فرانسه احتمالا اغلب نهادهای خیریه‌ای وابسته به ترکیه را ممنوع می‌کند

العربیه :پس از اینکه مقامات فرانسوی «گرگ‌های خاکستری» که از نظر پاریس یک سازمان ناسیونالیستی افراطی وابسته به ترکیه است را منحل و فعالیت اعضای آن را ممنوع اعلام کرد، پاریس تصمیم گرفته که دیگر نهادهای خیره‌ای وابسته به ترکیه را زیر ذره بین تحقیقات دقیق قرار دهد.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که در اوایل ماه جاری تعدادی از افراد وابسته به نهادهای خیره‌ای ترکیه در فرانسه به چند مرکز تجمع متعلق به ارامنه در پاریس حمله کردند.

منابع اطلاعاتی فرانسه می‌گویند اگر چه حمله کنندگان به مراکز تجمع ارامنه به اسم هیچکدام از انجمن‌های رسمی و علنی وابسته به ترکیه در فرانسه انجام نگرفت اما اغلب مهاجمان از اعضای انجمن‌ها و نهادهای وابسته به آنکارا از جمله جنبش «گرگ‌های خاکستری» بودند.

از نظر قانونی فرانسه این حق را دارد که سازمان افراطی دینی یا قومی مورد حمایت دولت ترکیه در داخل خاک خود را ممنوع کند اما در عین حال قانون این کشور اجازه نمی‌دهد که همه نهادهای خیره‌ای به ویژه آنهایی که شامل قانون تاسیس «نهادهای مدنی» هستند را تعلیق یا مسدود کند.

وزارت کشور فرانسه در اوایل این ماه جنبش موسوم به «گرگ‌های خاکستری» را منحل کرد. از نظر فرانسه این یک سازمان ناسیونالیستی افراطی ترکیه‌ای است پاریس این گروه را متهم به تحریک به اعمال تبعیض و نفرت‌پراکنی و شرکت در اقدامات خشونت‌آمیز علیه کردها و ارمنی‌ها کرده است.

ژرالد دارمانین، وزیر کشور فرانسه روز چهارشنبه 4 نوامبر در توییتر اعلام کرد که سازمان ترکیه‌ای «گرگ‌های خاکستری» به اتهام شرکت در اعتراضات خشونت‌آمیز علیه فعالان کرد و ارمنی ساکن فرانسه، به حکم دولت منحل می‌شود.

ترکیه از اقدام فرانسه بسیار خشمگین شد به طوری که وزارت خارجه ترکیه در بیانیه در واکنش به انحلال این گروه به فرانسه هشدار داد که پاسخ شدیدی خواهد داد.

وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد، گروه «گرگ‌های خاکستری» که پاریس به این دلیل که به ترکیه مرتبط است و دست به اقدامات خشونت‌آمیز می‌زند ممنوع الفعالیت کرده وجود ندارد و ما با قدرت به این اقدام فرانسه پاسخ می‌دهیم.

وزارت خارجه ترکیه افزود: «مشخص است که گروهی به اسم «گرگ‌های خاکستری» وجود ندارد و تصمیمات خیالی فرانسه اتخاذ شده از سوی تعداد از افراد و اقدامات آنها نمونه دیگری از نشانه‌های روحیه دوگانه و متناقض این افراد است. تصمیم دولت فرانسه درباره انحلال گروه گرگ‌های خاکستری نشان می‌دهد که در گروه محافل ارمنستان است و ما واکنش متقابل می‌دهیم حتی شدیدترین پاسخ را می‌دهیم».
ناسیونالسیت افراطی
یک منبع از وزارت کشور فرانسه با تاکید بر اینکه نهادهای وابسته به ترکیه در پاریس یا ناسیونالیست افراطی هستند یا وابسته به گروههای اسلامگرا، گفت:«چندین انجمن ترک ایدئولوژی «گرگهای خاکستری» را در بین کارمندان و افراد جامعه ترک در فرانسه نشر می‌کنند این نهادها اندیشه‌های افراطی خود را میان جامعه ترویج می کنند حتی در برخی از مساجد نیز از طریق خطبه‌های امامانشان در روزهای جمعه مشغول انتشار همین ایدئولوژی را ترویج و تبلیغ می‌کنند».

به گفته این منبع فرانسوی :«این نهادها و احزاب برای جلب جامعه ترکیه در فرانسه و اروپا از مذهب و دین استفاده می کنند ، پروژه‌ای که توسط حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه به رهبری رجب طیب اردوغان پشتیبانی و حمایت می‌شود».

