آیا استفاده از ماسک پس از پایان همه‌گیری کرونا نیز ادامه خواهد یافت

مردم با ماسک در منهتن نیویورک (۱۴ نوامبر ۲۰۲۰)صدای آمریکا :تا همین یک سال پیش اگر کسی را با ماسک می‌دیدید ممکن بود تصور کنید که او بیمار است و یا وسواس و توهم بیمار شدن دارد. ولی اکنون، به دلیل همه‌گیری کووید۱۹، استفاده از ماسک برای جلوگیری از شیوع بیماری برای بسیاری از مردم آمریکا امری عادی است.

مردم در ۳۴ ایالت و پایتخت آمریکا ملزم به استفاده از ماسک در اماکن عمومی هستند. ولی آیا ممکن است که این عادت، فرای همه‌گیری نیز ادامه پیدا کند؟

دکتر بارون ماتما، استادیار اپیدمیولوژی دانشگاه کلمبیا در نیویورک، معتقد است عادت‌هایی مثل ماسک گذاشتن هنگام بیرون رفتن از آپارتمان یا خانه تا حدی ماندگار باشند.

وی افزود: «ولی همانطور که خاطرات همه‌گیری به مرور زمان کمرنگ می‌شوند، این عادت هم از بین خواهد رفت.»  

بیماری‌های همه‌گیر در گذشته نیز سبب ایجاد تغییر در عادات عمومی شده است. برای نمونه، ماسک‌گذاری در شرق آسیا از زمان شیوع بیماری تنفسی ویروسی «سارس» در سال ۲۰۰۳ به بعد متداول‌تر شده است.

هرچند، کارشناسانی که صدای آمریکا با آنها مصاحبه کرده است، شک دارند که خیلی از آمریکایی‌ها عادت پوشیدن ماسک را پس از همه‌گیری ادامه دهند.

دکتر بوریس لاشنِیَک، رئیس دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه مریلند، می‌گوید: «من تصور می‌کنم که در فصل آنفلوآنزا و سرماخوردگی افراد بیشتری این کار را بکنند [ماسک بزنند]، اما من آن را به عنوان یک عادت جدید در سراسر کشور ... قلمداد نمی‌کنم.»

وی با تاکید بر این که متقاعد کردن مردم به استفاده از ماسک حتی در بحبوحه همه‌گیری کرونا و به رغم تمام داده‌ها و اطلاعات مربوط به آن کاری دشوار بوده است، می‌گوید که ممکن است استفاده از ماسک بیشتر از گذشته رایج شود، ولی به نظر او این کار به صورت گسترده‌ای ادامه پیدا نخواهد کرد.
+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.