مهاجران قانونی در ایران: مالک بسیاری از اموالمان نیستیم

یورونیوز :مهاجران افغانستانی ساکن ایران می گویند که با گذشت نزدیک به چهاردهه از زندگی با مدارک قانونی در ایران از بسیاری از حقوق اولیه برخوردار نیستند. روابط مهاجرین افغانستان با جامعه و دولت ایران در طول این سال‌ها فراز و نشیب های متعددی را پشت سر گذاشته است.

آمارهای متفاوتی از سوی مقامات ایران درباره تعداد مهاجران افغانستان ساکن در ایران اعلام می شود. بر اساس آخرین سرشماری وزارت کشور ایران در چهار سال گذشته یک میلیون و ۵۸۰ هزار مهاجر افغانستان در ایران بطور قانونی زندگی می کنند، اما امارهای غیررسمی از وجود ۳ میلیون مهاجر افغانستان در ایران حکایت دارد.
«از موهایت خوشم نمیاد»
«دوستی دارم که برای گرفتن گواهینامه رانندگی مراحل مختلفی را سپری کرد و موقعی که به مرحله امضای افسر مربوطه رسید. درخواستش امضا نشد. افسر امضا کننده گفته بود که از موهایت خوشم نمیاد ،بنابراین درخواست صدور گواهینامه را امضا نمی کنم.»

اینها حرف‌های محمد است که دانشجوی دکتری و مسئول یک مدرسه خودگران مهاجرین در مشهد است که برای کودکان و جوانان بدون مدرک اقامتی، خدمات آموزشی و تحصیلی می دهد. او صاحب یک خانواده پنج نفره است ولی به‌خاطر نداشتن ۴ میلیون تومان، کارت عابربانکش مسدود شده است. او به یورونیوز می گوید: «ما برخی از اموالمان را نمی‌توانیم به نام خود در سند ثبت کنیم. موتور، ماشین، خانه و حتی سیم کارت تلفن همراه را نمی توانیم به نام خود داشته باشیم و باید به نام یک شهروند ایرانی کنیم. البته گاهی وقت ها سند ماشین و گواهینامه حتی شرایط بسیار خاص صادر می شود ولی اینقدر پروسه سختگیرانه و محدودی دارد که فرد را منصرف می کند.»

به‌گفته وی، اگر یک دوست ایرانی داشته باشیم که بتوانیم اموالمان را به نامش کنیم اما اگر فردا بخواهد اموال را مطالبه کند، می تواند اموال را با یک دعوای حقوقی به نفع خودش ضبط کند.

عصمت الله از جمله مهاجران افغانستان که صاحب یک کسب و کار است. او به یورونیوز می گوید: «چند روز پیش متوجه شدم که کارت عابر بانکم گم شده (است) و برای درخواست کارت جدید به بانک مراجعه کردم. آنها گفتند که طرح و نرم افزار جدیدی به ما رسیده که اعلام شده به اتباع افغانستان فقط دفترچه حساب بدهیم و مجاز به دادن کارت عابر بانک نیستیم. از کوره در رفتم و گفتم کجاست رئیس تان؟ می خواهم این حساب وامانده ام را ببندم. من 16 سال است که در این بانک حساب دارم. با اینکه سرمایه من در بانک است ولی حق گرفتن وام و چک و خیلی امتیازهای بانکی را ندارم تنها امتیازی که داشتم همین کارت عابر بانک بود. بعد از این صحبت، کارمند بانک به من گفت امتیاز حسابتان بالاست، حساب شما جزو استثناهاست و ما می توانیم برایتان کارت عابر بانک صادر کنیم و به سرعت یک کارت دیگه برایم داد.»
نمونه کارت آمایشاو می گوید: «بسیاری از هموطنان من در ایران درآمدهای بسیار کمی دارند، آنها از هیچ حقوقی برخوردار نیستند.»

