نیویورک‌ تایمز: اسرائیل مرد شماره دو القاعده را به نیابت از آمریکا در تهران کشته است

روزنامه نیویورک‌تایمز می‌گوید اسرائیل به نیابت از آمریکا این عملیات قتل هدفمند را انجام داده استبی بی سی : روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی اختصاصی مدعی شده که نیروهای اطلاعاتی اسرائیل، به نیابت از آمریکا، ابو محمد المصری که از مظنونان اصلی بمب‌گذاری‌های سفارت آمریکا در کنیا و تانزانیا بود را در تهران ترور کرده‌اند. از ابو محمد المصری به عنوان عضو ارشد القاعده و نفر دوم این گروه یاد می‌شود. تاریخ مورد اشاره در نیویورک تایمز به گزارشی مربوط می‌شود که مرداد امسال از ترور شدن "یک مرد لبنانی به همراه دخترش" در تهران خبر می‌داد.
 
سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این گزارش "هرگونه حضور اعضای القاعده" در ایران را تکذیب کرده و طرح این مساله را "در چارچوب جنگ همه‌جانبه اقتصادی، اطلاعاتی و روانی" خوانده است.
 
آقای خطیب زاده، آمریکا و اسرائیل را متهم کرده که با دروغ‌پردازی و درز اطلاعات ساختگی به رسانه‌ها، ایران را با چنین گروه‌هایی مرتبط می‌کنند.
 
رسانه‌ها در ایران، ۱۸ مرداد گذشته، خبر مربوط به کشته شدن یک پدر و دختر در محله پاسداران تهران را منتشر کردند و به نقل از همسایگان آنها نوشتند که این دو تبعه ایران نبوده‌اند. این رسانه‌ها مرد کشته شده را حبیب داوود، استاد تاریخ و تبعه لبنان معرفی کردند و دخترش را هم مریم داوود، ۲۷ ساله، شناسایی کردند.
 
اکنون نیویورک تایمز می‌گوید از طریق چهار مقام امنیتی و اطلاعاتی دریافته که این دو نفر عبدالله محمد عبدالله ملقب به ابو محمد المصری و دختر او مریم بوده‌اند. این روزنامه مریم المصری را همسر حمزه بن لادن، پسر اسامه بن لادن، رهبر سابق گروه القاعده خوانده است.
 
ابو محمد المصری که از او به عنوان مغز متفکر و طراح بزرگ حملات القاعده یاد شده، از سال ۱۹۹۸ که بمب‌گذاری‌ها در سفارت‌های آمریکا دارالسلام تانزانیا و نایروبی کنیا، دهها نفر را کشت، در بالای فهرست «تحت تعقیب» پلیس اف‌بی‌آی قرار داشته و دولت آمریکا برای دریافت هرگونه اطلاعاتی درباره او ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.
 
نیویورک تایمز نوشته: «بنابر گفته چهار مقام دولتی، عملیات کشتن او توسط ماموران اسرائیلی به نیابت از آمریکا صورت گرفته است. هنوز معلوم نیست که نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا هم در جریان این عملیات نقشی داشته‌اند یا خیر اما این نهادها سال‌ها حرکات آقای المصری در ایران را زیر نظر داشتند.»
 
تاریخ کشته شدن این پدر و دختر در تهران دقیقا برابر با بیست و دومین سالگرد بمب‌گذاری‌های سفارت‌های آمریکا در نایروبی و دارالسلام در ۷ اوت سال ۱۹۹۸ است.
 
نیویورک تایمز نوشته: «محلی که این ترور در آن صورت گرفته، به لحاظ ژئوپلتیکی و عملیات ضد جاسوسی علیه تروریسم، آنچنان نامتعارف و پیچیده است که اگرچه در باره مرگ آقای المصری شایعاتی مطرح شده بود اما هرگز تایید نشده بود. به دلایلی که هنوز هم معلوم نیست، القاعده مرگ یکی از رهبران بلندپایه خود را اعلام نکرده است. مقام‌های ایران به طور کلی آن را نادیده و پنهان نگه داشتند و هیچ کشور دیگری هم تاکنون مسئولیت این قتل هدفمند را بر عهده نگرفته است». پلیس آگاهی فدرال آمریکا برای دریافت اطلاعات از عبدالله محمد عبدالله ملقب به ابو محمد المصری ۱۰ میلیون دلار جایزه گذاشته بود نیویورک تایمز ابو محمد المصری، ۵۸ ساله، را مرد شماره دو القاعده خوانده و نوشته او در رده‌بندی رهبری القاعده، پس از ایمن ظواهری قرار داشت.
 
