این هدف لازم است، بدون طی کردن رویه قانونی آن از جمله تصویب در مجلس شورای اسلامی و تایید در شورای نگهبان به اجرا بگذارد.

سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین که آبان سال ۱۳۹۸ به اجرا درآمد، و به اعترضات سراسری و سرکوب خونین و کم سابقه آن انجامید، مصوبه همین شورای بود. مقام‌های دولتی می گویند در جریان این سرکوب بیش از ۲۰۰ نفر کشته شدند.

وقتی مجلس شورای اسلامی در صدد بازگرداندن قیمت بنزین به وضعیت قبل از مصوبه این شورا کرد، آیت الله خامنه ای با فرمانی جلوی آن را گرفت و از نمایندگان خواست از مصوبات این شورا تبعیت کنند.
به دلیل شیوع ویروس کرونا مقام های عضو شورا با فاصله و با زدن ماسک در جلسه حاضر شده اندآیت الله خامنه ای در اظهارات امروز خود گفته "اقتصاد خانواده‌ها به علت رکود تورمی در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده و اکنون نیز کرونا بر مشکلات افزوده و دشواری‌های جدی معیشتی برای گروههای زیادی از مردم به‌وجود آورده است که باید در این زمینه اقدامی جدی انجام داد".

او خواهان اقدامات بیشتری از سوی شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه شده است.

این شورا با حضور رئیس جمهور، رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه رسمیت پیدا می کند و مصوبات آن از قبل دارای تایید رهبر جمهوری اسلامی ایران است برای همین به سرعت اجرایی می شود.

اعضای دیگر این شورا عبارت اند از معاون اول رئیس جمهور، رئیس دفتر رئیس جمهور، رئیس سازمان برنامه و بودجه، معاون امور اقتصادی رئیس جمهور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر امور خارجه، وزیر نفت، رئیس کل بانک مرکزی، معاون اول قوه قضائیه، دادستان کل کشور، رئیس مرکز پژوهش های مجلس، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی.

علی لاریجانی، اولین رئیس مجلس شورای اسلامی که عضو شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا بود گفته بود این این شور "امری موقتی" است و جایگزین مجلس نمی‌شود.

برخی از نمایندگان مجلس در دوره پیش این شورا را دخالت در وظایف و اختیارات مجلس شورای اسلامی عنوان و از آن انتقاد کرده بودند.
+20
رأی دهید
-54

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  مادرت کاش به جای تو ترکمون زده بود. سر نفس پدرت عقرب کاشون زده بود. ننت تو گودک ...یده بود بعضه تو بود.
  3
  59
  ‌سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۹
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران

  بقول خودت تو چیکاره ای که برای 80 میلیون تصمیم می گیری؟!!مگه عقل تو چقدر می فهمه که 80 میلیون نفر یه جا نمی فهمه؟!! ولمون کن دیگه بابا.برو یه گوشه بشین به کارهایی که کردی فک کن.دست از سر دنیای ما وردار.کلونی مورچه وموریانه بهتر از کلونی جمهوری اسلامی میتونه زندگی و رفاه بسازه.اینا دیگه کین.اه
  4
  66
  ‌سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۶
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ

  واسه تو که فرقی نمیکنه پیر سگ کثیف تر از شما آخوندها خودتونید مذاکره می کنید پشت پرده مثل اون خمینی گور به گور شده
  2
  66
  ‌سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۸
  ۲۲
  romano - تهران، ایران

  بی پدر مادر دروغگو از خداشه داره مثل همیشه دو دوزگی بازی همیشگیش رو در میاره که بعدا بگه من مخالفم بودم. این خامنه‌ای در دیکتاتورهای دنیا دورو ترین و ترسو ترینه جدا از جنایتهاش از رفتار نامردش هم نفرت دارم حداقل قذافی و صدام مثل مرد حرفشون رو میزدن.
  4
  63
  ‌سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۸
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران

