عادل الجبیر: اگر ایران به سلاح اتمی برسد، عربستان هم حق دارد سلاح اتمی داشته باشد

عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودیرادیو فردا :وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودی گفته است اگر از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری نشود، این کشور نیز حق دارد که برای «دفاع از ملت و خاک خود» به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

عادل الجبیر در گفت‌وگویی که روز سه‌شنبه، ۲۷ آبان، در خبرگزاری آلمان منتشر شد گفته است در صورت تبدیل شدن ایران به یک قدرت هسته‌ای، علاوه بر عربستان، کشورهای دیگری هم از این الگو پیروی می‌کنند.

او در عین حال با تاکید بر این که صرفا «فشار» بر جمهوری اسلامی «جواب داده است»، از اظهار نظر درباره سیاست‌های احتمالی دولت جو بایدن درباره ایران خودداری کرد و گفت: «باید ببینیم.»

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی، نیز روز چهارشنبه، ۲۱ آبان، خواستار موضع‌گیری قاطع جامعه جهانی در برابر ایران شد تا به گفته او مانع تلاش‌ تهران برای دستیابی به سلاح‌ کشتار جمعی و توسعه برنامه موشک‌های بالیستیک شود.

روابط دیپلماتیک ایران و عربستان پس از حمله دی‌ماه سال ۹۴ به سفارت عربستان در تهران قطع شده است و این دو کشور در تعدادی از درگیری‌ها و جنگ‌های منطقه از جمله یمن و سوریه از طریق نیروهای نیابتی خود در برابر هم قرار گرفته‌اند.

عربستان سعودی که ایران را مسئول حمله موشکی به تاسیسات نفتی خود در بهمن ۹۸ می‌داند، در سال‌های گذشته بارها خواستار توافق گسترده‌تری با ایران است که شامل برنامه هسته‌ای، برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی بشود.

در روزهای گذشته، برخی رسانه‌ها با اشاره به وعده انتخاباتی جو بایدن مبنی بر بازنگری در روابط آمریکا با عربستان، احتمال داده بودند که در دولت بایدن درباره برخی مسائل بین دو متحد قدیمی اختلاف نظر پیدا شود.

علاوه بر این، در ماه‌های اخیر گزارش‌هایی درباره تلاش‌ عربستان سعودی برای تقویت توانایی تولید سوخت اتمی منتشر شده است.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، نیز در سال ۲۰۱۸ به‌صراحت گفته بود که در صورت تداوم تلاش‌های ایران برای دستیابی به بمب اتمی، این کشور نیز گام‌های جدی در مسیر توسعه یا دستیابی به تسلیحات هسته‌ای برخواهد داشت.

روزنامه وال استریت جورنال نیز در مقاله‌ای که روز ۱۴ مرداد سال جاری منتشر کرد، از نگرانی مقام‌های غربی از تأسیسات مشکوک عربستان سعودی، واقع در صحرای شمال غرب این کشور، پرده برداشت.

این روزنامه نوشت که استخراج کیک زرد اورانیوم از سنگ معدن اورانیوم، بخشی از برنامه همکاری با چین بود و آن را گام اولیه و ضروری در روند غنی‌سازی اورانیوم معرفی کرد؛ روندی که می‌تواند به استفاده صلح‌آمیز آن در رآکتورهای هسته‌ای بینجامد یا در صورت غنی‌سازی در سطحی بالاتر به تولید سلاح هسته‌ای منجر شود
+37
رأی دهید
-43

