ایران تزریق گاز به سانتریفیوژ‌های پیشرفته را آغاز کرده است

دویچه وله :خبرگزاری رویترز به گزارشی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دست یافته که نشان می‌دهد ایران سانتریفیوژ‌های نسل دوم خود را در تأسیسات زیرزمینی نطنز فعال کرده است. نماینده جمهوری اسلامی در آژانس این خبر را تأیید کرده است.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۲۸ آبان (۱۸ نوامبر) به نقل از یک گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت، جمهوری اسلامی بر خلاف تعهداتش در برجام، دست به فعالیت‌هایی در تأسیسات زیرزمینی نطنز زده است.

در گزارش آژانس که رویترز به نسخه‌ای از آن دسترسی پیدا کرده، ذکر شده ایران اخیرا جریان تزریق گاز "هگزافلوراید اورانیوم" (UF6) به سانتریفیوژ‌های پیشرفته نسل جدید IR-2m را آغاز کرده است.

در این گزارش آمده: «آژانس در تاریخ ۱۴ نوامبر (۲۴ آبان) تائید کرده که ایران تزریق UF6 به آبشار (زنجیره) ۱۷۴ تایی سانتریفیوژ IR-2m را که اخیرا در تأسیسات غنی‌سازی نطنز نصب شده، آغاز کرده است.»

طبق توافق هسته‌ای که کشورهای غربی با ایران امضا کردند، جمهوری اسلامی تنها حق انباشت اورانیوم غنی‌شده با سانتریفیوژ‌های نسل اول IR-1  را دارد و تنها این دستگاه‌ها هستند که اجازه دارند در سایت زیرزمینی نطنز فعالیت کنند.

آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در یک گزارش خود که هفته قبل منتشر شد، اعلام کرده بود ایران یک زنجیره سانتریفیوژ‌های پیشرفته IR-2m را در زیرزمین تأسیسات نطنز نصب کرده است. این سانتریفیوژها پیش از انتقال به تأسیسات زیرزمینی، بر خلاف تعهدات برجام، در کارخانه‌ای روی زمین مشغول به فعالیت بودند.

همزمان با انتشار گزارش رویترز کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، روز ۲۸ آبان در توییتر خبر تزریق گاز UF6 به یک زنجیره ۱۷۴ تایی از سانترفیوژ‌های IR-2m را تأیید کرد. او نوشت در گزارش "نیم‌صفحه‌ای" آژانس اعلام شده بازرسان این نهاد آغاز تزریق را "راستی‌آزمایی" کرده‌اند. تأسیسات غنی‌سازی نطنز اصلی‌ترین سایت غنی‌سازی اورانیوم در ایران به شمار می‌رود. یک منبع آگاه اخیرا به نیویورک تایمز گفته بود دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در حضور شماری از مسئولان ارشد سیاسی و نظامی آمریکا گزینه حمله به این سایت را بررسی کرده بود.

نیویورک تایمز نوشته بود، ترامپ با اشاره به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده توسط ایران چنین گزینه‌ای را مطرح کرده بود. بر اساس گزارش آژانس ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در حال حاضر ۱۲ برابر بیش از میزان تعیین‌شده در توافق هسته‌ای است
+27
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  lehrte - هانوفر، آلمان
  این رژیم کثیف عوض اینکه دنبال واکسن باشه تا به مردم تزریق کنه تا از این اپیدمی گذر کنه دنبال تزریق به سانتریفیوژ‌ه ....اخ چه مسئولان ابلهی داریم ما
  1
  6
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  mehran - آران، ایران
  کشورهای دارای بمب اتم هم اینقدر سورنا دهل نمیزنند که ایران میزند. تبلیغ بیشتر = تحریک ، حسادت ، تحریم بیشتر= اقتصاد ویران تر= نارضایتی بیشتر= انقلابی دیگر. کی مسئولین به خود میایند ؟! بیگ بنگ زده ! مست و خمارند !
  0
  9
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  الان هند 50 ساله اتمی شده کره شمالی دهها سال پاکستان ....آیا اینا پیشرفت کردند؟. قزاقستان مرکز پرتاب تمام فضاپیماهای روسی بوده آیا پیشرفت کرده؟...نه داداش پیشرفت به این هست که گورخواب و ستون خواب و حرملیس نداشته باشی گدا و پناهنده نداشته باشی.
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.