نابودی دو ماهواره اروپایی؛ خطای انسانی عامل شکست عملیات پرتاب اعلام شد

یورونیوز :مقامات اسپانیا می‌گویند علت شکست عملیات پرتاب نخستین ماهواره رصدگر این کشور، خطای انسانی بوده است.

روزنامه ال‌پائیس، چاپ مادرید روز چهارشنبه ۱۸ نوامبر (۲۸ آبان) با اعلام این خبر بر مبنای گزارش آژانس فضایی اروپا نوشت که بقایای دو ماهواره‌ای که روز سه شنبه در مدار قرار نگرفت، در منطقه‌ای خالی از سکنه در قطب شمال سقوط کرده است.

موشک ماهواره‌بر ایتالیایی «وگا» که قرار بود نخستین ماهواره رصدگر اسپانیایی به نام «سئوسات انجنیو» را به همراه یک ماهواره فرانسوی به نام «تارانیس» در مداری در ارتفاع ۶۷۰ کیلومتری زمین مستقر کند، تنها هشت دقیقه پس از برخاستن به دلیل اختلال در موتور، از مسیر خود منحرف شد و سقوط کرد. عملیات پرتاب این موشک که با پشتیبانی آژانس فضایی اروپا برنامه‌ریزی شده بود، از پایگاه فضایی کورو واقع در گویان فرانسه امنجام شد.

کار طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره اسپانیایی ۱۰ طول کشیده و ۲۰۰ میلیون یورو هزینه برده بود و مسئولان پروژه اکنون می‌گویند اتصال جابجای کابل‌های موتور موشک، سبب سقوط آن و از بین رفتن این ماهواره شده است.

رولان لاژیه، مدیر ارشد فنی شرکت فرانسوی «آریان اسپیس» که مسئول عملیات پرتاب این موشک بود، روز سه شنبه در یک نشست مطبوعاتی گفت موشک پس از پرتاب به دلیل «لرزش شدید»، کنترل خود را از دست داده و قادر به رساندن ماهواره‌ها به مدار نبوده است.

به دنبال شکست عملیات پرتاب، مهندسان سنجش داده‌های تله‌متریک و مشخصات فنی موشک را آغاز کردند. آنها متوجه شدند که هنگام مونتاژ طبقات بالایی موتور، سیم‌های سامانه کنترل و رانش ضد جاذبه، معکوس وصل شده است. این بدان معنی بود که موتورهایی که مسیر موشک را کنترل می‌کنند به درستی کار نکرده‌اند. لاژیه گفت این مشکل به دلیل «خطای انسانی» در مراحل مونتاژ بوده است، نه در زمان طراحی موشک. شرکت آریان اسپیس و آژانس فضایی اروپا نیز کمیسیون مشترکی برای تحقیق در مورد جزئیات بیشتر علت خرابی و نیز برای توصیه‌های اصلاحی تشکیل داده‌اند.

موشک وگا در تاریخ ۱۰ ژوئیه امسال (۲۰ تیر) نیز یک بار دیگر دچار سانحه شده و نتوانسته بود مأموریت انتقال ماهواره امارات متحده عربی به فضا را انجام برساند. با این حال مسئولان شرکت سازنده وگا می‌گویند حادثه روز سه شنبه ارتباطی با رویداد قبلی ندارد. رولان لاژیه روز سه شنبه گفت سانحه قبلی به دلیل وجود مشکل دیگری در موشک وگا بوده که برطرف شده است.

به گفته مسئولان آژانس فضایی اروپا، ماهواره اینجنیو اسپانیا بیمه نبوده و در نتیجه شکست پروژه پرتاب این ماهواره، زیان مالی بزرگی به بار آورده است.

ماهواره قادر بود طی سه روز از هر نقطه روی زمین عکس بگیرد و سالانه هشت بار کل قلمرو اسپانیا را پوشش دهد. عکس‌های گرفته شده با این ماهواره قرار بود برای نقشه‌برداری، کشاورزی، مدیریت منابع طبیعی (ارتفاع آب پشت سد و ...)، شرایط اضطراری و امنیتی استفاده شود.
+9
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  mehran - آران، ایران
  مدتی قبل ناسا پرتابگرش را بخشی بر اساس اینچ و بخش دیگر را متریک ساخت ! جفت و جور نشد. ایران بود ، متهم به هزارعیب با ربط و بی ربط میشد. در صورت فریب و خودباختگی ، غوغا سالاری رسانه ای موجب تحقیر و عقب افتادن صنایع کشور میشود. غلو، غرور و خودبزرگ بینی از آن بدتر است.
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.