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  موافق .ما ایرانی‌‌ها بخشی از ما. و بخشی هم از عربها کنار می‌‌کشیم. شما هی‌ بمب بر سر هم. شما عمر عمر کنید. ما علی‌ علی‌.زمانی‌ که دخل هم دیگر را در اورید. هم ما راحت می‌‌شوم .هم عربستان. هم ۱،۲ میلییارد مسلمان
  11
  29
  ‌سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک
  این یارو خودش هم خبر داره که کابوس دنیا, دستیابی عربها و دوستان القاعده ای و داعشی شان به سلاح کشتار جمعی است و برای ترساندن دنیا از این تهدید استفاده میکنه.
  11
  12
  ‌سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  آخه شما عمریهای چلپاسه خور تا بحال بغیر از دمپایی برای شکار سوسمار، مگر سلاح دیگه‌ای هم درست کردید؟! صورتت خوراکه واسه تبلیغ نوره کشی.
  16
  11
  ‌سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک::]. ببخشید. اما میدونستی بعد تونس ایران بیشترین سربازای داعشی رو داشت؟ . تنها یه خبر درز کرد که تنها از مناطق اطراف تالش حدود ۲۰۰ نفر عضو داعش شدن. یا همین ماجرای ۱۱ سپتامبر دیگه خواجه حافظ شیرازی هم میدونه قاسم سلیمانی با ۲۱ نفرشون همکاری داشته. یا یادت رفتش گروه های مسلمون رو تو بوسنی جمع کردن بعدم نتیجش شد بن لادن القاعده طالبان اخوان و ده ها گروه تروریستی مختلف؟. شاید باورت نشه اما تو عربستان حجاب اختیاریه.
  9
  10
  ‌سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  یه مدت پیش یه ویدیو از یه مسئول سعودی دیدم یارو ازش پرسید چرا این همه سلاح میخرید جواب داد همسایه ما سوئیس و سوئد نیست که نخریم. بیچاره راست می‌گفت. این هفته راس هرم قاعده در قطر مرد و نفر دومش گفتن در ایران کشته شد. قطر و ایران رفیق فابریک همن. سوال اینه که این اشخاص در قطر و ایران چه می‌کنند. بگذریم که پسر بن 15 سال ایران بود و کلا ایران عروسی کرد. این آخوندهای حـ... بخصوص اون عنتر وقیحشون گند زدن به هست و نیست هستی. بوش احمق به جای صدام باید ریشه این حرامیها را میکند. والا اسم صدام بیچاره و ال سعود بد در رفته. ت. خم راست قاسم کتلت بر سر رهبرش. بگید امین.
  4
  5
  ‌سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک::]. [::منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک::]. فاطی باز خودتو قاطی آدما کردی ببند, حیف جوهر گندومی که تو خوردی
  6
  5
  ‌سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  من از عادل طرفداری نمیکنم ولی آدم تحصیلکرده ای هست حرف دهنش رو میفهمه ماله کش نیست وقتی جمال قاشقچی رو کشتند براحتی کنار کشید و نرفت ماله کشی بکنه ...
  12
  2
  ‌سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  قبل انقلاب ،شاه رابطه خوبی با عربستان داشت،بدون اختلاف سنی و شیعه. آغاز اختلاف درباره قیمت نفت بودشاه رئیس اوپک بودقیمت نفت بالا،اما آمریکا بکمک عربستان تولید نفت آرامکو رو بالابرد تا قیمت نفت سقوط کنه و رقیب شاه بشه.شاه بخاطر این اقدام عربستان غافلگیرشد،معروف به اجلاس دوبی ۱۹۷۷ ،یمانی وزیرنفت معروف عربستان گفت ما با شکاندن قیمت نفت خدمت بزرگی به غربیهاوامریکا کردیم که در تاریخ خواهد ماند . همینطور هم شد،
  1
  7
  ‌سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  [::تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک::]. چندبار باید بهت گفته کنم برای من نوشته نکنی، حتی نام من را هم بر لسان نیاورد. تو هم از دست‌نشانده های جماعت چلپاسه خوران می‌باشی.
  2
  0
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::Chokam - ری، ایران::]. حرف شاه غلط بود اینرو تاریخ ثابت کرد که زکی یمانی درست میگفت که دلار نفتی باعث پیشرفت شما نخواهد شد
  2
  1
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک
  [::redsky95 - تورنتو، کانادا::]. شما این اطلاعات را از کجا آورده اید که هیچ کس دیگر خبر ندارد به جز شما؟
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک
  [::تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک::]. [::تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک::]. خودت میفهمی چی مینویسی؟
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. بله ،در حالت ایده آل دلار نفتی باعث پیشرفت نخواهد شد. ولی چه کنیم ما کشوری تک محصولی هستیم ،عمده درآمد ارزی ما از نفته، حالا هم که ارزش ریال آمده پایین بخاطراینه که فروش نفت تحریمه درآمد ارزی نداریم ، البته توریست هم منبع درآمد ارزی هست الان دوبی از توریست درآمد داره نه نفت، اگه شاه بود مثل دوبی درآمد از توریست داشتیم
  0
  0
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.