تحقیرآمیزترین شکست ۹۰ سال اخیر؛ چرا تیم ملی فوتبال آلمان به این روز افتاد؟

بی بی سی :سینا حاتمی (خبرنگار ورزشی)
تیم ملی فوتبال آلمان بعد از شکست تاریخی شش بر صفر مقابل اسپانیا در بحرانی عمیق فرو رفته و یوآخیم لوو زیر فشار شدیدی قرار گرفته است اما علل این بحران به سرمربی شصت ساله "مانشافت" ختم نمی‌شود.

شش بر صفر. شکست با این نتیجه در فوتبال خیلی هم غیرعادی‌ نیست اما برای تیم ملی فوتبال آلمان، قهرمان چهار دوره و نایب قهرمان چهار دوره جام جهانی، چنین باخت‌هایی بسیار بندرت اتفاق می‌افتند. در واقع برای پیدا کردن شکستی مشابه، مانند شکست تحقیرآمیز سه‌شنبه شب گذشته در سویل، باید حدود ۹۰ سال عقب رفت، به دوره جمهوری وایمار، زمانی که سرمربی تیم ملی آلمان مثل امروز به اصطلاح "مربی فدرال" (Bundestrainer) خوانده نمی‌شد بلکه "مربی رایش" بود. این مربی در آن زمان فردی بود به نام اتو نرتس.
'نقطه عطف'
اینکه یوآخیم لوو تا کی می‌تواند عنوان "بوندس‌ترینر" را داشته باشد، بحث روز رسانه‌های آلمان است. بعد از شکست شش بر صفر مقابل اسپانیا در لیگ ملت‌های اروپا، کمتر تردیدی باقی مانده که دوران طولانی ۱۴ ساله‌ او روی نیمکت تیم ملی به سر آمده است. او زیر فشار شدید کارشناسان و مطبوعات آلمان است که کناره‌گیری کند. اکثر هواداران فوتبال در آلمان هم اعتقاد ندارند که لوو گزینه مناسبی برای هدایت تیم ملی است. در نظرسنجی نشریه آلمانی "کیکر" بعد از باختن به اسپانیا، ۹۳.۸ درصد گفتند لوو دیگر نباید سرمربی باشد.

اما لوو که طولانی‌تر از هر کسی هدایت تیم ملی آلمان را به عهده داشته بعد این شکست گفت قصد ندارد کنار برود و هدفش این است که با کادر فنی برای رفع مشکلات کار کند.
حمایت فدراسیون
سران فدراسیون فوتبال آلمان در همان شب بازی و بعد از جلسه فوری روز بعد در فرودگاه فرانکفورت اعلام کردند که از لوو حمایت می‌کنند. الیور بیرهوف مدیر ورزشی فدراسیون آلمان که پیش از بازی با اسپانیا در گفتگو با روزنامه فرانکفورتر آلگماینه از انتقاد رسانه‌ها از "ابرهای تیره" بر فراز تیم با طعنه یاد کرده بود، بعد از بازی در سویل همچنان از "اعتماد کامل" به لوو صحبت کرد و گفت حتی این شکست هم چیزی را تغییر نمی‌دهد.

فریتز کلر رئیس فدراسیون هم گفت: "ما آگاهانه این مسیر جدید را با بازیکنان جوان و جدید آغاز کردیم. این راه سنگلاخ‌تر است و بیشتر به چنین شکست‌های دردناکی منجر می‌شود."

اشاره رئیس جدید فدراسیون فوتبال آلمان به درخواست برخی از کارشناسان برای بازگشت توماس مولر، مَتس هوملس و ژروم بوآتنگ به تیم ملی است که بعد از حذف تحقیرآمیز آلمان در مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، به بهانه نوسازی از تیم کنار گذاشته شدند.

مدیریت فدراسیون فوتبال ظاهراً اطمینان دارد لوو می‌تواند تا جام ملت‌های اروپا ۲۰۲۱ که آلمان با فرانسه و پرتغال و مجارستان هم‌گروه است، یک تیم قدرتمند بسازد. برای همین اعلام کرده‌اند تازه بعد از این رقابت‌ها به ارزیابی دقیق‌تر کار او خواهند پرداخت.

اما کارشناسان تردید جدی دارند این "مسیر جدید" لوو نتیجه‌بخش ‌باشد. به اعتقاد آنها این شکست اتفاقی نبود و یک حقیقت تلخ را عریان کرد و فاصله تیم ملی آلمان را با تیم‌های برتر فوتبال اروپا برملا ساخت. شکست سویل از این لحاظ نقطه عطف بود.

تیمی که جلوی اسپانیا به میدان رفت، به اندازه همان تیم جام جهانی دو سال پیش که از مکزیک و کره جنوبی شکست خورد، کُند، بی‌برنامه، بدون ایده، بی‌دفاع و در حمله بی‌آزار بود. یوآخیم لوو بعد از شکست دو بر صفر در آخرین بازی مرحله گروهی جام جهانی روسیه مقابل کره‌جنوبی همان حرفی را زده بود که بعد از شکست از اسپانیا زد، اینکه با کادر فنی روی نوسازی تیم کار می‌کند. اما در این دو سال تمام تلاش‌های او برای بازسازی تیم ملی آلمان بی‌نتیجه بوده است. برخلاف تیم ملی اسپانیا که بعد از ناکامی در جام جهانی ۲۰۱۸، با هدایت لوییس انریکه توانسته تیم بسیار جوان و آینده‌داری را بسازد.
لوییس انریکه سرمربی تیم ملی اسپانیاآیا مقصر اصلی بحران تیم ملی آلمان واقعاً یوآخیم لوو است؟
برخی کارشناسان توانایی‌ لوو در هدایت تیم در حین بازی را زیر سوال می‌برند و می‌گویند او نمی‌تواند بازیکنان را مدیریت کند. این گروه از کارشناسان صلاحیت لوو در رهبری را هم زیر سوال می‌برند و می‌گویند او بعد از قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل نتوانسته با تغییرات اساسی تیمی جدید خلق کند، مثلا به تحلیل روزنامه فرانکفورتر آلگماینه، شکست سویل تنها "یک حضیض موقت در یک زنجیره اشتباه" است. کم نیستند کسانی که اعتقاد دارند دلیل موفقیت لوو در هفت سال اول مربیگری‌اش و قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، هانزی فلیک، سرمربی کنونی بایرن مونیخ بود که در آن زمان دستیارش بود.

