گزارشی میدانی یا سفارشی؛ ادعای خوشحالی مردم از پخش اعترافات اجباری حبیب اسیود

ایران وایر :پویان خوشحال
خبرگزاری «ایسنا» گزارشی میدانی از خوشحالی مردم در خصوص بازداشت و پخش اعترافات اجباری «حبیب فرج‌الله کعب»، معروف به «حبیب اسیود»، رییس پیشین «جنبش آزادی‌بخش الاحواز» را منتشر کرده است. در این گزارش ادعا شده است که شهروندان علاوه بر ابراز خوشحالی از پخش اعترافات اجباری اسیود، از وزارت اطلاعات بابت بازداشت او هم تشکر کرده‌اند.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی در ادامه روند پخش «اعترافات اجباری»، پس از دستگیری حبیب اسیود با همکاری وزارت اطلاعات، شامگاه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ مستندی منتشر کرد که در آن اسیود مسوولیت برخی حملات تروریستی در خاک ایران را پذیرفته است.

چند روز پس از پخش این اعتراف، خبرگزاری ایسنا در یک گزارش با عنوان «مردم درباره دستگیری سرکرده حرکة النضال چه می‌گویند؟» که دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹ و بدون ذکر نام نویسنده منتشر کرده، مدعی شده است شهروندان از بازداشت و پخش اعترافات اسیود خوشحال شده‌اند.

این گزارش نیمه شب دوشنبه در خروجی ایسنا قرار گرفته است که به خودی خود برای انتشار یک گزارش، زمان بد یا حتی سفارش شده‌ای محسوب می‌شود. در این گزارش که از زبان چهار شهروند نوشته شده است، دو نفر از آن‌ها به طرز اغراق‌آمیزی از وزارت اطلاعات تعریف و تمجید کرده‌اند.
یک شهروند: چشم امید ما به وزارت اطلاعات است!
در این گزارش به نقل از شخصی به نام احمد، ۲۸ ساله و کتاب‌فروش در «میدان انقلاب» تهران نوشته شده است: «من پنج‌شنبه شب بعد از شنیدن خبر از تلویزیون آن‌قدر خوشحال شدم که قابل گفتن نیست.»

«احمد» گفته به خاطر کرونا و مسایل اقتصادی، مردم حال و روز خوبی ندارند ولی خبر بازداشت حبیب اسیود برایشان خیلی خوشحال کننده بوده است: «خوبه که تو این وضعیت مملکت، حداقل وزارت اطلاعات داره کارش رو می‌کنه و خیال‌مون ازش راحته.»

هم‌چنین  «مریم»، کارمند بانک و ۳۸ ساله، گفته است پسری دارد که دوست دارد از نزدیک مراسم رژه را ببیند و در روز اتفاقات تروریستی اهواز، در حال تماشای رژه تهران از طریق تلویزیون بوده است. در این گزارش از زبان او آمده است: «از اون روز خیلی به این فکر کردم که اگر من و پسرم توی اهواز بودیم، احتمالا به مراسم رژه می‌رفتیم و دیگه الان مثل اون آدمای مظلومی که تیر خوردن و کشته شدن، زنده نبودیم؛ اونا که تیر اندازی کردن، به درک رفتن. امیدوارم بقیه‌شون هم به درک برن!»

مریم با ادعای این که اهل سیاست و سیاسی بازی نیست، گفته است: «اما وقتی شنیدم وزارت اطلاعات عامل حمله رژه اهواز رو گرفته، خیالم راحت شد.»

مریم هم‌چنین گفته است از طرف او به کسانی که (وزارت اطلاعات) اسیود را بازداشت کرده‌اند، بگویند: «چشم امید مردم به شما است.»

«سپهر»، کارگر کتاب‌فروشی و ۲۵ ساله نیز گفته است برای اولین بار در کانال تلگرامی خبر بازداشت اسیود را دیده و وقتی عکس او را دید، خیلی «حال» کرده است: «طرف از این تروریست کت شلواریا بود و دست‌بند و چشم‌بند زده بودن بهش. فکر کنم هیچ وقت توی خوابش هم هم‌چین روزی رو نمی‌دید.»

«حسین»، دانشجوی ترم اول دکترای جامعه‌شناسی در تهران هم ضمن ابراز خوشحالی گفته است: «وقتی خبر دستگیریش رو خوندم و فیلم اعترافاتش رو دیدم، هم خوشحال شدم، هم این که افتخار کردم به سربازای گم‌نام. به نظرم این تروریستی هم که گرفتن، باید خوشحال باشه که دستگیر شده و دست مردم نیفتاده است.»
حبیب اسیود چه کسی است و چه‌گونه بازداشت شد؟
جنبش آزادی‌بخش الاحواز فعالیت خود را از سال ۱۳۸۴ آغاز و هدف خود را «استقلال خوزستان و جدایی آن از ایران» عنوان کرد.

جمهوری اسلامی این گروه را «تروریست» می‌داند و آن‌ را متهم کرده که مسوول حمله مسلحانه به رژه نیروهای مسلح در ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ است.

صبح روز ۳۱ شهریور ۱۳۹۷، در جریان مراسم رژه نیروهای مسلح در «بلوار قدس» اهواز حمله مسلحانه‌ای رخ داد. در این حمله، از افراد نظامی و مردم عادی چندین نفر جان باختند و زخمی شدند. در میان جان باختگان، یک کودک چهار ساله نیز بود.

اگرچه این گروه مسوولیت این اقدام را برعهده نگرفت اما یکی از رهبرانش که یک ماه پیش بازداشت شد، اکنون در یک اعتراف اجباری تلویزیونی، خود را عامل این حمله معرفی کرده است؛ عملی که می‌تواند طبق قوانین جمهوری اسلامی، حکم اعدام را به دنبال داشته باشد.

بازداشت او برای اولین بار در تاریخ ۹ آبان با بیانیه جنبش آزادی بخش الاحواز رسانه‌ای شد. این جنبش در بیانیه خود ایران را متهم کرد که با همکاری کشوری دیگر، حبیب اسیود را در ترکیه ربوده است.
+3
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  سرزمین اریا - کویت ، کویت
  درود بر سربازان امام زمان که اشغالهای تجزیه طلبی مثل این مرتیکه مزدور عربستان رو که دستشون به خون ملت اغشته هست رو به دام انداختن .خسته نباشید
  8
  4
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.