ظهور بیماری مرموز پوستی بین ماهی‌گیران سنگالی؛ سفرهای دریایی ممنوع شد

یورونیوز :عبدالله دیوف سار، وزیر بهداشت سنگال می گوید که دستکم ۳۰۰ ماهی گیر این کشور پس از بازگشت از سفرهای دریایی به یک بیماری مرموز پوستی مبتلا شده اند.

به گفته وزیر بهداشت سنگال این بیماری ممکن است منشاء «سمی» داشته باشد. رسانه های سنگال تصاویر مردان ماهی گیری را نشان داده اند که بر روی صورت، اندام و داخل دهان آنها جوش های بزرگی دیده می شود. برخی گزارش ها حاکی است که مبتلایان علاوه بر ضایعات پوستی از سردرد و تب خفیف نیز رنج می برند.

عبدالله دیوف سار در مورد مبتلایان به این بیماری نوظهور گفت: «تاکنون ۳۰۰ مورد شناسایی کرده ایم و روند شناسایی به تدریج با بازگشت صیادان از دریا ادامه خواهد یافت. در میان موارد شناسایی شده ۱۸ نفر در بیمارستان بستری شده اند و از بقیه آنها نیز در مراکز مناسب مراقبت خواهد شد.»

وزیر بهداشت سنگال افزود که از انستیتو پاستور و مرکز مقابله با مسمومیت های کشورش برای شناسایی منشاء این بیماری درخواست کمک کرده است. وی درباره ارتباط احتمالی علائم مشاهده شده با بیماری «کووید ۱۹» گفت: «آنچه امروز می توان گفت این است که اصلا ربطی به کووید ندارد زیرا نتیجه آزمایشها منفی بوده است و ما هم شاهد نوعی ویروس نبوده ایم. امری که باعث می شود بیشتر منشاء سمی را در نظر داشته باشیم.»

عبدالله دیوف سار تاکید کرد که مسئولان محیط زیستی این کشور آب دریا را آزمایش خواهند کرد. به گفته وزیر بهداشت سنگال ظن واگیردار بودن این بیماری مرموز نیز نمی رود زیرا «تنها ماهی گیرانی که از سفر دریایی باز می گردند» به آن مبتلا شده اند. وی افزود که خانواده صیادان به این بیماری نوظهور مبتلا نشده اند.

مقامات سنگال گفته اند که همزمان با تحقیق درباره منشاء این بیماری سفرهای دریایی را طی چند روز آینده ممنوع کرده اند.

هر چند وزیر بهداشت سنگال گفته که ظن واگیردار بودن بیماری جدید نمی رود اما مدیر اطلاعات بهداشتی سنگال اعلام کرده است که صیادان مبتلا به این بیماری قرنطینه شده اند. بنا به برخی گزارشها تعداد مبتلایان بیش از ۳۰۰ نفر تائید شده از طرف وزیر بهداشت سنگال است و تعداد موارد شناسایی شده به بیش از ۵۰۰ مورد می رسد.

مبتلایان به این بیماری همگی صیادان اهل شهرهای نزدیک داکار، پایتخت سنگال هستند.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.