کتیبه‌های ساسانی در جمهوری داغستان در خطر نابودی است (+ ویدیو)

داغستان که اکنون یک جمهوری خودمختار در روسیه است در زمان ساسانی مرز شمالی امپراتوری ایران بود. به همین خاطر ساسانیان در آن یک دژ دفاعی ساختند که بر دیوارهای آن دهها کتیبه به زبان پهلوی (پارسی میانه) وجود دارد. زبان پهلوی که زبان امپراتوری ساسانی بود، نیای پارسی کنونی است که زبان رایج در ایران، افغانستان و تاجیکستان است. این کتیبه‌های منحصربفرد به دلیل بی‌توجهی در خطر نابودی قرار گرفته‌اند. شرایط کتیبه‌ها را در ویدیو ببینید.
+12
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  اینم سندش. کدوم پان ترکی پرسیده بود سندش کو؟. کدوم پان ترکی گفته بود همین مرزها بسته؟.
  6
  16
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  خب.این دژ و اون دیوار علیه اقوام شمالی که ساخته شد چه چیز رو نشون میده؟!!پان ترکان در برابر این بدیهیات چه جوابی دارن؟مسلمن هیچ!اما برا عقده گشایی هر تخیلی رو انقدر تکرار میکنن که خودشون باورشون میشه و زحمت بقیه رو زیاد می کنن. چه نیازیه برای اثبات خود بقیه رو نفی کرد؟!! این بازی خوردن از ترکان عثمانی فقط برای اینست که انها نمی خواهند اقوام کرد و ایرانی صاحبان سرزمینهای خودشان باشند برا همین ترکیه فقط در صدد نفی ارامنه و کردها و بعدترها برای اذریهای ایران برخواهد امد.اگر یک رژیم ایرانی هم داشتیم با خرج خودش این دژ رو مراقبت میکرد تا گذشته ما بیشتر پاس داشته شود
  6
  16
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. عزیز من قبول کن شما فارسها قوم تنبل و حسودی بودید برای همین سقوط نمودید هر قومی هم با شکا قاطی شد اونرو سقوط دادید. الان شما برو برای یه فارس کار بکن توقعاتش هیچ حدی نداره موقع پول دادن میرسه پدر در میاره دیر پرداخت میکنه متلک میگه ...بعد خودش بچش رو میفرسته برای خارجی غربی کار بکنه میدونی چرا؟ چون میدونه از خودش خیری حاصل نمیشه جنس خودش رو میشناسه
  18
  5
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. دختر خالم رفته برای یه زن فارس توی تهران مهد کودک کار میکنه ...بخاطر ماهی دو میلیون که میشه 70 دلار در ماه پدرش رو درمیاره ..میگه همیشه آخر ماه دیر پول میده بعد روزی صدبار هم میگه من به تو نون میدم میخوری . اینو برات میگم منش مردم خودت رو بشناسی ..آیا با مردم اینطوری صنعت میتونی درست بکنی؟ ...حالا شما ماهی چند هزار دلار اون کانادایی بهت بده هیچ حرفی هم بهت نزنه باز میگی کمه من باید ب ام و سوار باشم چرا تویوتا سوار میشم؟ چرا توی پنت هاوس زندگی نمیکنم. اونم فوق داره تو هم شاید فوق داری ..
  15
  3
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران. نمیدونم چرا باید خودت رو یک غیرایرانی تصور کنی و جلوی فارسها گاردت رو ببندی و شرو کنی به انواع تهمت و نسبت دادن فساد به فارسها،همانطور که پیامبرت محمد در قبال مخالفان می کرد؟! من با همه اقوام ایرانی دادوستد داشتم و دارم از شیرازی تا مشهدی و کرد و ترک و آذری و ترکمن. از کار کردن با همشون هم راضی بودم کم ناتو پیدا شده بین اونا!ادم باید حواسش جمع باشه.اینکه دخترخاله شما و یا فلان ادم یه جا یه چی گفته خب منم زیاد شنیدم تو تبریز سخت بشه با فارسی کار جلو برد؟!!آیا این جز نژادپرستی و تنبلی نیست؟اینکه شما تمام تحقیق و عقلت رو تعطیل کنی و با حرف دیگری یه قوم رو قضاوت کنی یجور تنبلی و زود تصمیم گرفتن از سر احساس نیست؟!!
  3
  5
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. سند چی. خود داغستان هم تا هندوستان در دستان نادرشاه کبیر تورک بود. ساسانیان حکومت پارس بودن که در با تورکها اختلاط نژادی داشتن. مثل هرمز و پیروز یا فیروز. اتفاقا در دو حکومتی که پارسها داشتن یعنی هخامنشیان یهودی و ساسانیان، در دوره ساسانیان ارتباط زیادی بین طوایف تورک و پارس بود. فرضیه هایی لرها رو هم فارس شده های تورکان مرکزی ایران در زمان ساسانیان میدونن. شماها طوری رفتار میکنید آدم فکر میکنه عقده حقارت و سرخوردگی دارید.
  9
  3
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. تو هم که زدی به عقب نشینی!اولا که میگفتی ایران خالی از سکنه بود بعد یهو از هند اومدن الان میگی نه بو.دن ولی ترکیبی بودن آخرشم قبول می کنی که فقط تو....و ترک بدون دعوتنامه و بطور وحشیانه هجوم نیاری خانه و کاشانه مردم رو غارت کنی! اگر ارتباطی هم بود با شاهان کوچرو دلیل نمیشه لرها ترک باشن.چون ک چ و بقیه حرفارو با کمی شباهت لهجه میگن.همین لرها ازشون کروش دراومد چرا ترک نشد ایران؟چرا همین گویش لری رو من مازندرانی می فهمم و میدونم به پهلوی قدیم نزدیکه ولی یه ترک نمی فهمه؟!!تو کجا زندگی میکنی؟پشت کدوم کوهی؟هرجا خلا تاریخی دیدید زدید بنام تورک سین کیانگ.اینو که دیگه همه دنیا میدونن و مشهوره.حالا کی حقیره پان ترک فسیل
  1
  3
  ‌پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  با این منطق با این تفاسیر نصف جغرافیای کنونی ایران جزو امپراتوری سارگن اکدی که خودش حدود هزار سال قبل هخامنشیان بود بوده(یعنی دقیقا قبل از اولین موج هجوم آریایی‌های آسیایی مرکزی و سیبری نشین به خاورمیانه) . اکدیان هم تقریبا عرب بودند. بنابراین خلفای صدر اسلام و امپراتوری بنی امیه تنها یک حق دیرین را زنده کردند. منطق مزخرفیه قبول دارم ولی این منطق خیلی از آقایان قومیت مسلطه که ادعای حاکمیت بر نپتون را هم در گذشته داشتند.
  0
  4
  ‌پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.