اعدام شهردار تهران به خاطر تخریب ۱۲۰ آلونک

غلامرضا نیک پی شهردار تهران از سال ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۶ پس از انقلاب دستگیر شد و به خاطر تخریب آلونک حاشیه‌نشینان تیرباران شد.
سایت رویداد 24 :علیرضا نجفی
تصویر ثبت شده از غلامرضا نیک‌پی شهردار تهران در دوره پهلوی که پس از انقلاب بازداشت شد. این تصویر مربوط به فروردین ماه  ۱۳۵۸ چند روز پیش از تیرباران نیک پی است.

غلامرضا نیک پی در دوران پهلوی سمت‌های متعددی داشت. وزیر مسکن، سناتور انتصابی، معاون نخست وزیر و رئیس کاخ جوانان از جمله این سمت‌ها بودند. اما مهمترین و تاثیرگذارترین سمت او شهرداری تهران بود؛ نیک پی از سال ۱۳۴۸ تا سال ۱۳۵۶ شهردار تهران بود. دوران تصدی او به عنوان شهردار تهران دوران پرتغییری بود. ساخت اتوبان‌ها و پارک‌ها، تدوین طرح جامع شهر تهران، طرح جامع متروی تهران در سال ۱۳۵۰ و شروع به ساخت آن در سال ۱۳۵۶، اخذ عوارض شهری، اخذ عوارض از کامیون‌ها و اتوبوس‌های غیر کرایه‌ای و پلاک سفید، احداث پارکینگ از جمله اقدامات وی در شهرداری بودند.

این اقدامات به واسطه افزایش قیمت نفت در دهه‌های چهل و پنجاه ممکن می‌شد و مانند غالب مدرنیزاسیون‌های جهان سومی نوعی توسعه نامتوازن را با خود به همراه داشت. در کنار رشد بزرگراه‌ها و شهرک‌های مدرن، حلبی آباد‌ها و حواشی شهر نیز رشد می‌کردند. روستاییانی که به شهر‌ها مهاجرت می‌کردند در حواشی شهر‌ها سکنی داشتند.

در استان‌های جنوبی کپرنشینی گسترش یافت و در شهر‌های بزرگ زاغه‌نشینی، ساکن شدن در آلونک‌ها و حلبی آبادها. سیاست‌های سرمایه‌دارانه رژیم نیز به این وضعیت دامن می‌زد و نابرابری امری معمول و «طبیعی» تلقی می‌شد.

به گزارش رویداد۲۴ یکی از اقدامات نیک‌پی تخریب آلونک‌ها بود که با مقاومت مردم بی‌چیز و فقیر مواجه می‌شد که با دستور شهرداری بی‌سکنی می‌شدند. در جریان تخریب مردم بدن و جان خودشان را سپر می‌کردند تا آلونک محقرشان تخریب نشود اما ماموران شهرداری دستور داشتند به هر قیمتی تخریب کنند.

در جریان تخریب ۱۲۰ آلونک در زمان تصدی نیک‌پی، چند نفر در اثر مقاومت در برابر ماموران شهرداری جان باختند و این بدنامی بسیاری برای شهردار بود. این اقدام به ویژه در کنار ایجاد خانه‌های سازمانی و آپارتمان‌سازی برای کارمندان شهرداری برجسته می‌شد و نشان از رویکرد تبعیض‌آمیز شهرداری به طبقات مختلف داشت.

پس از پیروزز انقلاب، نیک‌پی که در زندان به سر می‌برد با آشفته شدن اوضاع فرار کرد، اما پس از مدتی دستگیر و محاکمه شد. دادگاه انقلاب جرایم متعددی را برای وی برشمرد و همین ماجرای تخریب آلونک‌ها از دیگر مطالب برجسته‌تر شد و نهایتا دادگاه حکم اعدام وی را صادر کرد و نیک پی در ۲۲ فروردین ۱۳۵۸ تیرباران شد.

