پمپئو: آمریکا و اروپا باید علیه اردوغان متحد شوند

دویچه وله :وزیرخارجه آمریکا می‌گوید اروپا و ایالات متحده باید به طور یکپارچه در مقابل سیاست‌های تهاجمی رجب طیب اردوغان در منطقه بایستند. پمپئو در سفر به ترکیه از ملاقات با وزیر خارجه ترکیه امتناع کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به روزنامه فیگارو چاپ پاریس گفته است که دولت آمریکا و اروپا باید در قبال سیاست‌هایی که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در چند ماه گذشته در خاورمیانه دنبال می‌کند، به طور متحد عمل کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پمپئو گفته است: «رئیس‌جمهوری فرانسه ایمانوئل مکرون و من بر سر این موضوع توافق داریم که اقدامات اخیر ترکیه بسیار تهاجمی بوده است.» پمپئو در این رابطه به اقدامات اخیر ترکیه در آذربایجان در مناقشه قره‌باغ با ارمنستان و نیز به تحرکات نظامی ترکیه در لیبی و دریای مدیترانه اشاره کرده است.

پمپئو با اشاره به رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه گفته است: «اروپا و ایالات متحده باید با همکاری یکدیگر بکوشند اردوغان را قانع سازند که این اقدامات او در راستای منافع مردم کشورش نیست.»

پمپئو گفت که توسل فزاینده ترکیه به توان نظامی خود، نگران‌کننده است. وزیر خارجه آمریکا اما نگفت که آیا ترکیه باید همچنان در پیمان نظامی ناتو باقی بماند یا نه. این در حالی است که پایگاه نظامی اینچرلیک ایالات متحده، هنوز در خاک ترکیه پابرجاست.
امتناع پمپئو از ملاقات با چاووش‌اوغلو
در همین حال، خبرگزاری بلومبرگ از سفر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در شامگاه دوشنبه ۱۶ نوامبر (۲۶ آبان) با یک هواپیمای خصوصی به استانبول خبر داده است. هدف از این سفر، ملاقات با اسقف اعظم کلیسای یونانی ارتدوکس کلیسای قسطنطنیه، بارتولومه اول، بوده است. پمپئو از ایا صوفیه، بنای تاریخی  مربوط به دوران حضور مسیحیت در استانبول که اخیرا اردوغان حکم به تبدیل آن به مسجد داد دیدار نکرد. او همچنین  اما مایل نبوده با همتای ترکیه‌ای خود، مولود چاووش‌اوغلو دیدار کند و تقاضای او برای دیدار را رد کرده است.

پیش از آنکه پمپئو رهسپار استانبول شود، گفته بود که با هیچ مقام رسمی ترکیه دیدار نخواهد کرد. مقامات ترکیه این رویکرد پمپئو را یک اهانت تلقی کرده‌اند.

پمپئو جمعه گذشته به خبرنگاران گفت، او قرار است طی ده روز به هفت کشور سفر کند و هدف از این سفر بر موضوع آزادی ادیان و مذاهب متمرکز است. سفر به آنکارا، پایتخت ترکیه، در چارچوب این سفرها نمی‌گنجد.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، ملاقات پمپئو و رهبر دینی کلیسای ارتدوکس یونانی را امری "به شدت نسنجیده" و دخالت در امور داخلی کشورش خواند. او گفت که ترکیه برای آزادی ادیان اهمیت بسیار قائل است.
+122
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  درست در همین لحظه است که ایرانیان باید مسیر تاریخ را به نفع خود تغییر دهند، این خالی بودن فضا را پر کنند، با تمام کشورهای دنیا رابطه ای سالم و برابر، تحت یک نظام سیاسی سالم و دموکراتیک، و رای مردم جایگزین خیالات و ایدئولوژی های من در آوردی شود. ترکیه ترک برداشته است و در آینده ای نزدیک باید مسیر خودرا انتخاب کند، یا صلح و صفا با ملتهای خاور میانه، و یا فروپاشی!، ترکیه اگر خانه خریده اید، به فکر آینده باشید!
  7
  25
  ‌سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  آره خوب چون مثل جمهوری اسلامی کشورش رو زباله دونی نکرده تا نیروهای جوون کار و دلارهای ایران به اروپا کانادا امریکا استرالیا سرازیر بشه. یه کم دیگه تلاش کنید تورکیه با روسیه داداش میشه و کلا خاورمیانه مثل قدیم بلوک شرق میشه.
  54
  4
  ‌سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  اردوغان خاری به چشم فاشیستها و جهانخواران
  69
  9
  ‌سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. قاطی . این وزیر امور خارجه ترامپه این حرفو میزنه ؟ دواهاتو خوردی ؟
  3
  27
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  کم کم داره صدای بانگ ارحیل این نوچه مغلها و از خاورمیانه به گوش میرسه، یک مشت نیاندراتال بیخاصیت و بیشخصیت که فکر میکنند دوران صاحبشون چنگیز مغل است که به همسایگان حمله کنند و بگن اینجا هم مال من است. با دام شروع کردند با این میکروب صادر شده از صحرای گبی هم تمام میشه!
  7
  20
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  خردوغان بزرگترین دشمن همین ترکیه هست.این اسنان بشدت بدوی برای سیراب کردن خوی وحشیگری خودش دست به ماجراجوی و اوارگی و کشتار مردم کرد ارامنه و اعراب زده و ملتی هم که اون بخش تاریک نزادپرستی رو در خودشون روشن کردن باید بدونن جهان اطراف فقط اقوام بی دفاع نیستن.وقتی به میدان اصلی نبرد وارد شدین دوباره خردوغانتون میره برا غلط کردنهاش و شمایین و یک ترکیه بازهم تکه تکه شده بمانند گذشته!یارو تا دیروز داشت خودش رو برا ترامپ و دوستاش جرواجر میکرد حالا بد خورد تو ملاجش گیج شده نمیدونه کدوم وری فحش بده.خخخخ.
  8
  21
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  در روایت آمده است که - سن فرانسیسکو، ایالات متحده امریکا
  کله اردوغان خیلی وقته بوی قرمه سبزی میده. نه فقط اردوغان که خیلی از ترک ها در خواب و خیال احیای امپراطوری عثمانی هستن. اگر مردم ترکیه این مردک را کنار نزنند اسلام گرایان ترکیه را یه لقمه درسته می کنند و تا به خودشان بیایند که از کجا خورده اند چهل سال میگذرد و مملکتی ورشکسته سه نسل سوخته فرهنگ و اخلاق از بین رفته و سیستمی فاسد و رانت خوار خواهند داشت درست مثل ایران امروز.
  4
  18
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::شمرالله - مونیخ، آلمان::]. شکست ارمنستان بدجور مخیلاتت رو بهم ریخته جفنگ میگی.
  21
  3
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. [::rahjoo - مازندران، ایران::]. [::henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا::]. اگه خود ترامپ میگفت در حالت مساوی بین اون و اردوغان بهش انتقاد نمیکردم. اما این جوجه ترامپه باید حرف زیادی نزنه. جمهوری اسلامی رو ول کردن دنبال چی هستن.
  20
  4
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. بدجوری داغونت کرد پمپئو.اصلا داخل ادم حساب نرکد رجب رو.عین رفتاری که با تو تو این سایت میشه بواسطه روش ..... که انتخاب کردی.میدونم بزودی با اتوبوس میری ترکیه چون نمی تونی اینجا ادامه حیات بدی
  4
  12
  ‌پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.