اختراعی جدید برای دفع الکل بدن از راه تنفس

دستگاه اختراعی دانشمندان دانشگاه تورنتو به بدن بیمار امکان می‌دهد در عین تنفس سریع خود را با میزان کافی ترکیب اکسیژن و دی‌اکسید کربن تطبیق دهد بدون آن که دچار بیهوشی شودایندیپندنت فارسی :این دستگاه شامل یک ماسک گاز است که به یک مخزن اکسیژن و دی‌اکسید کربن متصل است

پژوهشگران کانادایی راه جدیدی برای خروج الکل از بدن و اجتناب از عوارض کشنده یا بسیار وخیم آن یافته‌اند.

دانشمندان دانشگاه تورنتو کشف کرده‌اند که در صورت کمک به تسریع تنفس در شرایط ایمن، می‌توانند روند خروج الکل را از بدن در مقایسه با عملکرد طبیعی بدن، سه برابر افزایش دهند.

تنفس سریع کنترل‌شده، که به «ایزوکاپنیک هایپرنیا» (اچ آی) موسوم است به کمک دستگاهی به نام «کلیِر میِت» انجام می‌شود که به دست تیم پژوهشگران دانشگاه تورنتو ساخته شده است. این دستگاه شامل یک ماسک گاز است که به یک مخزن اکسیژن و دی‌اکسید کربن متصل است.  

الکل سمی است که از سوی کبد تجزیه و خارج می‌شود. این عمل زمان می‌برد و قابل تسریع نیست. اگر فرد بیش از حد الکل مصرف کرده باشد، این آهستگی در تجزیه و خروج آن از بدن، ممکن است عواقبی بسیار جدی یا حتی کشنده داشته باشد.

برأساس یک آزمایش محدود که نتیجه آن در نشریه علمی «نِیچِر» منتشر شد، الکل می‌تواند از طریق تنفس نیز از بدن خارج شود. به همین دلیل است که نفس کسانی که مشروب الکلی صرف کرده‌اند، بوی الکل می‌دهد.

اما تنفس سریع برای مدت طولانی می‌تواند به از دست ‌دادن بیش از حد دی‌اکسید کربن خون و بیهوشی منجر شود.

 دستگاه اختراعی دانشمندان دانشگاه تورنتو به بدن بیمار امکان می‌دهد در عین تنفس سریع خود را با میزان کافی ترکیب اکسیژن و دی‌اکسید کربن تطبیق دهد بدون آن که دچار بیهوشی شود.

جوزف فیشر، مخترع «کلیر میت» و مولف این گزارش به نشریه «گیزمودو» گفت این دستگاه اجازه می‌دهد «مقدار طبیعی دی اکسید کربن خارج شده و اضافات آن به نفس بعدی بازگردد».

او گفت از آن جایی که دستگاه به برق یا کامپیوتر نیازی ندارد و با دریچه‌های مکانیکی کار می‌کند، استفاده از آن «بسیار آسان» است.

در این آزمایش پنج مرد سالم شرکت داشتند که الکل خونشان با نوشیدن مشروب الکلی ودکا و آب قدری از حد معمول بالاتر رفت. سپس روند خروج الکل از خون آن‌ها از طریق دستگاه تنفسی و نیز از راه طبیعی تجزیه کبدی اندازه‌گیری شد و نتیجه این که استفاده از دستگاه «کلیر میت» به مدت نیم ساعت خروج الکل از خون را سه برابر از روند طبیعی سریع‌تر کرد.

هرچند به سبب محدودیت دامنه آزمایش‌ها به نتیجه‌گیری از عملکرد دستگاه باید با احتیاط برخورد کرد، اما «کلیر میت» هم اکنون از اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا برای استفاده در اورژانس مراکز درمانی در موارد مسمومیت با منوکسید کربن مجوز تولید گرفته است.    

آقای فیشر می‌گوید از این دستگاه می‌توان در هر دو مورد یا موارد دیگردر آینده استفاده کرد.

او می‌گوید: «این روش چنان ساده و بدیهی است که حتی با نگاه کردن به آن می‌توان به قابلیت‌هایش پی‌برد. مثل پنهان شدن در فضای باز است. نمی‌دانم دیگر چطور می‌توانم آن را توصیف کنم.»

به گفته فیشر، «کلیر میت» را می‌توان برای درمان بیمارانی که بیهوش شده‌اند استفاده کرد زیرا تیوب آن «جهت حفاظت از تنفس بیمار» قابل کار گذاشتن در ریه است. این دستگاه را همچنین می‌توان با دست به کار انداخت.  

از تیم دانشگاه تورنتو خواسته شده است که «به منظور تایید موثر بودن» دستگاه برای کمک به خروج الکل از بدن مطالعات بیشتری روی آن انجام دهند.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.