در تیم فعلی آلمان نشانه‌ای از‌ توسعه و رفرم دیده نمی‌شود. تیم لوو در دفاع بسیار ضعیف است و بین خطوط هیچ هماهنگی‌ای وجود ندارد. لوو از سپتامبر تاکنون ۳۶ بازیکن را به تیم ملی دعوت کرده که در میان آنها شش بازیکن برای اولین بار برای پیراهن آلمان را پوشیدند، اما نتوانسته یک تیم یک‌دست بسازد که تصوری از نوعی سبک بازی داشته باشد.
هانزی فلیک سرمربی بایرن مونیخکیفیت بازیکنان
گروه دیگری از صاحب‌نظران تقصیر را کمتر گردن لوو می‌اندازند و کیفیت بازیکنان پایه‌ و جوان‌تر را زیر سوال می‌برند. به عقیده آنها سیستم پرورش استعداد در فوتبال آلمان که از سال ۲۰۰۰ متحول شد و نسلی را تحویل تیم ملی داد که در ۲۰۱۴ قهرمان جام جهانی شد، حالا در مقایسه با سایر کشورها دچار اشکالات اساسی است. علاوه بر آن میزان استفاده از بازیکنان جوان‌تر هم در فوتبال آلمان در مقایسه با چهار لیگ بزرگ اروپا در پایین‌ترین حد است. در بوندس‌لیگا بازیکنان زیر ۲۱ سال آلمانی به طور متوسط تنها در ۲.۷ درصد زمان بازی به میدان می‌‍روند. این شاخص در لیگ یک فرانسه ۱۱.۴ درصد است.

یکی از منتقدان سرسخت فوتبال پایه آلمان مهمت شول ستاره سابق تیم ملی آلمان است که همواره با انتقاد‌های تند و بی‌پرده خود بحث‌برانگیز می‌شود. او حالا هم شکست سنگین مقابل اسپانیا را به لوو مربوط نمی‌داند. او به روزنامه بیلد گفته است: "این هیچ ربطی به لوو ندارد. او نمی‌تواند یک روند توسعه غلط را ظرف چند روز اصلاح کند. نسل جدید برنده نیست. آنها برای موفقیت تربیت نمی‌شوند."

منتقدان لوو اما معتقدند که فوتبال آلمان همچنان بازیکنانی مثل لروی سانه و کای هاورتز و جاشوا کیمیش تولید می‌کند و این یوآخیم لوو است که توان رهبری ندارد و این همه استعداد را "هدر" می‌دهد.
مشکل مدیریت در فدراسیون
در این بحران مشکلات فدراسیون فوتبال آلمان در سال‌های گذشته را هم نباید نادیده گرفت. فریتز کلر تابستان سال گذشته بعد از استعفای جنجالی راینهارد گریندل ریاست فدراسیون را برعهده گرفت. دوره ریاست گریندل بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ تحت‌الشعاع حذف تاریخی در جام جهانی ۲۰۱۸، رسوایی‌های مالی‌، رابطه بد با رسانه‌ها و جنجال کناره‌گیری مسوت اوزیل از تیم ملی بود. گریندل در نهایت بعد از اینکه فاش شد یک ساعت گران‌قیمت از یک اولیگارش اوکراینی هدیه گرفته، استعغا داد.

در این دوران طرفداران فوتبال در آلمان از تیم ملی فاصله گرفتند و از تجاری شدن بیش از حد و تبدیل تیم ملی به یک برند اقتصادی انتقاد می‌کردند.

با آمدن کلر، رییس سابق باشگاه فرایبورگ، خیلی‌ها در فوتبال آلمان امیدوارند مشکلات مدیریتی در فدراسیون فوتبال حل شود، فدراسیونی که از نظر تعداد باشگاه‌ها و تیم‌های عضو در یک رشته ورزشی، در دنیا اول است. اما کلر کوهی از مشکلات را به ارث برده که با همه‌گیری کرونا و حالا با بحران تیم ملی سنگین‌تر هم شده است. بازرسی سرزده دادستانی فرانکفورت از دفتر فدراسیون به دلیل پرونده‌های مالیاتی گذشته و کاهش درآمدها به دلیل کرونا، در همین یک سال کلر را با چالش‌های متعدد و سنگینی روبرو کرده است.

کلر فعلاً پشت یوآخیم لوو ایستاده است اما شکست در سویل یک نقطه عطف بود. بدون تردید فشارها در هفته‌های آینده تا جام ملت‌ها بیشتر هم خواهند شد. رسانه‌های آلمانی در مورد رالف رنگنیک، توماس توخل، هانزی فلیک و روجر اشمیت به عنوان گزینه‌های احتمالی جایگزینی لوو گمانه‌زنی می‌کنند.
+7
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.