حوثی‌ها می‌گویند تأسیسات نفتی آرامکو در شهر جده عربستان سعودی را هدف قرار داده‌اند

 یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌هارادیو فردا :گروه حوثی‌های یمن، همسو با ایران، روز دوشنبه، سوم آذر، مدعی شد با موشک یک ایستگاه توزیع فرآورده‌های نفتی شرکت آرامکو در شهر جده عربستان سعودی را هدف قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی نظامی این گروه به شرکت‌ها و شهروندان خارجی در عربستان هشدار داده است که «احتیاط کنند» زیرا «این عملیات ادامه می‌یابد.»

بنابر گزارش‌ها هنوز هیچ تأییدی از سوی مقام‌های سعودی یا مسئولان آرامکو در مورد این ادعای حوثی‌ها مخابره نشده است.

تأسیسات تولید و صادرات نفت آرامکو بیشتر در استان شرقی عربستان قرار دارد که بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر با جده فاصله دارند.

یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها، گفت که این حمله با یک موشک باله‌دار نوع «قدس ۲» انجام شده و در ادامه نیز گفت که «این حمله بسیار دقیق بود و آمبولانس‌ها و خودروهای آتش‌نشانی به سمت هدف شتافتند.»

پیش از این، روز ۲۳ آبان نیز مقام‌های عربستان سعودی گفتند که نیروهای اتئلاف به رهبری عربستان دو فروند قایق بمب‌گذاری شده حوثی‌ها را در نزدیکی پایانه نفتی جازان عربستان منهدم کردند که باعث بروز آتش‌سوزی در نزدیکی سکوی شناور تخلیه ایستگاه توزیع فرآورده‌های نفتی در این محل شد.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی از بهار ۲۰۱۵ با هدف مقابله با حوثی‌ها و بازگرداندن قدرت به دولت یمن وارد این جنگ شد. با این همه حوثی‌ها هنوز اکثر شهرهای بزرگ کشور را در کنترل خود دارند.

برخی از رسانه‌های بین‌المللی از جنگ یمن به عنوان جنگ نیابتی بین ایران و عربستان سعودی یاد می‌کنند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، پنجشنبه هشتم آبان حملات تازه شبه نظامیان حوثی‌ به عربستان سعودی را محکوم کرد.

سال گذشته نیز دو تأسیسات نفتی شرکت آرامکو عربستان واقع در بقیق و خریص هدف حمله قرار گرفت و در پی این حمله تولید نفت عربستان پنج میلیون بشکه، یعنی نصف تولید روزانه، کاهش یافت. شبه‌نظامیان حوثی، مورد حمایت ایران، مسئولیت این حمله را برعهده گرفتند
+11
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان
  نوکر من چاکری داشت چاکر اون نوکری داشت، آقای پوتین یک نوکر داره به اسم سیدعلی گدا و سید علی گدا هم چند تا نوکر داره به اسامی حماس و حزب الله و حوثی و جهاد اسلامی
  1
  8
  دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.