غنی: مهاجران افغان در ایران با روزی ۲ دلار زندگی می‌کنند

دویچه وله :رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید بسیاری از مهاجران افغان در ایران و پاکستان با روزی دو دلار و در فقر زندگی می‌کنند. به گفته او به علت چهار دهه جنگ، افغانستان یکی از سه کشور نخست جهان با بیشترین تعداد مهاجر است.

محمد اشرف غنی در نشست مشورتی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل که به صورت مجازی برگزار شد گفت: «چهل سال جنگ باعث شده که افغانستان در میان سه کشور نخست که تقریبا نیمی از مهاجران جهان را تشکیل می‌دهند، قرار گیرد.»

به گزارش خبرگزاری آناتولی، این نشست روز جمعه ۲۰ نوامبر ( آبان) برگزار شده و رئیس جمهوری افغانستان در آن تاکید کرده که اکثریت مهاجران افغان در ایران و پاکستان زندگی می‌کنند و "شمار زیادی از آنها در فقر و با درآمد روزانه تنها ۲ دلار امرار معاش می‌کنند".

اشرف غنی با بیان این که به جز جنگ، فقر هم در افغانستان یک "چالش عمده و تهدید" است، افزود تازه‌ترین آمار نشان می‌دهد که طی چهار سال اخیر شمار مهاجران افغان از ۵۴ و نیم درصد جمعیت به اندکی بیش از ۴۷ درصد کاهش یافته است.

او در ادامه گفت: «وقتی صلح در افغانستان تأمین شود، پیش‌بینی ما این است که نه تنها شرایط برای بازگشت میلیون‌ها تن از مهاجران به کشورشان فراهم می‌شود، بلکه ما با وظیفه دشوار ادغام مجدد جنگجویان طالبان نیز روبرو خواهیم شد.»

نمایندگان دولت افغانستان و  اسلام‌گرایان افراطی طالبان از میانه ماه سپتامبر مذاکرات مستقیم برای برقراری آتش‌بس و صلح را در دوحه، پایتخت قطر آغاز کرده‌اند؛ مذاکراتی که شهروندان افغان امید زیادی به آن دارند اما تا کنون به توقف یا حتی کاهش خشونت منجر نشده است.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) چندی پیش در گزارشی اعلام کرده بود که در سه فصل اول سال ۲۰۲۰ تعداد قربانیان غیرنظامی درگیری‌های خشونت‌آمیز به کمترین حد از سال ۲۰۱۲ به این سو کاهش یافته است: دو هزار و ۱۱۷ قربانی و سه هزار و ۸۲۲ مجروح.
ادامه خشونت و ناامنی در افغانستان
با این همه این روند در هفته‌های اخیر دوباره تغییر کرده و ده‌ها غیرنظامی افغان قربانی حمله‌های مسلحانه و بمب‌گذاری شده‌اند. برخی منابع خبری روز شنبه، اول آذر با انتشار تصویرهایی در فضای مجازی از اصابت چند راکت به شهر کابل خبر داده‌اند که هنوز درباره عاملان و میزان تلفات یا خسارت‌های احتمالی آن گزارشی منتشر نشده است. رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید روند بازگشت داوطلبانه مهاجران و ادغام ستیزه‌جویان سابق طالبان "یک وظیفه عمده و دو بعدی" خواهد بود و در صورتی که با شتاب‌زدگی و اتخاذ تدابیر ضعیف صورت گیرد، ممکن است به "یک عامل بی‌ثباتی و خطرناک" تبدیل شود.

محمد اشرف غنی در نشست مشورتی کمیساریای عالی پناهندگان گفت: «این امر نیازمند همکاری گسترده و منسجم از سوی جامعه بین‌المللی و همکاری با دولت‌های افغانستان، ایران و پاکستان و همچنین شهروندان افغانستان در داخل و خارج از کشور است.»
آمار متناقض مهاجران افغان در ایران
درباره شمار مهاجران افغان در ایران آمار متفاوتی اعلام شده است. عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه اردیبهشت سال گذشته گفته بود: «در حال حاضر بیش از سه میلیون شهروند افغان در ایران زندگی می‌کنند.»

بر پایه آمار رسمی و داده‌های برگرفته از سرشماری سال ۹۵ شمار افغان‌های مقیم ایران نزدیک به یک میلیون و ۵۸۴ هزار نفر بوده است.

در سال جاری، به خصوص با سقوط شدید ارزش ریال در برابر ارزهای معتبر خارجی و رکود اقتصادی به خاطر تحریم‌ها که شیوع کرونا آن را تشدید کرد، ده‌ها هزار شهروندان افغانستان در ایران بیکار شده و به کشور خود بازگشته‌اند.
+2
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  افغانیها حداکثر 2دلار میگیرن. کارگرای ایرانی روزی 2دلار میگیرن.
  2
  8
  یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.