معاون مستعفی وزارت بهداشت به دادن اطلاعات به کشورهای متخاصم و تخلفات دارویی متهم شد

رادیو فردا :همزمان با اوج‌گیری بحران کرونا در ایران، اختلافات بین مدیران ارشد وزارت بهداشت و حملات به معاون مستعفی این وزارتخانه نیز به اوج رسیده است و رضا ملک‌زاده، معاون مستعفی وزارت بهداشت به درز اطلاعات و تخلفات دارویی متهم شد.

در تازه‌ترین اظهارنظر، سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران گفته است اظهارات و برنامه‌های معاون پیشین تحقیقات این وزارت‌خانه درباره کرونا «غیرعالمانه» بوده و «مدیریت بیماری و اوضاع مدیران ارشد» را سخت‌تر کرد.

روز گذشته رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، ضمن استعفا از مقام خود نامه انتقاد‌آمیز تندی علیه سعید نمکی وزیر بهداشت و رویکردهای او در رابطه با بحران کرونا منتشر کرد.

آقای ملک‌زاده در این نامه دلایل استعفای خود را «مدیریت بسیار غلط و پرتناقض در پاندمی کرونا، اظهارات غیرعلمی و معرکه‌گیری وزیر بهداشت درباره تولید واکسن کرونا و ادعاهای بی‌اساس مبنی بر تاثیر داروهای گیاهی و طب سنتی بر کرونا» عنوان کرد و نوشت که این نوع مدیریت باعث آمار «بسیار بالای» تلفات کرونا در ایران شده است.

علاوه بر آقای ملک‌زاده، علی نوبخت حقیقی، نایب رییس و دبیر شورای مشورتی بیماری کرونا نیز روز گذشته با انتقاد از نحوه مدیریت وزیر بهداشت از سمت خود استعفا کرد.

همزمان با این جدال‌ها، نصرالله پژمان‌فر، رییس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی خبر داده که «تاکنون بیش از ۴۰ شکایت» از رضا ملک‌زاده به این کمیسیون ارسال شده و به آنها رسیدگی خواهد شد.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه نیز در گزارشی آقای ملک‌زاده را متهم کرده که «اطلاعات حیاتی گروه‌های مختلف مردم کشورمان درباره عوامل بیماری‌زا را در اختیار کشورهای متخاصم» قرار داده است.

این خبرگزاری همچنین نوشته است که این اطلاعات در جریان مشارکت در یک تحقیق بین‌المللی در اختیار سازمان جهانی بهداشت» قرار گرفته و «بیماران کرونایی کشورمان را تبدیل به ابزاری برای تست داروهای ناشناخته خارجی کرد و بعد مشخص شد بخشی از این بیماران به‌واسطه عوارض شدید این داروها جان خود را از دست داده‌اند».

محمود احمدی‌نژاد، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز روز گذشته در گفت وگویی بدون اشاره به فرد خاصی گفته بود که برخی از مقام‌های ایرانی «قرارداد بسته و پول گرفته‌اند تا «یک سری از داروها» را روی ۳۵۰۰ نفر از مردم ایران آزمایش کنند.

علاوه بر خبرگزاری تسنیم، خبرگزاری فارس و سایت مشرق‌نیوز که به سپاه نزدیک هستند نیز رویکرد منتقدانه‌ای به آقای ملک‌زاده داشته‌اند و از سعید نمکی، وزیر بهداشت حمایت کرده‌‌اند.

سعید نمکی که پیش از این بارها در نامه‌های ادبی به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی خود را سرباز رهبر خوانده بود و گفته بود در مهار کرونا حماسه می‌‌آفریند، از جمله وزرای دولت روحانی است که مورد حمایت رسانه‌های سپاه قرار دارد.

انتقادات از رضا ملک‌زاده اما تنها از سوی رسانه‌های وابسته به سپاه نبود و خبرگزاری ایسنا که حامی دولت محسوب می‌شود هم در گزارشی درباره استعفای ملک‌زاده، سخنان مطرح شده در یک نشست بسیج دانشجویی را منتشر کرده که در آن اعلام شده معاون پیشین وزیر بهداشت، «موسس یک شرکت دارویی» بوده و «داروی هیدروکسی کلروکین بر روی بیماران کرونایی اثر ندارد» را در بازار فروخته است.

جدال بین مقام‌های حکومت ایران درباره مقصران بحران کرونا در حالی به اوج رسیده که تعداد مرگ و میر ناشی از کرونا طبق آمار رسمی به بیش از ۴۵۰ نفر در روز رسیده و هشدارهایی درباره رسیدن آمار مرگ و میر روزانه به بیش از ۱۲۰۰ نفر مطرح شده است.

البته در روزهای گذشته، رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران گفته بود که آمار واقعی مرگ و میر کرونا در ایران ۳ برابر آمار رسمی است و بر همین اساس می‌توان گفت بر اساس برخی برآوردها در حال حاضر آمار مرگ و میر کرونا در ایران بیش از ۱۳۰۰ نفر در روز است
+6
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  سعید نمکی یک جنایتکار جنگی است، و خون هزاران قربانی کرونا روی دستانش است، حالا دیگران را پیشاپیش متهم می کند تا خودش را بیگناه جا بزند، اول باید ممنوع الخروج شود و دزدی هایی که کرده را پس بدهد، به کجا چنین شتابان آقای وزیر قلابی!
  0
  14
  شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۰
  ۴۰
  amirgheryou - تهران، ایران
  میبینید که اینا چقدر خطرناکن. به فوق تخصص مملکت که جوایز جهانی هم داره و معاون وزارت بهداشت هم بوده با کمترین اعتراضی بی درنگ انگ میزنن و رحمی نمیکنن و جایگاه یک فرد هم مصونیتی براش نداره. روسیه و چین هم اندازه اینا شرور نیستن.
  2
  20
  شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۵
  ۷۲
  hassan5 - تهران، ایران
  امار کشته شدگان کرونا همان ۱۲۰۰ نفر روزانه صحیح است.شاش شتر و روغن مقعدی هم موثر نبود
  2
  14
  شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۷
  ۳۸
  Chokam - ری، ایران
  اینها جنگ قدرت بر سر وزارته بین ملک زاده با نمکی، وگرنه اگه ملک زاده هم جای نمکی بود اوضاع همین بود ، بخاطر تحریم نه دارو نه واکسن نه تست پی سی آر دقیق.نتیجه میشه همین.شما هنوز داروی کلرولین مالاریا برای بیمارکرونا میدین تمام دنیا منسوخ شده، دست رهبره که تحریم رو ایجاد کرده و حالا اینجا خودش رو نشان داده
  1
  2
  یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۷
  نظر شما چیست؟