جت‌من فرانسوی در حادثه‌ای در دبی درگذشت

 ونسان رفه، ماجراجوی فرانسویونسان رفه، جوان ماجراجوی فرانسوی که به «جت‌من» یا «مرد پرنده» هم معروف بود، بر اثر یک حادثه در نزدیکی دبی درگذشت.

عبدالله بن حبتور، سخنگوی شرکت «جت‌من دبی» در امارات روز سه شنبه ۱۷ نوامبر (۲۷ آبان) اعلام کرد ونسان رفه در جریان تمرین در صحرایی واقع در نزدیکی دبی جان خود را از دست داده است.

رفه که اهل شهر انسی فرانسه بود و هنگام مرگ ۳۶ سال داشت، بارها دست به انجام عملیات ماجراجویانه و شگفت‌آوری زده بود. او که به کمک یک دستگاه جت کوچک می‌توانست با سرعت زیاد در هوا پرواز کند، سابقه پرش از ساختمان‌های بلند را نیز در کارنامه خود داشت و از جمله یک بار از برج خلیفه دبی پریده بود. برج خلیفه با ارتفاع ۸۲۸ متر، بلندترین برج جهان است.
ونسان رفه که او را «وینس» هم می‌نامیدند، در سال ۲۰۱۷ در جریان عملیاتی نمایشی خطرناک و هراس‌انگیز وارد یک هواپیمای در حال پرواز شد. در سال ۲۰۱۶ نیز یک بار در کنار یک هوای مسافربری غول‌پیکر اماراتی و یک بار دیگر در کنار چند جنگنده فرانسوی پرواز کرد. او در گذشته عضو تیم چتربازان فرانسه بود و مدت ۲۰ سال بود که به همراه دوستش، فرد فوژان دست به عملیات ماجراجویانه می‌زد. رفه و فوژان که اکنون ۴۱ ساله است بارها با هم پرواز کردند و در میان هواداران‌شان به «اشباح پرنده» معروف شدند. ویدئوی پرواز آنها در اوایل سال جاری میلادی در اینترنت و شبکه‌های مجازی به سرعت در سراسر جهان دیده شد. آنها در این عملیات به کمک جت مخصوص خود تا ارتفاع هزار و ۸۰۰ متری زمین پرواز کردند که رکورد مهمی به حساب می‌آید.

جتی که ونسان رفه از آن استفاده می‌کرد یک بال از جنس فیبر کربن مجهز به چهار ‌موتور کوچک اما پر قدرت شارشی بود. این جت را که سرعت آن به ۴۰۰ کیلومتر در ساعت هم می‌رسد، خود ونسان رفه هدایت و خلبانی می‌کرد.
علت دقیق مرگ ونسان رفه اعلام نشده و پلیس دبی نیز هنوز در این زمینه اطلاعاتی به رسانه‌ها نداده است، اما سخنگوی جت‌من دبی گفته تحقیق درباره چگونگی مرگ این ورزشکار ماجراجو در پایگاه پروازی این شرکت در حومه دبی آغاز شده است.
+44
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  فیلم هاشو تقریبا دیده بودم امیدوارم که پدر و مادرش بتونند تحمل کنند یادش گرامی
  0
  1
  شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  یادم رفت که بگم، اولین بار که فیلمشو دیدم وقتی از هواپیما پرید پائین و بعد از چند ثانیه موتور جتش رو روشن کرد معلوم بود که عاشق پروازه و تصمیمش رو گرفته
  0
  1
  شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.