بیانیه وزارت خارجه آمریکا در سالگرد آبان ۹۸: رژیم ایران باقی‌مانده مشروعیت خود را از دست داد

 ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده آمریکارادیو فردا :وزارت خارجه آمریکا در سالگرد حوادث آبان سال ۹۸ با انتشار بیانیه‌ای گفته است «رژیم ایران حدود ۱۵۰۰ نفر از جمله ۲۳ کودک را کشت و هزاران نفر نیز هنوز در زندان‌ها هستند».

وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه ۲۵ آبان‌ماه گفت پارسال در چنین روزی مردم شجاع ایران برای یک هفته در بیش از ۲۰۰ شهر کشور به چهار دهه «مدیریت غلط رژیم فاسدی که ثروت مردمش را صرف تروریسم و سرکوب شهروندانش می‌کند» اعتراض کردند.

این بیانیه می‌گوید در حالی که مردم ایران خواهان آزادی بیان بودند، رژیم با «ایدئولوژی افراطی خشونت و وحشت» خود با آن‌ها برخورد کرد و بار دیگر «ماهیت واقعی‌اش را به نمایش گذاشت و باقی‌مانده مشروعیت خود را نیز در مقابل مردم ایران از دست داد».

وزارت خارجه آمریکا با اشاره به کشته شدن ۱۵۰۰ نفر، گفته است «متاسفانه حکمرانی وحشت» رژیم جمهوری اسلامی تاکنون ادامه دارد و قوانین داخلی و بین‌المللی را در رابطه با حقوق مردم نادیده می‌گیرد: «هزاران معترض در زندان ها باقی مانده‌اند، جایی که بر اساس گزارش‌ها با شلاق، شوک الکتریکی، گرسنگی، کتک، آزار و تجاوز جنسی مواجه شده و هدف شکنجه قرار گرفته‌اند». خبرگزاری رویترز پیش از این به نقل از سه مقام وزارت کشور ایران گزارش داده بود که در طول دو هفته تظاهرات آبان ۹۸ در سراسر کشور حدود هزار و ۵۰۰ نفر کشته شدند. این آمار شامل ۱۷ نوجوان، حدود ۴۰۰ زن و همچنین نیروهای امنیتی و پلیس ایران می‌شود.

اما عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران خردادماه امسال و بعد از ماه‌ها تعلل در ارائه گزارش آمار کشته‌های آبان مدعی شد در این اعتراضات حدود ۲۲۵ نفر کشته شده‌اند.

اعتراضات آبان پارسال در پی اعلام تصمیم ناگهانی دولت برای افزایش سه‌برابری بهای بنزین در بسیاری از شهرهای ایران روی داد، اما با سرکوب نیروهای امنیتی مواجه شد. نهادهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی همزمان با سرکوب‌ها، شبکه اینترنت را در کشور نیز به طور کامل قطع کردند.

این اعتراضات بلافاصله پس از آغاز متوجه کلیت حکومت ایران و رهبرانش شد و معترضان خواستار پایان دادن به نظام جمهوری اسلامی شدند.

وزارت خارجه آمریکا در بخش دیگری از بیانیه خود با «شیطانی» خواندن رژیم جمهوری اسلامی از جامعه جهانی خواسته است که فورا برای آزادی زندانیان سیاسی ایران با آمریکا همصدا شود.

این بیانیه می‌گوید جمهوری اسلامی با تهدید، سانسور و قطع اینترنت تلاش کرد تا سرکوب خشن اعتراضات را پنهان کند و هنوز هم از اجازه دادن به تحقیقات مستقل در رابطه با کشتار آبان‌ماه طفره می‌رود.

این گزارش می‌گوید اما آمریکا حوادث آبان را فراموش نمی‌کند و تحریم‌هایی علیه عوامل سرکوب اعتراضات وضع خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز روز ۲۰ آبان از قول سه منبع نوشته که ایالات متحده تا هفته آینده تحریم‌هایی را علیه ایرانیانی که در سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ نقش داشتند، وضع خواهد کرد و این تحریم‌ها در سالگرد اعتراضات آبان اعلام می‌شود
+60
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  رژیم ج.ا از ابتدا در بین روشنفکران ایران مشروعیت نداشت
  6
  22
  یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران

  تحریم امریکا باید در رابطه با زالوزاده ها مقیم امریکا و اروپا باشد،این انگل ها باید از اروپا و امریکا اخراج شده و اموالشان بنفع ملت ایران مصادره شود و این اموال باید در زمان نسب بدولت قانونی ایران مسترد شود
  3
  36
  یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::hassan5 - تهران، ایران::]. تنها کسی که معصومه ابتکار و بچه هاش رو نمیشناسه خواجه حافظ شیرازی هست ولی حیوونی سی آی ای توی دفترش اینترنت نداره که عکساشون رو ببینه ...وقتی میره سیگار بخره بقاله بهش میگه ولی خوب وقتی اینترنت نداره چطوری بفهمه اینا چه شکلی هستند که بره بندازشون بیرون؟
  5
  9
  یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران
  [::hassan5 - تهران، ایران::]. شوربختانه روشنفکران ما خواسته یا ناخواسته خود بنوعی آتش بیاران این اشغالگران ایرانستیز ج.ا. بودند.
  5
  12
  یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  [::zavareh - رودسر، ایران::]. روشنفکران ایران برای زندگی بهتر از نظام قبلی فعالیت میکردنند،این آشغال ها بعلت داشتن پایگاه (در بین توده های امی )نتیجه را ملا خور کردنند
  0
  1
  دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.