مقام‌های اطلاعاتی آمریکا به نیویورک‌تایمز گفته‌اند ابو محمد المصری از سال ۲۰۰۳ در ایران در بازداشت بوده اما از ۵ سال پیش (۲۰۱۵) آزادانه در محله مرفه‌نشین پاسداران تهران زندگی می‌کرده است.
 
رسانه های ایران مرد کشته شده در روز ۱۸ مرداد را حبیب داوود، استاد تاریخ تبعه لبنان معرفی کردند اما اکنون نیویورک تایمز می‌گوید تحقیقات روزنامه‌نگاران آن نشان می‌دهد استاد تاریخی به نام حبیب داوود در لبنان وجود ندارد و رسانه‌های لبنانی هم در تاریخ ۷-۸ اوت خبری از کشته شدن او منتشر نکرده‌اند.
 
نحوه کشته شدن این پدر و دختر در رسانه‌های ایران - که نیویورک تایمز هم آن را همین‌طور روایت کرده - به این صورت بوده است که دو موتور سوار مسلح به آقای المصری و دخترش که در یک خودرو رنو ال ۹۰ بودند با یک اسلحه کمری مجهز به صدا خفه کن، پنج بار شلیک کرده‌اند. چهار گلوله به داخل خودرو رفته و گلوله پنچم به خودرویی که در مجاورت آنها بوده اصابت کرده است.
 
همان‌طور که نیویورک‌تایمز هم به آن توجه کرده، این دو قتل همزمان با انفجارهای مرموز و «خراب‌کارانه» در تاسیسات اتمی نطنز و چند پایگاه نظامی دیگر در ایران، عمدتا در اطراف تهران روی داد.
 
سه روز قبل از واقعه هم، یعنی در روز ۴ اوت، انفجار مهیبی در بندر بیروت لبنان روی داد منجر به کشته شدن ۲۲۰ نفر و مفقود شدن ۱۱۰ نفر دیگر شد و خسارات بسیار بزرگی به پایتخت لبنان وارد کرد و به لحاظ شدت یکی از قوی‌ترین انفجارهای غیراتمی تاریخ نامیده شد.
+123
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  حالا چرا خود آمریکا به نیابت از خودش نکشته؟
  79
  16
  شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  منم هستم - استکهلم، سوئد

  از هر طرف از دشمنان انسانیت و مدینیت در ایران کشته شود ،نفع اسلام و ایران است. هی...
  5
  48
  شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  اسرائیل خدای خالی بندی هست از هر ۱۰۰ تا حرف، یکیش راست هست، از تور غوز آباد چه خبر؟ قرار بود اسرائیل مواد اتمی از اونف کنه لول
  95
  17
  شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا

  [::منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک::]. چون اسراییل داخل ایران جاسوس و نفوذی زیاد داره هم اصلیت ایرانی هم اسراییلی و از نظر چهره هم بیشترشون شبیه هستن.و تو این کارها تخصص بیشتری داره.
  3
  56
  شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا

  دستشون درد نکنه،تروریست عرب القاعده و دخترش رو بهترین نقطه شهر اسکان داده بودند و بهترین امکانات و ماشین و حقوق در اختیارش تا بعد بعنوان برگ برنده استفاده کنند.
  3
  64
  شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. درست عکس این هست که می فرمائید. در کشورهائیکه به سیستم دیکتاتوری فاشیستی نوع مذهبی و یا کمونیستی اداره میشوند هرگز خبر درستی منتشر نمیشود. من برای کسب اطلاعات اول یک خبر را از چند منبع و زاویه جستجو و بررسی میکنم و وقتی حکومت اخوندی چپولی ایران ان را تکذیب کرد مطمئن میشوم که صد در صد درست هست
  5
  49
  شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  ترامپ بخواب که اسراییل بیدارس. به نظر من مردم اسراییل باید از ترامپ خواهش کنن رییس جمهورشون بشه. اونوقت کشتن پاسدارای مفت خور برون مرزی میشه سرگرمیش. کاش یه چنتا از این ایرانیها طرفدار مخفی جمهوری اسلامی (دموکراتیستها) رو هم به درک واصل میکرد کمی میخندیدیم.
  11
  35
  شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Liberte - ارومیه، ایران