بعد از مطرح شدن حضور مهاجران افغانستان در جنگ سوریه و شکل گیری فاطمیون، رویکرد دولت ایران در برخورد با مهاجران شاهد تغییراتی بود. هر چند در بخشنامه ها و قوانین ایران تغییرات بوجود نیامد با این حال این موضوع در برخی از شبکه های تلویزیونی متعلق به دولت ایران منعکس شد و برنامه هایی از جمله «شما که غریبه نیستید» برای نزدیک کردن جامعه مهاجر با جامعه میزبان در شبکه «افق» برای مخاطبان ایرانی و افغانستانی پخش شد. اخیرا نیز چند فعال اجتماعی در ایران از شهروندان ایرانی دعوت کردند تا با استفاده از کد ملیشان برای دانش آموزان مهاجر افغانستان کتاب درسی تهیه کنند. چون مهاجران افغانستان کد ملی ندارند و بدون کدملی نمی توانند کتاب درسی بخرند.
«ما اینجاییم، چشم‌هایتان را باز کنید»
بعد از حمله تروریستان به دانشجویان در کلاس های درسی دانشگاه کابل، ایران از جمله کشورهایی بود که به این فاجعه واکنش نشان داد و پیام پدر یکی از دانشجویان قربانی با عنوان «جان پدر کجاستی؟» را در معابر و خیابان‌های تهران نصب شد. مهاجران افغانستان در شبکه‌های اجتماعی به این حرکت واکنش نشان دادند و گفتند: «جان پدر همین جاست ولی چون کد ملی ندارد، نمی تواند کتاب درسی بخرد. جان پدر برای رفتن به دانشگاه هفت خوان رستم را طی می کند. کم مانده قید همه چیز را بزند.... جان پدر کجاستی؟ ما اینجاییم، چشم هایتان را باز کنید.

فاطمه از صبح تا نزدیک شب در کارگاه فرش کاشان کار می کند و انواع خدمات فرش را انجام می‌دهد. او چهار سال است که هر شب و روزش با آرزوی تحصیل در دانشگاه می گذرد. درامد ماهیانه‌اش کمتر از یک میلیون تومان است که مبلغی کمتر از ۵۰ دلار می شود. او وقتی تصمیم گرفته بود در دانشگاه ثبت نام کند. دانشگاه مبلغی حدود ۵ میلیون تومان را درخواست کرده بود. او پولی برای تحصیل در دانشگاه نداشت.

زهرا در یکی از نهادهای خارجی وابسته به اتحادیه اروپا همکاری می کند و این نهاد برای کمک به مهاجران افغانستان در ایران فعالیت می کند، او نمی‌خواهد نامی از نهادشان برده شود و به یورونیوز می گوید: «با افزایش تحریم‌ها، مهاجران افغانستان بیشترین فشار اقتصادی را در جامعه ایران متحمل شده اند، چون در رده هیچ کدام از طبقه بندی های اقشار آسیب پذیر جامعه ایران محسوب نمی شوند. یارانه و هیچ نوع خدمات دیگری به آن ها تعلق نمی گیرد. فقط طلاب حوزه های علمیه از امتیازاتی شامل بیمه درمانی، حق گواهینامه رانندگی و برخی خدمات دولتی برخوردار هستند.»

به‌گفته وی، بسیاری از مهاجران در مشاغلی مشغول به کار هستند که در رده مشاغل سخت و زیان آور در ایران شناخته می شود. با این حال از هیچ نوع بیمه ای اعم از بیمه حوادث، درمان یا از کارافتادگی برخوردار نیستند، در حالیکه این مهاجران بخاطر کارهای شاقه و سنگین تا قبل از 45 سالگی از کارافتاده می شوند و با فقر و ناداری دست و پنجه نرم می کنند.

