نادیده‌گرفتن ملاقات با اردوغان از سوی پومپئو و ناخشنودی شدید آنکارا

العربیه :مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا شنبه 14 نوامبر، آغاز سفر به‌ شماری از کشورها به هدف بررسی مسائلی مهم و در راس آن‌ها موضوع مبارزه با تروریسم و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه و همچنین آزادی‌های دینی را اعلام کرد و در توئیت خود نوشت که نقطه آغاز این سفرها از پاریس خواهد بود.

مسئولان آمریکا جمعه 13 نوامبر تأکید کردند که سفر 10 روزه پمپئو شامل 7 کشور خواهد شد که طی آن وزیرخارجه آمریکا با رهبران این هفت کشور دیدار خواهد کرد.
نپذیرفتن دعوت وزیرخارجه ترکیه
در همین راستا بولومبرگ نوشت که پومپئو با اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه یا دیگر اعضای دولت او در جریان سفر هفته آینده‌اش به آنکارا، ملاقات نخواهد کرد که این امر از سوی مسئولان ترکیه به عنوان اهانت و بی‌احترامی تلقی گردید.

جالب این است که پومپئو در این سفر با شخصیت‌های دینی در استانبول ملاقات خواهد کرد اما به آنکارا نخواهد رفت که این امر، وزارت خارجه ترکیه را بر آن داشت که این دست ملاقات‌ها را «دخالت بیجا» توصیف کند.

به گفته یک مسئول ترک به بلومبرگ (که فاش نشدن نامش را مورد تأکید قرار داد) «پمپئو دعوت مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه را برای رفتن به آنکارا رد کرد و از وزیر خارجه ترکیه خواست تا برای ملاقات به استانبول بیاید.»

این مقام مسئول افزود که وزیر خارجه ترکیه، دعوت پومپئو را رد کرد و ناخشنودی خود را از نادیده‌گرفتن سفر به آنکارا قبل از ترک منصبش در دولت آمریکا از سوی پمپئو را ابراز داشت.

پومپئو در جریان تور 10 رو زه خود به کشورهای فرانسه، ترکیه، گرجستان، اسرائیل، سعودی، امارات و قطر خواهد رفت.
+72
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  در روایت آمده است که - سن فرانسیسکو، ایالات متحده امریکا
  در این مورد با ترکیه موافقم. شما وقتی به عنوان وزیر خارجه یک کشور سفر دیپلماتیک داری باید با مقامات رسمی دیدار کنی نه با رهبران دینی. این همان کاری هست که در افغانستان هم انجام دادند. در حالی که این کشور دارای حکومت مرکزی و قانونی هست آمریکا با طالبان در قطر و بدون حضور دولت افغانستان بر سر آینده افغانستان مذاکره و به تفاهم رسیدند. این حرکت به زبان ساده یعنی دولت و حکومت کشکه و اعتبار اون گروه تروریستی یا رهبر دینی از دولت بیشتره. البته این یک اشتباه نیست بلکه روی حساب هست که معلوم نیست چی تو کله شون هست.
  43
  25
  یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  در واقع با این کارش به اردوغان پیغام میفرستد که: "فکر نکن ... هستی" و به بقیه دنیا هم این را نشان میدهد.
  10
  31
  یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران

  عجب کنفی کرد این خردوغان ترک عثمانی رو!!.البته تازگی نداره!بابا سلطان عثمانی یارو !!ای بابا
  12
  33
  یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.