اکبر طبری: در خانه صادق لاریجانی بازداشت شدم

اکبر طبری (نفر اول از چپ) گفته در منزل صادق لاریجانی در آمل در شمال ایران بازداشت شده استبی بی سی :اکبر طبری، معاون اجرایی حوزه ریاست قوه ‌قضائیه ایران در زمان صادق لاریجانی از زندان اوین گفته است که در زمانی که در منزل آقای لاریجانی در آمل در شمال ایران مهمان وی بوده ماموران سپاه پاسداران با درگیری با تیم محافظان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دستگیرش کردند.

در زمان دستگیری وی حدود چهار ماه بود که صادق لاریجانی که همزمان رئیس مجمع تشخیص هم بود از ریاست قوه قضائیه کنار رفته بود و ابراهیم رئیسی با حکم آیت‌‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، رئیس این قوه شده بود.

آقای طبری در نامه‌ای که از زندان اوین به روزنامه شرق چاپ تهران فرستاده گفته است که "درحالیکه در خارج از حوزه قضائی تهران و در شهرستان آمل بدون دریافت نیابت قضائی از شهرستان آمل ناهار مهمان منزل ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و منصوب مقام عظمای ولایت حضرت آیت‌الله آملی‌لاریجانی بودم، در منزل ایشان توسط گروه پنجاه ‌نفره - که موجب درگیری با نیروهای حفاظتی حضرت آیت‌الله آملی‌لاریجانی قرار گرفت بازداشت شدم".

معاون پیشین آقای لاریجانی گفته پس از بازداشت در آمل با انتقال به زندان اوین تهران "در ساعت سه‌ونیم شب توسط بازپرس رسیدگی‌کننده پرونده که در آن شب در بند ۲ الف بازداشتگاه منتظر وی بوده تفهیم اتهام شده است."

آقای طبری گفته تفهیم اتهام در آن وقت شب "در تاریخ تشکیل بیش از یکصد ساله عدلیه (قوه قضائیه) سابقه نداشته است".

او گفته پس از این تفهیم اتهام در بند دوی الف که متعلق به سپاه پاسداران است "روانه سلول انفرادی" شده اما "شاکی عمومی و سازمان اطلاعات سپاه پس از پانزده ماه هیچ‌یک از ادله اثبات اتهام یا جرم را ارائه نکردند".
اکبر طبری در دادگاه در کنار بازپرس بیژن قاسم زاده دیگر متهم پروندهاکبر طبری در این نامه خود را بی‌گناه معرفی کرده و گفته است که به مدت بیست سال "خدمت صادقانه" به محمود هاشمی شاهرودی و صادق لاریجانی روسای پیشین قوه قضائیه کرده است.

بازداشت اکبر طبری و دیگر متهمان پرونده مربوط به اوایل تابستان ۱۳۹۷ است. همراه او بازپرس بیژن قاسم‌زاده هم بازداشت شد که به به دلیل دستور صدور فیلتر کردن پیام رسان تلگرام خبرساز و شناخته شده بود.

دستگیری اکبر طبری و ۲۲متهم مرتبط با وی در پرونده موسوم به "فساد مالی" یکی از پرونده های جنجالی سال های اخیر بوده است. مقام های قوه قضائیه به ریاست ابراهیم رئیسی دستگیری آقای طبری را در راستای "مبارزه با فساد در قوه قضائیه" خوانده اند و بارها آن را نماد تغییرات در دوره ریاست آقای رئیسی عنوان کرده اند.

دادگاه اولیه آقای طبری را به ۳۱ سال حبس و بازگرداندن فهرستی طولانی از اموال و دارایی هایش محکوم کرده است.

او در بخشی از دفاعیاتش در ارتباط با پرونده ساخت یک ویلا در منطقه لواسان در شمال شرق تهران گفته بود افراد دیگری که در این ماجرا متهم به دادن رشوه به او هستند در صورت درخواست او حاضر بودند "کل لواسان" را به نامش کنند.

آقای طبری اتهام‌ها را "پرونده‌سازی‌ و افترازنی" خوانده و خطاب به قاضی گفته بود "اکثر این اتهامات مربوط به ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته است و رسیدگی یا مختومه شده است."

چند نفر دیگر از متهمان این پرونده نیز به زندان‌های طولانی مدت محکوم شدند. قاضی غلامرضا منصوری یکی از متهمان این پرونده که به فساد مالی نیم میلیون یورویی متهم بود ابتدا مشخص شد در آلمان است اما مدتی بعد با سفر به رومانی اعلام شد که در هتل محل اقامت اش درگذشته است.

علی باقری معاون امور بین الملل قوه قضائیه ابتدا علت مرگ را خودکشی آقای منصوری عنوان کرد اما مدتی بعد اعلام شد که وی بر اثر پرتاب از ارتفاع در هتل کشته شده است. خانواده آقای منصوری علت مرگ او را "مشکوک" خوانده و در نامه ای به رئیس قوه قضائیه خواستار روشن شدن موضوع شده اند.
+9
رأی دهید
-32

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان

  در معیشت حضرات عظمای دل دزد, سگ و سوتک [با پوزش از سگ این حیوان شریف] همراه با خدمت صادقانه ربا خواری و رشوه گیری و قدری دزدی و مال ملت خوری. بی شرف نمک به حرام.
  3
  31
  ‌سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون نروژ - اسلو، نروژ

  (آقای طبری گفته تفهیم اتهام در آن وقت شب "در تاریخ تشکیل بیش از یکصد ساله عدلیه (قوه قضائیه) سابقه نداشته است".) طبر جون از شما چه پنهون که توی این صد سال خیلی چیزا سابقه نداشته ولی الان داره . نمونه ش خوده تو . زالو صفت و دلال و کار چاق کن و رشوه خوار و اختلاسگر و قاتل و جانی . همه ی این صفتها با هم در یک جاندار بی سابقه س . که البته همون رییست که اسمشو با تریلی میکشی سر منشا همه ی این صفتهای بی سابقه س .
  1
  33
  ‌سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران

  در زمانیکه رییسی معاون شاهرودی بود طبری هم(مشغول دزدی بود) بود چرا رییسی ان موقع حرفی نزد؟!؟ تا زمانیکه سه قوه واقعا جدا نشوند ،آش همین کاسه همین.خانه از پای یست(ولایت فقیه)ویران است
  3
  26
  ‌سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  kata1379 - مشهد، ایران
  طبری خیلی ساده و یا احمق بوده . خود لاریجانی اینو بعنوان طعمه قبلا فروخته بوده . تو هند محیط بانان وقتی میخان برن جنگل یک بره با خودشون میبرن سلاح نمی برند . پلنگ و یا حیوان وحشی حمله میکنه بره رو میخوره و جنگل بانان سالم میمونند . طبری دو نقش داشته اول حکم بره برای سلامت و رد گم کنی لاریجانی و دوم فرصت خریدن و وقت خریدن برای لاریجانی سرگرم طبری بشن تا اون چاره ای پیدا کنه و معامله ای جوش بده
  2
  4
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.