نماینده آمریکا در آژانس: اقدامات اتمی جدید ایران «تلاشی واضح برای اخاذی» است

 جکی وُلکات، نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمیرادیو فردا :کمی پس از اعلام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که جمهوری اسلامی تاکنون در مورد رد پای اورانیوم در دو سایت مشکوک خود اطلاعات فنی معتبری ارائه نداده و همزمان نسل دومی از سانتریفیوژها را هم راه‌اندازی کرده است، نماینده آمریکا در آژانس این اقدامات ایران را «تلاشی واضح برای اخاذی» نامید.

جکی وُلکات، نماینده آمریکا، روز چهارشنبه، ۲۸ آبان، در جلسه شورای حکام آژانس انرژی هسته‌ای آژانس گفت: «اقدامات ایران تلاشی واضح برای اخاذی است و ما به صراحت گفته‌ایم که این اقدام‌ها نه بن‌بست فعلی را حل می‌کند و نه برای ایران تخفیفی در تحریم‌ها به همراه خواهد داشت.»

خانم ولکات در ادامه گفت: «پاداش دادن به چنین تاکتیک‌هایی از طریق مماشات اقتصادی اشتباه خواهد بود. دولت ترامپ به دنبال یک توافق جامع با ایران است که به رفتارهای بی‌ثبات‌کننده‌اش پایان دهد و ایران را به ‌طور کامل در جامعه جهانی ادغام کند.»

اساس توافق هسته‌ای با ایران، کاستن از نگرانی‌ها نسبت به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی در ازای دادن امتیازات مالی به ایران بوده است و در حالی که دیگر طرف‌های این توافق به پایبندی به آن تاکید دارند، ایالات متحده از توافق برجام خارج شده است.

نماینده آمریکا در آژانس در ادامه سخنان خود در شورای حکام گفت: «به روشنی گفته‌ایم که برای دستیابی به عادی‌سازی کامل روابط و لغو تحریم‌ها، ایران باید مایل باشد به رفتار بی‌ثبات‌کننده خود پایان دهد و گام‌های ماندگاری بردارد که راه هرگونه دستیابی به جنگ‌افزار هسته‌ای برای آن [حکومت] بسته شود.»

جکی ولکات تاکید کرد: «ما همچنان معتقدیم که این پایدارترین مسیر رو به جلو است.»

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه گفت جمهوری اسلامی تاکنون اطلاعات معتبری درباره آثار ذرات اورانیوم کشف شده در دو سایت خود ارائه نداده است.

او در یک نشست خبری در مقر آژانس در مورد این دو سایت که نام یکی از آنها «تورقوزآباد» ذکر شده، گفت: «این مسئله مدت مدیدی است که ادامه دارد، حدود دو سال. آخرین اطلاعاتی که از آنها گرفتیم از نظر فنی باورپذیر نبود.»

مدیرکل آژانس در این نشست و در بیانیه خود خطاب به ۳۵ کشور عضو شورای حکام تاکید کرد: «آن چه از دیدگاه فنی به ما گفته‌اند جور درنمی‌آید و باید توضیح دهند.»

آژانس همچنین در همان روز در جدیدترین گزارش خود نوشت ایران تزریق گاز یواِف۶ را به دستگاه‌های سانتریفیوژ نسل دو در نطنز آغاز کرده است.

جکی ولکات با اشاره به این گزارش‌ها نیز گفت: «در همان زمانی که مدیرکل این نگرانی‌های مهم و مستمر درباره پادمان را بررسی می‌کند، ایران به گسترش فعالیت‌های هسته‌ای نگران‌کننده ادامه داده است.»

او افزود: «ایران همچنان به ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود و غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات فردو، پناهگاه مستحکم و زیرزمینی‌اش که در ابتدا به صورت مخفی ساخته شد، افزوده است. مطلقا دلیل مشروعی برای غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران در چنین تأسیساتی وجود ندارد.»

نماینده آمریکا در ادامه گفت که «ایران همچنان به تولید آب سنگین در کارخانه‌ای ادامه می‌دهد که در اصل برای تأمین راکتور مناسب تولید پلوتونیوم با درجه تسلیحاتی ساخته شده بود».

او در پایان گفت: «همان‌طور که مدیرکل اخیراً گزارش داده است، ایران به انجام فعالیت‌های پیشرفته سانتریفیوژی از جمله غنی‌سازی اورانیوم با استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر۲-ام در تأسیسات زیرزمینی نطنز ادامه می‌دهد. ایران باید سریعاً از این گام‌ها برگردد.
+57
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  در روایت آمده است که - سن فرانسیسکو، ایالات متحده امریکا

  آخوندا چاره ای جز مذاکره ندارند اینو خودشون هم میدونن و در برنامه کارشون هم هست. الان هم تا میتونن غنی سازی میکنند تا در مذاکرات با بایدن با جیب خالی نرن سر میز مذاکره. البته غنی سازی یکی از موارد هست. احتمالا هم پیمانان طالبانی و داعشی شان هم تحرکاتی انجام خواهند داد تا امتیاز بگیرن. ترامپ خوب پاشو رو گلوشون گذاشته بود ولی حیف که رفتنی شد. هر چند حتی اگه بایدن نجاتشون بده با آبروی رفته شون نمی تونن کاری بکنن. با بی اعتقادی روز افزورن ملت به اسلام و مقدسات با انگل زاده گی مسوولین با کشتار آبان و انهدام هواپیما. اینها رو ملت فراموش نمی کنه. بایدن خیلی هنر کنه سقوط آخوند رو چهار صباحی به تاخیز میندازه به قول معروف دیر و زود داره ولی سوخت و سوز نداره.
  3
  24
  ‌پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  mehran - آران، ایران
  ابر اخاذ = آمریکا
  2
  3
  ‌پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  آمریکا، دزد سر گردنه، اخاذ، تروریست و کفتار کثیف.. ترامپ رئیس کفتارها چه بره چه نره ماهیت کثیف حکومت آمریکا تمیز نمیشه.. مثل این هست که کثافتو با آب بخواهند تمیز کنند
  1
  4
  جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.