معاون وزیر بهداشت اذعان کرد: ایران زیرساخت‌های لازم برای ساخت واکسن کرونا را ندارد

رادیو فردا :رضا ملک‌زاده، معاون فناوری و تحقیقات وزیر بهداشت ایران، گفته است «برخی زیرساخت‌های لازم» برای ساخت واکسن کرونا را نداریم، ولی «دانش ساخت» این واکسن را داریم.

او روز جمعه،‌ ۲۳ آبان، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا با اشاره به ساخت واکسن کرونا توسط شرکت آمریکایی فایزر گفت که در صورت «تایید نهایی» این واکسن که از «تکنولوژی بسیار بالایی» برخوردار است، «انسان می‌تواند بر بیماری کووید ۱۹ غلبه پیدا کند».

آقای ملک‌زاده همچنین گفته است که در ایران روند تولید واکسن «هنوز وارد مرحله کارآزمایی بالینی انسانی» نشده است.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که روز ۱۹ مرداد امسال، محمد مخبر، رئیس «ستاد اجرایی فرمان امام» که از نهادهای زیر نظر خامنه‌ای محسوب می‌شود، اعلام کرد که «از سه مسیر تست حیوانی واکسن کرونا انجام شده» و طی «یکی دو هفته آینده تست انسانی آن شروع می‌شود».

با وجود گذشت بیش از سه ماه از این وعده، تاکنون خبری مبنی بر تست انسانی این واکسن در ایران منتشر نشده است.

علاوه بر آن گروه دارویی برکت وابسته به «ستاد فرمان اجرایی امام» زیر نظر دفتر رهبر جمهوری اسلامی است، بارها اعلام کرده که در مسیر تولید واکسن است.

در ماه‌های گذشته همچنین اظهار نظرهای متعددی درباره خرید دو میلیون دوز واکسن از روسیه و تولید مشترک واکسن توسط ایران و روسیه منتشر شده، اما تاکنون خبری درباره محقق شدن آن منتشر نشده است.

شهریور امسال مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در ایران، در یک مصاحبه با اشاره به کمبود منابع مالی و نداشتن تکنولوژی، تولید هر نوع واکسن در ایران را غیرممکن دانست و گفت که «روی واکسن کرونای تولید داخل زیاد حساب باز نکنید»
+18
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  نه؟ مرگ من شوخی میکنی! حالا آفتابه بسازین، واکسن پیشکش.
  1
  24
  جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Ashkan60 - لندن، انگلستان
  سنگ پا که میتونین بسازین اونهم در حد بوندسلیگا ، یکمشت احمق جمع شدید یکجا اسمشم گذاشتید دولت و حکومت که بنظرم اسم توالت برایش بیشتر برازندست.
  1
  19
  جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  -xAdolf - اخن، آلمان
  بی شرفا تا همین چند وقت پیش چه زرت وپورتی می کردن که ما چند وقته دیگه واکسن می سازیمو ال وبل حالا یه دفعه بدونه زیر ساخت شدن، ای بر. پدر تون لعنت که هر چی که ندارید تو پررویی تیم ملی هسیتد.
  0
  5
  جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Rosha50 - لانسینگ، انگلستان
  پس ترکیب شاش شتر و عنبر نسا به کید ؟؟
  0
  6
  جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. منظورش اختراع واکسن نیست. میگه حتی تجهیزات نداریم اگر فرمول واکسن رو بدن از روش بسازیم. نه که تا حالا از فرمول قرص اصال تونستن بسازنش فقط این یکی رو نتونستن.
  0
  4
  جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  تمام شرکتهای دارویی مواد داروها رو مستقیم میارن و فقط تبدیل به قرص و شربتش میکنن. یکی رو گذاشتن پودر میریزه توی دیگ و بهم میزنه و میره تو دستگاه میشه قرص و شربت. مادر بزرگ من حداقل بلد بود از آرد و شکر و تخم مرغ و نمک خمیری بسازه که ورم محل ضرب دیدگی رو بگیره.
  0
  7
  جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران
  پس آنهمه عربده کشی ها در مورد تجویز انبر نسارا، اماله روغن بنفشه و شاش شتر در طب رضا و امام صادق چه شد؟ و البته آن سیستم پیشرفته در قابلمه کرونا یاب تان؟
  0
  11
  جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون نروژ - اسلو، نروژ
  ایران تا شمارو داره هیچی نداره .
  0
  3
  جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  sure esrafil - مونیخ ، آلمان
  از کی تا به حال، مملت اخوند زده میتون گاوچه جماران بسازه که نسیم صبگاهی اونو عرق کنه، قاطر ۳۱۳ بسازه که قراره بشقاب پرنده امام زمان را اسکورت کنه، ولی واکسن کرنا نمیتونه بسزاه، نظر محسن قاطر رضایی چیه یا اخوند تبریزی ۴ چشم
  0
  2
  جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.