  مثل کلید لامپ اطاق نیست بزنی آنی روشن بشه،چون رفع تحریم سالها زمان می بره،الان کلید رو بزنی چهارپنج سال دیگه روشن میشه. چون خروج از لیست سیاه FATF، و عضویت کامل در سازمان تجارت جهانی...خیلی طول میکشه، وگرنه کار شرکتها در ایران مشکل خواهد بود اصلا هیچ شرکتی حاضر نیست ریسک کنه
  4
  43
  ‌سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۵
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  [::Chokam - ری، ایران::]. دوست عزیز مسئله اینه که این بوزینه ها کاری کردن که کار از زدن کلید گذشته. اینها کاری کردن که بقیه دنیا کلا برق مملکت ما را قطع کردن. چهل ساله که مردم ایران تو تاریکی زندگی می کنن.
  2
  27
  ‌سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۴
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  یه الاغ از جنس خودت و یه گاو فرستادی برا مذاکره چی میخواستی بشه پشمک؟ راستی اون همه پول نقد چی شد لولو برد ؟ پس برا تو و مجی اونقدر هم بد نشد شمع دزد
  2
  34
  ‌سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۸
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  [::وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد::]. دوست عزیز این چهل سال مردم توی تاریکی، بله ،اما این تاریکی از آسمان نیامده خود ما هم مقصریم
  1
  14
  ‌سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۸
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  دنیا فکر کرد که شما ادم شده اید و روی خوش به شما نشان داد ولی خیلی زود ماهیت اصلی خودتان را نشان دادید و با ایدئولوژی منحط شیعه سعی در ادامه ی فتنه گری کردید و بعلت کهولت ذهن نفهمیدید که امریکا و اسرائیل در خاورمیانه دارای یک سیاست هستند و حالا هم که بایدن یک نفر یهودی را بعنوان وزیر امور خارجه برگزیده و کابینه ایکه 100% منتخب یهودیان بیلیونر امریکائی هست کار شما مشکل تر خواهد شد
  0
  4
  ‌چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۶
  ۴۹
  یویوماما - خاش، ایران
  این بازم شروع کرد فرصت را از دست دادن ومردم را به گ...دادن.درست مثل قبلا سال هشتم اوباما ناز را کنار گذاشت و مذاکره را قبول کرد که دیگه دیر شده بود و ترامپ امدو ر. توش.انگار ایران مال اینه نه مال مردم.
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۲
  ۴۶
  -xAdolf - اخن، آلمان
  این هر دفعه از این عشوه خرکیا میاد و این زرتو پرتا رو می کنه یعنی دقیقا بر عکس ۱۰۰% اماده ای قنبل قهرمانانه است.
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۸
  ۴۹
  یویوماما - خاش، ایران
  از اول جمهوری اسلامی هر تصمیمی که این احمق گرفت اشتباه مرگبار برای ایران بود. 444 روز گروگانگیری.اعدام های خلخالی. ادامه جنگ برای 8 سال در زمان رییس جمهوری این احمق.اگر جنگ 20 سال هم طول بکشد ما ایستاده ایم سال هشتم به . خوردن افتادن.اعدام هزاران جوان زندانی بدون وکیل ودادگاه در دهه 60.پولهای مردم ایران را به عبس به غزه وسوریه و لبنان و عراق دادن در حالی که فلسطینیها از ایرانی ها نفرت دادند ولی به پول باد اورده ایران نه نمیگویند .و فرصت 8 ساله اوباما را از دست دادن برای مذاکره و همین احمق در سال 8 راضی به مذاکره شد مثل جنگ عراق.و شلیک به هواپیمای مسافر بری و تکذیبش برای چند روز. این احمق چه کار خوبی برای ایران انجام داد؟ و همچنین 400000 پاسدار بیسواد تا دندان مسلح از در و دهات ایران برای ارعاب مردم استخدام.من که زبانم مو در اورد.
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۰
  نظر شما چیست؟