فرانسه نام سازمان‌های خیره‌ای وابسته به ترکیه از قبیل «کمیته سازماندهی مسلمانان ترکیه در فرانسه» (CCMTF) ، «سازمان رسمی اسلامی ترکیه در فرانسه» (DITIB) حزب «عدالت و توسعه» در فرانسه که در سال 2015 تاسیس شد ، «ائتلاف ریاست‌های جمهوری ترکیه و انجمن‌های آنها در خارج از کشور» (YTB) و «انجمن فدراسیون فرانسه و ترکیه» و اتحادیه بین‌المللی دموکراتها (UID) که مستقیماً با اردوغان در ارتباط هستند را جز سازمان‌هایی قرار داده که احتمالا فعالیت آنها در این کشور ممنوع خواهد شد
+106
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران

  بطور کلی نهاد خیریه اسلامی دروغ محض بوده و هیچ مسلمانی عمل خیر بدون چشمداشت نمیکند.هیچ گربه ای در راه رضای خدا موش نمیگیرد
  2
  56
  ‌سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران

  کار خوبیه.اما کافی نیست.برای از بین بردن تفکر ترک عثمانی باید رو مغزشون بیشتر کار کرد.یادمه طرف پدرش تو دادگاه نورنبرگ محاکمه شد و او پذیرفت که این برای دنیای انسانی کار درستی بود.اما ترکان عثمانی به نسل کشی ملتهای تحت هجوم افتخار می کنن و پان ترکان و مغولان سایت رفتار بدوی اونها رو تایید می کنن.باید شمشیر را از رو بست.باید تعارفات را کنار گذاشت و تکلیف رو با پان ترکان یکسره کرد.نظر من دیپورت اونها هست ،در صورت ادم نشدن
  11
  57
  ‌سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  خیریه های اسلامی همه محل سوء استفاده از مردم هستند و به هیچ عنوان کمک قابل توجهی نمیکنند که باعث کمک و کمک به فقر زدایی بشه برعکس خیریه های اسلامی همه کارشون وابسته کردن خانواده ها و افراد به خودشون هستش و طوری کمک میکنند که طرف وابسته آنها باشه. باید همه تعطیل بشوند. مگر خود اردوغان و سایر کشورهای فاسد اسلامی اجازه میدهند که بقیه کشورها در کشورهای آنها خیریه داشته باشند؟ حتی کلیساها و سایر ادیان هم تحت شدیدترین فشارها و تهدیدها هستند.
  3
  23
  ‌سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Parinaz Iran - پراگ، چک
  ایرانیان واقعی احساس خوشبختی نمی کنند انها که در ایران هستند در یک زندان فکری و جسمی واقعی و انها که به خارج امدند برای رهایی از اسارت نیز همینطور. همین سایت را ببینید تیتر سایت ایرانیان ولی تعدادی اسلامی عقب افتاده تبلیغ دین خونین عرعری تعدادی جدایی طلب مغول نژاد یا حسادت به پناهندگان واقعی...نه فرصت طلبهای مادی. به گویش فارسی بند می کنند به تاریخ باستان ایران و انقدر بیسواد که نمی دانند چرا نام کورش مورد احترام روشنفکران جهان... خوب احساس دلتنگی برای از دست دادن میهن اسیر در تاریکیهای این دین داریم و مرتب اخبار ترور و وحشیگری این دین در کشورهای مختلف چون انسان هستیم تفاوتی ندارد قربانیان ایرانی باشند یا از دیار دیگری اینهم از معجزات کثیفترین انقلاب که سراغاز تروریسم جدید در جهان بود و برای خیانتکاران مقرون به صرفه نیست اعتراف کنند که چه بر سر ایران امد ویدیویی از مادر مهربان و عاقل زنده یاد پویا بختیاری دیدم که دنیایی از غم به قلبم ریخت ولی به انتقاد بیجا به زمان شاه فقید بپردازید برای پوشاندن خیانت کثیفتان در ۱۳۵۷.
  4
  12
  ‌سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  تقریبا ۲ ماه پیش یه مقاله میخوندم. با گروهی به اسم عثمان جرمانیا اشنا شدم. تو اینترنت بزنین. ترکیه یه واحد سایبری داره که سایتهای مختلفی رو اداره میکنه. بعد هند و بنگلادش بیشترین باتهای توییتر رو داره.
  3
  16
  ‌سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. شما هم عجب نظریه ای دادید،اخه عثمانی و مغز،اونیکه رو تنه این نوچه مغلها دارند اسمش کاهدون است !
  2
  7
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  شمرالله - مونیخ، آلمان. خاستم خیلی در حقشون لطف کنم.گفتم شاید از دست طبیعت دررفته باشه یه چن درصدی ازشون قابل برگشت باشن بهشون یه فرجه بدیم
  3
  2
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  mehran - آران، ایران
  خیریه های ایران قلک های پلاستیکی و فلزی با تیراژ میلیونی به مغازه داران ،خانه ها ، بیمارستان ها، داروخانه ها و. میدهند و هر ماهه میلیاردها تومان کاسبند. هیچ نظارتی بر درآمد و هزینه هایشان نیست. بعد 57 رشد قارچ گونه شان مانند امام زاده ها شد ! سلبریتی هایی که محتاج ایفای نقش در سریالهای درپیتی هستند تا اموراتشان بگذرد ، شده اند موسس خیریه ! خیریه یعنی چپاول به نام محرومان توسط مکاران.
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.