دفاع مشاور فرمانده کل سپاه از امکان ریاست‌جمهوری «بچه‌های سپاه»

بی بی سی :سرتیپ اسماعیل کوثری، مشاور فرمانده کل سپاه، از امکان به ریاست‌جمهوری رسیدن یکی از اعضای این نیروی نظامی دفاع کرده و گفته است نباید با استفاده از واژه نظامی "مردم را ترساند".

آقای کوثری، که با خبرآنلاین مصاحبه کرده، با مقایسه مقام‌های نظامی و سیاسی و در دفاع از نظامی‌ها گفته: "الان آن سیاسیونی که ۴۰ سال مسؤلیت به عهده گرفتند چکار کردند؟"

هفت ماه مانده به سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، در خرداد ۱۴۰۰، هنوز روشن نیست که چه کسانی نامزدهای احتمالی جریان‌های سیاسی اصلی خواهند بود.

در عین حال گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال به قدرت رسیدن فردی با سابقه نظامی در رسانه‌های ایران منتشر شده و محسن رفیقدوست، وزیر سابق سپاه، از ریاست‌جمهوری احتمالی یکی از فرماندهان این نیرو دفاع کرده است.

سرتیپ اسماعیل کوثری، مشاور حسین سلامی، گفته پرداختن به احتمال ریاست‌جمهوری یک نظامی "جنگ روانی" است و منظور از نظامی "بچه‌های سپاه" است.

او در دفاع از ریاست‌جمهوری یک فرد نظامی گفته است: "مگر نظامی ها چکار کرده اند که مردم را می ترسانیم؟ از جان خودشان گذشتند و دشمن را از خاک خودشان بیرون کردند... همین الان هم در کارهای عمرانی و معیشتی جلودار هستند، آنها با کمترین امکانات به دورترین نقاط می‌روند و کار می‌کنند. ما باید سابقه اینها را ببینیم."

آقای کوثری خود از سپاه به مجلس شورای اسلامی رفت و پس از دو دوره نمایندگی به سپاه برگشت و جانشین قرارگاه ثارالله شد که مسئول امنیت تهران است.

او چندی پیش مشاور فرمانده کل سپاه شد.

اسماعیل کوثری گفته منتقدان رئیس‌جمهور نظامی، "ترس از این دارند که نظامی ها با فداکاری‌هایشان بین مردم محبوبتر شوند، اینها از این می‌ترسند که نظامی‌ها مسؤلیت بگیرند و کار را دنبال کنند و مقابل دشمن محکمتر بایستند."
فرمانده کل سپاه در مراسمی وسیله‌ای را به عنوان کرونایاب نشان داد که مایه تمسخر او در رسانه‌ها شدآقای کوثری از "سیاسی" بودن و تخصص داشتن فرماندهان سپاه دفاع کرده و گفته است آنها تنها نباید وابستگی حزبی داشته باشند.

او گفته: "فرمانده کل سپاه که آقای محسن رضایی بود قبل از انقلاب دانشجوی دانشگاه علم و صنعت بود و حتی اگر بقیه برادران را هم حساب کنید باید ببینید که از نظر سواد نسبت به آقایانی که خودشان را سیاسی می دانند کدامشان باسوادتر هستند."

مشاور فرمانده کل سپاه گفته اگر کسی از میان سپاهی‌ها بخواهد نامزد ریاست جمهوری شود باید یا استعفا دهد یا بازنشسته شود.

نامزدی فرماندهان سابق سپاه در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران سابقه دارد.

علی شمخانی، علی لاریجانی، محمدباقر قالیباف، محسن مهرعلیزاده و محسن رضایی از جمله فرماندهان سپاه بوده‌اند که در کارزار انتخاباتی برای رسیدن به ریاست‌جمهوری شکست خورده‌اند.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران و سعید جلیلی، نماینده رهبر در شورای عالی امنیت ملی هم با سابقه نظامی در انتخابات حاضر شدند که تنها آقای احمدی‌نژاد توانست به ریاست جمهوری برسد.

علاوه بر اینها حسن روحانی و اکبر هاشمی رفسنجانی در دوران جنگ ایران و عراق مسئولیت‌هایی در فرماندهی جنگ داشتند و محمد خاتمی هم عضو ستاد عملیات جنگ بود.

گسترش فعالیت‌های سپاه در دهه‌های اخیر انتقادهای مقام‌های سیاسی را به دنبال داشته و از جمله آقای روحانی از "دولت با تفنگ" و آقای احمدی‌نژاد از "برادران قاچاقچی" انتقاد کرده بودند.

سپاه پاسداران در سال‌های اخیر شاهد حملات پیاپی اسرائیل به مواضعش در سوریه بوده و گزارشی از واکنش این نیرو منتشر نشده است.

کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله آمریکا، و تلافی سپاه که هیچ تلفاتی برای آمریکا نداشت، و همچنین فاجعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک سپاه، به تبلیغات آن در افکار عمومی ایران ضربه زده است.

با آغاز شیوع کرونا در ایران هم سپاه تلاش‌هایی برای مشارکت در درمان بیماران و مهار ویروس داشته، اما اقداماتی نظیر نمایش دستگاه "مستعان ۱۱۰" از طرف فرمانده کل سپاه، باعث زیر سوال رفتن آنها شده است.
+8
رأی دهید
-59

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران

  رئیس جمهور هر کی باشه مهم نیست،تئوری ولایت بازدارنده است.(تئوری ولایت فقیه )در هیچ جامعه ای قابل مطرح کردن نیست،ضمنا دیگر برای مردم مهم نیست که کی بعنوان کاندید رئیس جمهور مطرح بشه چون اکثریت قاطع ملت دیگر در انتخابات فرمایشی مسخره شرکت نخواهند کرد
  3
  31
  ‌پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ

  هر کاری که دل تو میخواد با این مردم می تونید بکنید چون هیچکس صداش در نمیاد مردمانی که از ترس خودشان زدن به مردن
  3
  31
  ‌پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  mehran - آران، ایران
  بالاتر از سیاهی رنگی نیست.سپاهی هم بیاید. دیگر چیزی برای از دست دادن نداریم.
  1
  3
  ‌پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  mehran - آران، ایران
  برای اجرای عدالت در کشور دولت سپاهی بهتر است. زودتر کار یکسره میشود. سپاه کاخ سفید را حسینیه میکند ! یا سرجوخه آمریکایی تو سر سرلشکر سپاهی زده عکس یادگاری میگیرد ! فهرست پیشنهادی کابینه نظامی 1400: معاون اول، اصغر ترقه. آموزش و پرورش، حسین دوربینی. ارتباطات، رمضان شریف. اطلاعات، عباس جن گیر.اقتصاد، جمشید بسم الله. بهداشت، آیت الله تبریزیان. تعاون، حاج محمود کریمی.خارجه، معصومه ابتکار. دادگستری، علیرضا پناهیان. دفاع، حاج سعید قاسمی. راه، امیر علی حاجی زاده. صمت، محمد رضا نقدی.علوم، حاج منصورارضی. کشاورزی، محمد جواد لاریجانی.کشور، فاطمه آجرلو. میراث، حاج حسین انصاریان. نیرو، دلبر نیروشک. نفت، بابک زنجانی. ورزش، الهام چرخنده.
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.