وی می گوید: «اگر یک مهاجر نیاز به خون یا پیوند عضو داشته باشد و تا سر حد مرگ رسیده باشد، بیمارستان ها نمی توانند از بانک خون یا اعضا به بیمار بدهند، مگر اینکه یک مهاجر هم نوع خودش، خون یا عضو به وی اهدا کند. معلولین مهاجر در ایران هم حق ندارند در مراکز بهزیستی بستری شوند یا اینکه خدماتی دریافت کنند.»

یورونیوز تلاش کرد تا با تعدادی از چهره‌های هنری و فرهنگی مهاجران افغانستان در ایران گفت‌وگو کند اما آنها اظهار داشتند که نمی‌توانند در مورد مشکلات مهاجران صحبتی داشته باشند.

مهاجران افغانستان که مدرک قانونی سکونت در ایران را دارند، هر ساله باید در طرح آمایش وزارت کشور/داخله ایران شرکت کنند و مبالغی را برای تمدید اقامت قانونی به وزارت کشور بپردازند. در کنار تمدید اقامت باید مبالغی را برای کارت های کار نیز به طور جداگانه به وزارت کار و امور اجتماعی پرداخت کنند.
+4
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  چشماتونو باز کنین ای ملت. کار به جایی رسیده یه پان ترک .. از من سند ایرانی بودن قفقازو میخواد. کتیبه های ساسانی سندش. چند پست بالاتر. کار به جایی رسیده یه عرب (توهین به عربها نشه منظورم عراقی و غیره هستش) به راحتی خونه میخره. اما یه فارس/ایرانی نمیتونه. وقتی میگم بدجور بی بخار شدیم یعنی همین. کار به جایی رسیده یه هموطن با زبون خودش میاد تاریخ خودشو کتمان میکنه. بهتون قول میدم اگه اینطوری ادامه بدین تو تهران فارسی حرف زدن ممنوع بشه. یادتون نره سند مملکت چهار گوشه رو مشخص کرده. از شمال قفقاز اونجا که گروزنی هستش تا لاهور و رود سند و از سینگ کیانگ چین تا خود بیرون به اسم ماست. هرکی غیر اینو گفت با کف دست بزن دهنش. هرکی میخواد باشه.
  2
  5
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  یادمه یه بار یه جایی گفتم پاکستان حتی سرود ملیش فارسیه. یهویی یکی اومد گفت لطفا پاکستانو به ما نچسبون. اما هموطنای من شاهدین که پاکستان و ترکیه چه خوب باهم چفت شدن. پاکستان مگه واس ما نبود؟ پس چی شد؟ . اصالت تک تک مردم این مناطقی که گفتم ایرانه و همشون ایرانیه. اگه کسی خلاف اینو گفت بزنین تو دهنش. باشه؟. و میدونین فرق حضور ترکیه و ما چیه؟ ترکیه با کلک و کشتار میره. اما ما اگه بریم مردم این مناطق خودشون موافقن. چون اصالتشون اینه. حدود یک سال پیش یه مطلبی رو یه جایی خوندم که یه اقای مهندس تو المان یا بریتانیا نوشته بود. اتفاقا حرفاش درست از اب در اومد. میگفت ترکیه صدها سایت به زبونای کردی فارسی عربی ترکی اردو و هندی و روسی ایجاد کرده تو هر سایت بر علیه یه کشور دیگه یا یه قوم دیگه مطالب تفرقه انگیزانه مینویسه. تو سایتای عربی شون بر علیه کرد و ایرانی مینویسن. تو سایت کردی بر علیه عرب و ایرانی مینویسن. تو سایت فارسی بر علیه افغانستان و پاکستان مینویسن تو سایت اردو یا هندی بر علیه ایران و پاکستان مینویسن. در کنار این چند صد هزار بات تویتر به زبونای مختلف دارن
  0
  4
