طرح وزارت بهداشت برای تعطیلی گسترده مهار کرونا با مخالفت حسن روحانی رد شد

گزارش‌ها حاکی از اختلاف نظر رئیس جمهور و وزیر بهداشت ایران بر سر چگونگی مهار کرونا استبی بی سی :بی‌بی‌سی فارسی دریافته است که طرح وزارت بهداشت ایران برای تعطیلی گسترده به منظور مهار شیوع کرونا با مخالفت حسن روحانی، رئیس جمهور، رد شده است.

در رسانه‌های ایران گزارش‌های تاییدنشده‌ای منتشر شده که از اختلاف نظر حسن روحانی و دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، در جلسه روز شنبه ۲۴ آبان خبر می‌دهند.

دو منبع آگاه، به شرط فاش نشدن هویتشان به بی‌بی‌سی گفتند که نمایندگان دیگر نهادهای دولتی در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا پشتیبان طرح وزارت بهداشت بودند، اما آقای روحانی سرسختانه با آن مخالفت کرده است.

پس از این جلسه اعلام شد که از اول آذر محدودیت‌های جدیدی برای مهار کرونا اعمال می‌شود. اما برخلاف گفته‌ها و درخواست‌های قبلی مقام‌های وزارت بهداشت و رئیسان دانشگاه‌های علوم پزشکی، برنامه‌ای برای تعطیلی کامل وجود ندارد.

در روزهای اخیر آمار روزانه رسمی از درگذشتگان کرونا در ایران به بالای ۴۰۰ نفر رسیده است.

بی‌بی‌سی فارسی دربافته مقام‌های وزارت بهداشت هشدار داده‌اند که بدون تعطیلی‌های گسترده آمار رسمی قربانیان روزانه کووید-۱۹ به بیش از هزار نفر خواهد رسید.

آنها همچنین گفته‌اند که شبکه درمانی ایران دیگر جوابگوی شمار بحرانی بیماران نیست.

با این وجود، با اصرار حسن روحانی بر مخالفتش با تعطیلی‌های گسترده، ستاد ملی مبارزه با کرونا در طرحی جایگزین محدودیت‌های کمتری وضع کرده که قرار است از اول آذر ماه اجرا شود.

آقای روحانی پیشتر در مخالفت با تعطیلی برای مهار کرونا گفته بود: "راحت‌ترین کار این است که همه‌چیز بسته شود اما بعدش هم مردم از گرسنگی و فقر و بیکاری به خیابان خواهند آمد."
هشدار وزیر بهداشت درباره 'مماشات'
منابع آگاه به بی‌بی‌سی گفتند برخی مقام‌های وزارت بهداشت پس از اختلاف نظر با رئیس‌جمهور تلویحا به احتمال کناره‌گیری از مقامشان به دلیل نبود شرایط لازم برای کنترل همه‌گیری کرونا اشاره کرده‌اند.
سعید نمکی، وزیر بهداشتدر عین حال علیرضا معزی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری پس از پایان جلسه روز شنبه گفته گزارش‌ها از استعفای سعید نمکی، وزیر بهداشت، "چیزی فراتر از اخبار جعلی نیست".

آقای نمکی سه روز پیش در جلسه‌ای با چند مقام بهداشتی گفت: "امروز دیگر روز مماشات یا قصور و کوتاه آمدن نیست. دیگر نباید ته رودخانه، مجروح و جنازه جمع کنید و اگر در سرچشمه اتفاقی در حال رخ دادن است، باید ورود کنید."

وزیر بهداشت ایران یک ماه پیش هم گفت: "بنده در مصالح مملکت و سلامت مردم با هیچ کس مماشات نکرده و نخواهم کرد. من وزیر بهداشت همه مردم اعم از شیعه، سنی، زرتشتی، کلیمی، مسیحی، لامذهب، اصولگرا، اصلاح طلب و حتی زندانیان محکوم به اعدام هستم."

مقام‌های وزارت بهداشت از آغاز شیوع کرونا در ایران از بی‌توجهی دیگر نهادهای حکومتی به هشدارهایشان انتقاد می‌کنند. یکی از این موارد درخواست وزیر بهداشت برای توقف پروازها از چین بود.

تحقیقات بی‌بی‌سی فارسی حاکی از آن است که مقام‌های ایرانی در اذعان به آغاز شیوع پنهانکاری کرده‌اند و در مقاطع مختلف آمار واقعی قربانیان روزانه بین دو تا سه برابر آمار رسمی بوده که وزارت بهداشت ارائه داده است.

منابع مطلع "فشارهای امنیتی" را دلیل پنهانکاری اولیه در برخورد با کرونا عنوان کرده‌اند.

بنا به اعلام دکتر سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، با شناسایی قطعی ۴۵۲ بیمار دیگر کووید-۱۹ که در شبانه‌روز گذشته جانشان را از دست داده‌اند، آمار رسمی قربانیان همه‌گیری در ایران به بیش از ۴۱ هزار نفر رسیده است.
+3
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.