گروه‌های حاشیه‌نشین، فقرا، کارگران و بی‌خانمان‌ها نقش اصلی در انقلاب سال ۵۷ داشتند‌؛ گروه‌هایی که آیت الله خمینی با عنوان مستضعفین از آن‌ها یاد می‌کرد. یکی از اهداف اصلی انقلاب اقدام در جهت منافع آن‌ها بود. اما با گذشت چهار دهه از عمر جمهوری اسلامی حاشیه‌نشینی و بی‌خانمانی هر روز در حال گسترش است و بدتر آنکه سرپناه و آلونک‌های حاشیه‌نشینان به سرعت تخریب می‌شود و از آنسو برج‌های بلندمرتبه در مناطق دیگر ساخته می‌شود
+56
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  پس زمان شاه ایران پر آلونک بده ما نمیدونستیم، این طرف دارهای شاه که میگفتن همه چی گولو بلبل بوده؟ lool
  143
  21
  یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  رزم جو امریکا.هیچ وطن پرست صاحب شعور نگفته که در زمان شاه ایران گل و بلبل بوده . مرد حسابی شما چه کاری به حرف های دیگران داری. لطفا برو سیر تحول ایران بدبخت و فلاکت زده را از ابتدا حکومت پهلوی ها مخصوصا از سال 41 ببعد را دقیقا مطالعه کن و ببین که این کشور با چه زحمت و ریاضت و بدبختی داشت رشد میکرد که این عنقلاب لعنتی را پیش اوردند.یک ادم منطقی بر اساس حرف های دیگران اظهار نظر نمیکند بلکه حقایق را از طریق تاریخ نویسان بی نظر پیگیری میکند. برو مطالعه کن. بقول رضا مارمولک برو خودت را اب بکش برو
  5
  53
  یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  بالاخره خانواده هایی مثل مال سرکار که سرپرستشان از فرط بیعرضگی یا تنبلی کار نمیکردند باید در جایی شب را به صبح میرساندند. اگر همت یا غیرتی در کار بود که مجبور نبودیم از کشورهای همسایه کارگر ساده وارد کنیم. باید والدین اشخاصی همچون شما آستین را بالا میزدند و دل به کار میدادند.
  8
  32
  یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. درک کردیم. می‌‌دانیم. حماقت هم یک هدیه از خدا است. ولی‌ واقعا .مجبوریم.از این هدیه سو استفاده کنیم؟ ایران را میبینی‌ ؟ هنوز لیتر لیتر از این هدیه خدا استفاده ؟ یا چون مجانی‌ است. حریص شده؟
  8
  32
  یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  grizzly - برلین، آلمان

  نوع حلبی آبادها در قبل از انقلاب فرق داشت با حلبی آبادهای فعلی در آن زمان اگر به داخل این حلبی آبادها میرفتید در کمال شگفتی مشاهده میکردید که تلوزیون و یخچال و بخاری در این آلونک ها وجود داره و اکثراً با دزدیدن برق از تیرهای چراغ این وسایل رو بکار می انداختند بدون اینکه پولی بپردازند و اکثر آنها چون این نوع زندگی براشون کم هزینه بود حاضر نبودند خانه بخرند یا اجاره کنند شهرداری هم تصمیم گرفت حلبی آبادها رو خراب کنه اینها مشکل کار پیدا کردن نداشتند چون کارگرانی از پاکستان و بنگلادش هم برای کارگری به ایران میآمدند اما امروز آلونک ها شده مرکز پخش مواد یک مشت بدبخت بیچاره و بیکار که برای امرار معاش دست به هم کاری میزنند و در منتهای فقر زندگی میکنند
  4
  34
  یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  رزم جو امریکا.در سایت ایرانیان یوکی تاریخ امروز پستی بنام عکس های زیر خاکی امده. لطفا خوب باین تصاویر نگاه کنید .خواهید دید ایران زیر فقر و بدبختی که در حالت رشد بود افرادی که شما در تصویر می بینید همه اینها گل و بلبل های واقعی کشور ما بودند که همگام با پیشرفت ها با مردم و کشور همراه بودند . گل و بلبل های ما اینها بودند. خوب نگاه کن
  3
  24
  یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  vg2000 - اسلو، نروژ

  آمریکا باید شما ساندنیست خورها از کشورش بیرون کنه
  4
  28
  یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. زیاد جوگیر نشو. پیشرفت کم نظیر ایران در دوران پهلوی در تمامی مناطق ایران یکدست نبود . هدف توسعه تهران و شهرسازی مدرن بود اما روستاییان فقیر که بعد ها پایه های اصلی کمیته های انقلاب و سپاه بودند ؛ دراوایل دهه ۵۰ به تهران کوچ کردند و حاشیه نشینی و حلبی آباد ها را بنا کردند . بسیاری از درگیری های شهرداری با حلبی آبادی ها به تحریکات اپوزیسیون ضد شاه سازماندهی میشد .
  4
  23
  یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  آلونک نشینها از روستا به شهر مهاجرت کردن ، مخصوصا شهرتهران که داشت صنعتی می شدونیاز به کارگر داشت،بعضی روزمزد بعضی قاچاق همه جوره ، همانها بعد در کمیته و سپاه استخدام شدن صاحب حقوق شدن برای خودشون احساس شخصیت کردن، هرچند عامل دست خمینی بودن، تمام روشنفکران با اسلحه آنان درو شدن ،آنها بازوی خمینی بودن، برای همین میگفت انقلاب مستضعفین
  4
  18
  دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ - ۰۴:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  زاده تهران - هامبورگ، آلمان
  حالا چرا شهردارها را اعدام نمی کنند برای خراب کردن آلونکهای مردم بیچاره ؟
  0
  0
  ‌سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.