  گلوله ششم رو هم از طرف من به قلبش شلیک می کردند.
  4
  28
  شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. خدای خالی‌ بندی است. اینقدر سپاه شخم می‌‌زند. چند تا تا حالا ،۵۶۰۰ ؟ اگر نبود. دیگر چکار می‌‌کرد.معمولا دانا به راحتی‌ می‌‌تواند خود را نادان نشان دهد. بر عکس خیلی‌ سخت است. درک می‌‌کنم
  4
  36
  شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Jeghjeghe - کپنهاک، دانمارک

  دمشون گرم, به این میگن قدرت نه هارت و پورت کردن خالی!!!!!!
  4
  43
  شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران

  بختیار می گفت از اسرائیل خواستم خمینی رو توی پاریس بکشه تا تمام این غائله ها تمام بشه اما اسرائیل گفت نه، چرا خودتون نمی کشیدش.
  2
  27
  شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Alphabet - پترس، یونان

  دستش درد نکنه.
  5
  36
  شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ
  باید بهشون اسکار داد که اینکارو کردن
  4
  23
  شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  من باور نمیکنم، نه به خاطر اینکه حکومت ایران جنایت کار نیست و اتفاقا برعکس حکومت ایران فاسد و جنایت کار است اما فرقه وهابی القاعده از لحاظ ایدئولوژی بسیار متفاوت از اصول بنیادی است که اساس حکومت ایران را میسازد. از طرف دیگر اسرائیل بسیار حساب شده و دقیق کار میکند، القائده عملا دشمن اسرائیل نبوده و هیچ اقدامی علیه اسراییل انجام نداده، اسرائیل عملیات حساس و پر هزینه را فقط زمانی انجام میدهد که برایش از لحاظ منطقی توجیه داشته باشد. همه این جار جنجال رسانه ایی فقط به خاطر این است که ایران را به جای عربستان حامی القاعده جا بزنند تا بتوانند غارت دارایی های ملت ایران را به عنوان غرامت عملیات تروریستی که این فرقه عربستانی مرتکب شده اند، توجیه کنند!
  13
  15
  شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  babak iran5i - تهران، ایران
  سخن گوی دولت و حاج ظریف هرچه گفتن مردم باید برعکسش کنند
  2
  10
  یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. اینقدر خرفتی خودت رو گردن این و اون ننداز
  4
  5
  یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند
  [::منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک::]. منتظر ظهور از دانمارک! شما با اسم‌های مختلف ( مثلا یا فاطمه زهرا یا فدای رهبر ) از این قبیل اسمها در این سایت ظاهر میشی‌ و همیشه هم خلاف جهت آب شنا میکنی‌. سوالم از شما اینکه که٫ در این بلاد کفر چکار میکنی‌ و چرا نمیری سوریه بادتو خالی کنی یا خالی کنند؟.
  0
  7
  یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  [::ab5534 - هلسینکی، فنلاند::]. این فاطی وجودش در تضاده یک مفت خور بیش نیست
  0
  7
  یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  Mehrad Hosseinirad - مسکو، روسیه
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا . آمو اسراییل هم مثل خود این اخونداست درست از جنس اینا
  0
  0
  دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  این اتفاق ثابت میکند که ج.ا با القاعده روابط نزدیکی دارد
  1
  3
  دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  mehran - آران، ایران
  اینها زمینه سازی میکنند تا به بهانه مشارکت ایران در حوادث یازده سپتامبر اموال ایران را بالا بکشند و ته مانده پول بنزین کشتی های توقیف شده را به خانواده قربانیان دهند. عربستان هم تبرئه شود تا بتواند بیشتر ادوات نظامی بخرد.
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.