ماجرای جشن شکرگزاری و بوقلمون خوری در آمریکا چیست؟

شکرگزاری که تعطیلی ملی در ایالات متحده است در ماه نوامبر جشن گرفته می‌شودایندیپندنت فارسی :بسیاری از آمریکاییان به زودی برای تهیه غذاهای جشن شکرگزاری آماده خواهند شد که یکی از محبوب‌ترین تعطیلات در تقویم ایالات متحده است.

به جز غذا، بدون تردید مهم‌ترین بخش روز برای آمریکاییان این است که در این جشن محبوب با خانواده و خویشان خود جمع شده و بگویند در این سال برای چه چیزی شکرگزار هستند. البته مراسم‌ امسال احتمالا به دلیل محدودیت‌های ویروس کرونا با هم‌نشینی‌های کوچک‌تری همراه شود.

در آمریکا جشن شکرگزاری یک روز تعطیلی فرهنگی است که نماد صلح، شکرگزاری و شروع فصل تعطیلات محسوب می‌شود.
شکرگزاری چیست و از کجا می‌آید؟
شکرگذاری که تعطیلی ملی در ایالات متحده است در ماه نوامبر جشن گرفته می‌شود.

این مراسم سالانه به یادبود اولین شکرگزاری در آمریکا جشن گرفته می‌شود که اولین بار در سال ۱۶۱۹ در ایالت ویرجینیا و بعدتر در سال ۱۶۲۱ وقتی مهاجرانی که بعدا به «زائران» مشهور شدند، به شهر پلیموث در ایالت ماساچوست رسیدند، اتفاق افتاد و طی آن مهاجران با سرخ‌پوستان قبیله وامپانوگ، که بومیان آن سرزمین بودند، غذای خود را شریک شدند.

مورد دوم هم به یادبود کمکی است که زائران از بومیان آمریکایی در زمینه کشت و برداشت محصولات و سر کردن اولین زمستان سخت و سرد خود دریافت کردند و مراسم آن سال سه روز به طول انجامید.

بعدتر، روسای جمهور ایالات متحده از جمله جورج واشنگتن، جان آدامز و جیمز مدیسون طی ریاست جمهوری خود از مردم خواستند در این روزها شکرگزار باشند.

با این حال و در سال ۱۸۶۳، در بحبوحه جنگ داخلی کشور رئیس جمهور آبراهام لینکلن روز ملی تعطیلی شکرگزاری را رسما اعلام کرد که هر سال در ماه نوامبر از سوی مردم سراسر کشور جشن گرفته شود.
جشن شکرگزاری چه زمانی است؟
شکرگزاری هر سال در چهارمین پنجشنبه ماه نوامبر جشن گرفته می‌شود.

امسال جشن شکرگزاری در ۲۶ ماه نوامبر اتفاق می‌افتد.
چرا آمریکاییان این روز را جشن می‌گیرند و در این روز چه کاری انجام می‌دهند؟
گرچه جشن شکرگزاری ریشه‌هایی مذهبی دارد، اما امروزه بیشتر به تعطیلاتی سکولار تبدیل شده است.

اکثر آمریکاییان این روز را روزی برای دورهمی و اظهار شکرگزاری خود می‌دانند که با خانواده خود غذا صرف کنند و فوتبال آمریکایی تماشا کنند. چندین تیم لیگ ملی فوتبال آمریکایی نیز در این روز بازی خواهند داشت.

طی بعضی مراسم‌ شکرگزاری، افراد روی تکه‌ای کاغذ می‌نویسند که برای چه شکرگزارند و بعد این کاغذها را بلند برای همه می‌خوانند.

در مدارس، کودکان با رنگ‌آمیزی تصاویر زائران و بوقلمون‌ها و کشتی «می‌فلاور»، که حامل مهاجران به سرزمین جدید بود، درباره این تعطیلی می‌آموزند.

در این روز همچنین رژه سالانه میسی برای روز شکرگزاری در شهر نیویورک نیز برگزار می‌شود.

بزرگ‌ترین رژه شکرگزاری دنیا شامل بالون‌هایی عظیم و شخصیت‌های کارتونی شناور در آسمان شهر و همچنین گروه‌های موسیقی و رقاصان است.

بعد از روز شکرگزاری، ماه خرید برای تعطیلات آغاز می‌شود و اولین رویداد تجاری این فصل «جمعه سیاه» است.
کجا جشن گرفته می‌شود؟
شکرگزاری یکی از مهم‌ترین تعطیلات فرهنگی در کشور آمریکا است، با این حال کانادا نیز روز شکرگزاری خاص خود را دارد که دومین دوشنبه هر اکتبر است. کشور لیبریا نیز روز شکرگزاری را اولین پنجشنبه هر نوامبر جشن می‌گیرد.
در روز شکرگزاری چه غذاهایی خورده می‌شود؟
در آمریکا، بوقلمون بخش جدانشدنی روز شکرگزاری است و در بیشترخانه‌های آمریکایی بوقلمون پخته شده در فر روی میز و برای شام قرار دارد.

