عراقچی: قطع مرز ایران با ارمنستان و یا مسیر ترانزیت با آذربایجان شایعه است

یورونیوز :معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران برخی خبرهای منتشر شده در خصوص تبعات امنیتی و اقتصادی توافق آتش‌بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان را «شایعاتی بی‌اساس» خواند.

اشاره عباس عراقچی به صورت تلویحی به گزارشی تحت عنوان «تبعات اقتصادی قرارداد آذربایجان و ارمنستان برای ایران/از دست رفتن نوار مرزی ایران با ارمنستان» است که فارس، خبرگزاری نزدیک به سپاه روز پنجشنبه آنرا منتشر کرد. البته آقای عراقچی نامی از این خبرگزاری نبرد و « فضای مجازی» را مسبب اصلی شایعات دانست.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران در گفتگویی با ایرنا ضمن بی اساس خواندن آنچه در این گزارش به آن اشاره شده تاکید کرده که پس از توافق آتش‌بس میان دو جناح درگیری در قره‌باغ «هیچ تغییری در مسیرهای ترانزیتی ایران به سمت ارمنستان یا آذربایجان ایجاد نخواهد شد.»

معاون محمد جواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران که همواره زیر تیغ تند انتقاد‌های جناح‌های تندرو قرار دارد در این خصوص تصریح کرده: «متاسفانه اطلاعات غلط و گمراه کننده همراه با نقشه های جعلی در فضای مجازی در حال انتشار است و ادعاهایی همچون قطع مرز ایران با ارمنستان، ایجاد کریدور در داخل خاک ارمنستان یا حتی داخل خاک ایران، تغییر ژئوپلتیک منطقه و... مطرح شده است که از اساس واقعیت ندارد و با اغراض خاص سیاسی و تبلیغاتی صورت می‌گیرد.»

آقای عراقچی که پیش‌تر مامورت ارائه طرح صلح ایران برای منطقه قره‌باغ از سوی حسن روحانی به وی محول شده بود پیش‌بینی یک مسیر ترانزیتی داخل خاک ارمنستان از نخجوان به سمت خاک آذربایجان را بخشی از توافق آتش‌بس قره‌باغ خواند که پیش‌تر نیز از آن صحبت به میان آمده بود و به گفته او حتی اگر «با هزار اما و اگر عملی شود هیچ تغییری در مسیرهای ترانزیتی ایران به سمت ارمنستان یا آذربایجان ایجاد نخواهد کرد.» به گفته عباس عراقچی امنیت کریدور یاد شده قرار است توسط روسیه تامین شود و مسیر دقیق آن نیز هنوز مشخص نیست.

این درحالیست که فارس در گزارش اولیه خود که به نظر می‌آید بخش‌هایی از آن اصلاح شده تسلط جمهوری آذربایجان بر بخش‌هایی از قره‌باغ را «تحول شوم» و یا «فاجعه صلح» خوانده و از نقش روسیه در این معامله به عنوان «ماهیگیری اقتصادی و سیاسی» یاد کرده بود؛ این بخش از الفاظ وانتقادات تند البته به نظر می‌آید از گزارش یاد‌شده حذف شده است.

فارس در این گزارش مدعی شده که تحولات تازه پس از توافق آتش‌بس میان طرف‌های درگیر در قره‌باغ که بخش‌های زیادی از این منطقه را تحت کنترل باکو درآورد «معنایی جز از دست رفتن تقریبا کامل نوار مرزی ایران با جمهوری ارمنستان نخواهد داشت.»

در این گزارش همچنین تصریح شده که ایران برغم حمایت از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان از قبال این توافقنامه نفعی نبرده و در عوض امنیت و منافع اقتصادی‌اش به واسطه همکاری ترکیه، جمهوری آذربایجان،‌ اسرائیل و «تروریست های تکفیری» به خطر افتاده است.

نویسنده گزارش سپس از آنچه «اقدام شیطانی ترکیه» خوانده یاد و تاکید کرده که با تسلط جمهوری آذربایجان در مرزهای شمال غرب ایران و همسایه شدن این کشور با ترکیه، آنکارا دیگر برای دسترسی به آذربایجان نیازی به مسیر ترانزیتی ایران ندارد.
+3
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  بازنده اصلی جنگ 44 روزه قره باغ ایران بود و منافع ک.تاه مدتش را به منافع بلند مدتش ترجیح داد و همه آنها به هوا رفت . آذربایجان حدودا 50 میلیارد دلار از ارمنستان به خاطر اشغال غرامت خواهد گرفت و ارمنستان تا 100 سال توان این غرامت و بدهی تجهیرات روسی را نمی تواند بپردازد و آذربایجان دنبال آن قسمت از خکی است که به ایران ختم می شود . این خاک در واقع مال آذرابیجان بود و در 50 سال گذشته به ارمنستان داده شد تا ان را محاصره خاکی رها یابد. سالها و قرنهای بسیار سختی در انتطار ارمنستان است
  0
  1
  یکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.