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  کار سایتهاشون همینه .مطلب میزارن بعدم یه سری تبلیغات صرافی و فروشگاه های مهاجرا رو میزارن تا پولشم در بیاد. یعنی ترکیه این چند صد سایت رو با تبلیغات اداره میکنه که برا دولتش اصلا خرجی نداره. مفته. دیدین ۲ ماه پیش تویتر حدود ۴۰ هزار تا اکانت تویتر رو بست که از ترکیه اداره میشدن. تو سایتای ترکی اینقدر بر علیه ارمنستانیها نوشتن که ترکیه به راحتی رفت قفقاز. قفقازی که از همون چند هزار سال پیش واس ما بود. اینقدر بر علیه عراقیا و کردا نوشتن که هفته پیش خبرشو خوندم اون قسمتای شمالی عراقو کلا جدا کردن. سوریه همینطور. یه استان کامل رو گرفتن. دیروز خوندم میخوان برن قبرس شمالی و اونجا رو مستقل کنن. البته میگن مستقل میکنیم اما چند روز بعدش جزوی از ترکیه میشه. فهمیدین دلیلشو؟ حالا هی مثل یه احمق بیایین بگین من سیاسی نیستما. گفتم اگه اینطوری ادامه بدین روزی میرسه تو تهران فارسی حرف بزنی میان میکشنت.
  0
  4
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  جدیدا این پان ترکهای اشغال میگن ایران اصلا فارسی زبون نداشته و همشون از افغانستان اومده. دیدین الکی نمیگم؟
  2
  5
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. شماها تا کی میخواهید از تاریخ تغذیه بکنید؟ چرا نگاه نمیگنی دلیلش چی بوده که همه سرزمینها رو از دست دادی؟ یه جور حرف میزنی انگار اون سرزمینها مال تو هست!! عقل ندارید!! چرا از دست دادید؟ چون کوته فکر بودید حسود بودید شاهتون به بچه ها و برادرهای خودش رحم نمیکرد از حسودی همه رو میکشت کور میکرد...همین شاه آخری به زنش ثریا رحم نکرد ...به علی پاتریک یه بچه 7 ساله برادر زاده یتیم خودش رحم نکرد ...سلطنت حق اون بچه بود بهش نداد ...زن خودش رو آواره کرد بره توی اروپا بغل هر مرد اروپایی بخوابه بخاطر اینکه سلطنت به خون خودش برسه...برو ببین علی پاتریک چی میگه
  5
  6
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. بهتره از خودت سوال کنی چرا با اینهمه سرزمین حاصلخیزت مجبور شدی بری زیر دست کانادایی با اونهمه هوای سرد و رقابت شدید کار بکنی؟ . جوابش رو بهت میدم ...برای اینکه کارخونه دار ایرانی نون نمیده به تو بخوری. همش رو برای خودش میخواد ...یه ساندویجی میزنه به کارگرش ماهی دو میلیون میده ولی خودش میخواد ماهی دو میلیارد دربیاره همه کار رو هم اون کارگر انجام بده همه حرفی هم بهش بزنه .
  3
  7
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. بعد اون کارخونه داره حتما فارسه. و هیچ ترک کارخونه داری ظلم نمیکنه. بابا خوبه که نصف صنایع مملکت تو مناطق اذری منتقل شده. خب اینا دیگه چرا مینالن؟ اینا که ترکن چرا نون نمیدن؟
  0
  0
  یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. برای اینکه اون ترک تحت تاثیر اون فرهنگ فارسی قرار گرفته چون اقلیت هست میفهمی؟
  0
  3
  یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. اها. بعد تو ترکیه که خون مهاجرا رو تو شیشه کردن از کجا تاثیر گرفتن؟ تا الان کلی خبر کار کردن چطور تو ترکیه مهاجرا ۱۲ ساعت مداوم با کمترین حقوق ممکنه کار میکنن. راستی فیلمه رو دیدی ترکیه زمینای سوریه رو درو میکرد محصولاتشو میبرد ترکیه؟ نکنه ما به اینا گفتیم برن کشور مردمو غارت کنن؟
  0
  0
  ‌سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.