سالانه حدود ۴۶ میلیون بوقلمون برای این تعطیلات کشته می‌شود، با وجود این اما هر سال یک بوقلمون از سوی رئیس جمهور عفو و از مرگ معاف می‌شود.

اما آمریکاییانی که گوشت نمی‌خورند یا از رژیم غذایی گیاه‌خواری پیروی می‌کنند نیز نیازی به نگرانی ندارند چرا که موارد متعددی از غذاهای گیاهی و خام‌گیاه‌خواری برای مراسم روز شکرگزاری موجود است.

آمریکاییان همچنین غذاهای محبوب دیگری نیز برای روز شکرگزاری دارند، از جمله سیب‌زمینی شیرین با پفنبات (مارشمالو)، مخلفات، سس توت سیاه (کرنبری)، نان ذرت و کیک کدو تنبل
+18
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  من شکرگزار این هستم که یک سال به مرگ سید علی و سقوط نظام نزدیکتر شدیم.
  10
  42
  دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  بله یکی بود ‌یکی نبود یک تعداد انسان‌های مهاجر عاشق ملک ‌طلا و قدرت از آن طرف آب‌ها آمدند وصاحبان اصلی را کشتندو اموال و زمین‌هایشان راگرفتند . ولی روزی دلشان به حال اون بدبخت ها سوخت و آنها را برای صرف شام و شیرینی و بوقلمون‌های خودشون دعوت کردند،روز بزرگی بود و همه شاد و رقص می‌کردند به جز صاحبان اصلی.این روز مهم تبدیل به یکی از اصول دین ‌وتاریخ دنیا شد،بخورید بخورید نوش جانتان.
  8
  26
  دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  Sayet ukتو که لالایی بلدی چرا خوابت نمی بره!یه داستان هم از حمله و کشتار و نسل کشی اطرافیان هم بگو ما بشنویم.دستکم اون امریکایی در قبال کارهایی که کرد صدها فیلم و مستند و انیمیشن از خطاهای خود ساخت و نادم شد.توچی؟تو همین قرن بیستم نسل کشی کردی و هنوزم طلبکاری .ادم بودن خوبه اما برا همسایه درسته؟!
  15
  5
  دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  ما که 124000 پیغمبر داریم برای تولدشون جشن نمیگیریم ولی برای مرگشون سر و کله خودمون رو خونی مالی میکنیم
  5
  15
  دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  مسافران - آنکارا، ترکیه
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. شما برو فعلا بیل گیتس برای شما آمریکائی ها واکسن روغن بنفشه با پنبه آماده کرده. شب خوش.
  12
  1
  دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. کانال اشتباه تماشا کردید. روغن بنفشه و ادرار شتر را همپالکی های خود سرکار تجویز میکردند. اینجا واکسن تولید میکنند و بدون تبعیض بین همه طبقات به نوبت پخش میکنند. ببینیم آغا برای شما و اقوام چه خواهد کرد! احتمالاً از یاسین ردتون میکنند و تربت کربلا به حلقتان میریزند و زرده تخم مرغ به پیشانیتان میمالند. انشالله که از بلایا مصون بمانید تا خود ما اعدامتان کنیم!
  2
  5
  دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  در روایت آمده است که - سن فرانسیسکو، ایالات متحده امریکا
  من که اهل این مراسم نیستم ولی با یکی دو روز تاخیر همچین مراسمی رو اجرا میکنم. چون بوقلمونی که 30 دلاره یه روز بعد از شکرگذاری میشده 3 دلار.
  0
  4
  دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. تو هم ای اریائی اصیل ای نواده داریوش و کوروش ای نماینده سرزمین زرتشت ،بوقلمون را بی خیال مردم ایران از بادمجان خوردن خونریزی لسه گرفتن !! فکر نان باش که خربزه آب است...
  1
  3
  ‌سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. اگر شما بازپس گیری قره باغ را با نسل کشی مردم بومی امریکا و استرالیا رایکی میدانی برتون خیلی خیلی متاسفم، راه جو شما خیلی باید جو جو جو بکنید.حالا ارمنی‌ها ،آذری‌ها ،روس‌ها ،ترک‌ها و سازمانهای بین‌المللی همه موافقت کردن ولی نمی‌دونم تو چرا ....
  2
  2
  ‌سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.