نوری‌زاده : اسرائیل موفق شد همسایه ایران شود و رژیم ایران را به دشمن اول منطقه تبدیل کند

رادیو فرانسه : نوری زاده : مهمترین اتفاقی که از منظر جغرافیای سیاسی در منطقه و به ویژه در خلیج فارس روی داده این است که اسرائیل اکنون به همسایه ایران تبدیل شده و توانسته رسماً جمهوری اسلامی ایران را به دشمن اول کشورهای منطقه تبدیل کند و از خلال قراردادهای صلح با کشورهای عرب بر این پیروزی صحه بگذارد.

به مناسبت سفر وزیر امور خارجه بحرین به اسرائیل مقامات اسرائیلی از عادی شدن مناسبات کشور خود با بحرین و برخی دیگر از کشورهای عرب، به ویژه کشورهای عرب همسایه ایران در خلیج فارس به عنوان رویدادی تاریخی و ثمره سال‌ها تلاش مستمر خود یاد کردند.

چه چیزی با این رویدادها در خاورمیانه تغییر کرده یا در حال تغییر کردن است؟ تا کجا آیت‌الله علی خامنه‌ای و رفتارها و سیاست‌های رژیم اسلامی ایران خدمتگزار اسرائیل در دستیابی به این تحولات و دستاوردهای غیرمنتظره بوده‌اند؟ و اگر ترس از رفتارهای رژیم ایران در منطقه محرک اصلی صلح اسرائیل و اعراب و حتی از سرگیری مذاکرات صلح میان فلسطینیان و اسرائیل است، چگونه اسرائیل می‌تواند نگرانی کشورهای عرب را از اقدام‌های جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه برطرف کند؟

علیرضا نوری زاده، تحلیلگر مسائل خاورمیانه در لندن در پاسخ به این پرسش های از جمله گفته است :

مهمترین اتفاقی که از منظر جغرافیای سیاسی در منطقه و به ویژه در خلیج فارس روی داده این است که اسرائیل اکنون به همسایه ایران تبدیل شده و این همسایگی که سال‌هاست واقعیت داشت، اکنون رسمیت یافته است. به گفته علیرضا نوری زاده موفقیت مهمتر دیگر اسرائیل این است که توانسته رسماً جمهوری اسلامی ایران را به دشمن اول کشورهای منطقه تبدیل کند.

او گفته است که دیر یا زود این رویدادها تبعات سیاسی سنگینی برای رژیم ایران خواهد داشت، اگر رهبران تهران در رفتارها و سیاست های منطقه ای خود تجدید نظر اساسی نکنند.

نوری‌زاده با اشاره به رسمیت یافتن مناسبات امارات، بحرین و مغرب با اسرائیل و همچنین همکاری های دیرینه، ولو غیررسمی، که میان عربستان، عمان و اسرائیل در مقابل رژیم ایران شکل گرفته، اضافه می‌کند : اگر به این موارد مناسبات عادی اردن و مصر را هم اضافه کنید آنچه در دورنما قابل پیش بینی است نهایتاً عادی شدن مناسبات نه فقط کشورهای عرب شورای همکاری خلیج فارس، بلکه کشورهای عضو اتحادیه عرب با اسرائیل خواهد بود. بی دلیل نیست، به گفته نوری‌زاده، که حتی فلسطینی‌ها برغم واکنش‌های تُند اولیه به قراردادهای صلح میان اسرائیل و کشورهای عرب خلیج فارس، به یک باره مذاکرات صلح با اسرائیل را بر اساس توافقات اُسلو از سر گرفتند چون ناگهان احساس بی پناهی کردند و نخواستند بازنده روند سیاسی آغاز شده باشند.

   نوری زاده افزوده است که هم اسرائیل و هم کشورهای عرب منطقه می‌خواهند با گسترش همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه از فرصت‌ها و نتایج اقتصادی ناشی از صلح به وجود آمده نهایت بهره برداری‌ را بکنند...
+50
رأی دهید
-22

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  mehran - آران، ایران
  ایران خانم ! قدرت خانم ! دادن صفت مونث منفی به قدرت حکومت ایران در عین دادن همان صفت ولی مثبت به کشور ایران ! علیرضا لطفا از خانم ها فاکتور بگیر راحت حرف بزن و اینقدر لوس نشو ! به اندازه کافی با آن دگمه سر دست ، کراوات، دستمال کت و ساعت رولکس پز آلامد میدی دیگه کلاس سخنوری آوانگارد واسمون نذار. پارسی را پاس بدارید یعنی قاسم شعله سعدی پاپیونی ! میگوید کاوه حداد ! (آهنگر). فرهنگستان واژه های عجیب اختراع کند اینها هم اروپایی عربی فارسی مخلوط کنند ! یاد نمایش های روحوضی به خیر که غلام سیاه برای خنداندن لغت ها را تحریف شده بیان میکرد !
  14
  14
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  kasa-123 - وین، اتریش

  در تاریخ ایران.کشور و ملت ایران هیچ گاه و در هیچ زمانی هیچگونه مشکلی با ملت و کشور اسرائیل نداشته و نخواهد داشت.تنها مشکل آخوند و آخوند زاده هستن.و در کل آخوند و آخوندزاده هم تهدید برای ایران و ایرانی میباشد.هم برای منطقه هم برای جهان میباشد.
  4
  39
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۵
  hassan5 - تهران، ایران
  خدمتی که جمهوری نکبت اسلامی به اسرائیل کرد بیش از حد تصور میباشد،اسرائیل را از انزوا خارج و به یک دوست اعراب تبدیل کرد(دیگه در رسانه ها از اجحاف اسرائیل به فلسطین خبری نیست)با انقلاب ایران کشورهای منطقه مثل ترکیه و جنوب خلیج فارس ثروتمند و در سطح جهانی مطرح شدند، و در عوض نظام اسلامی ایران را بعنوان یک کشور تروریست بین المللی میشناسند
  1
  10
  ‌پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  [::kasa-123 - وین، اتریش::]. کاملا موافقم
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::kasa-123 - وین، اتریش::]. شما از طرف ایران چرا مینویسی؟ نظر خودت رو بنویس. محض اطلاعت شاه هم حتی اسرائیل رو کامل به رسمیت نشناخت فقط دوفکتو شناخته بود و یکبار نخست وزیرش گلدامایر اومده بود ایران بصورت ناشناس بدون اینکه خبرش منتشر بشه اونرو برده بودند توی کاخ شاه یکی دوساعت مذاکره کرده بود و بدون مراسم برگشته بود. این یه موضوع پیچیده ای هست
  9
  5
  ‌پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.