حکم فیفا علیه استقلال؛ استراماچونی برنده یک میلیون و ۳۰۰ هزار یورو برای هیچ

 براساس حکم صادره، باشگاه استقلال به پرداخت جریمه و غرامت «یک میلیون و ۳۵۴ هزار و ۹۹۹ یورو و ۹۴ سنتی» به آندره‌آ استراماچونی محکوم شد.وب سایت خبری «طرفداری» در گزارشی اختصاصی و با انتشار حکم فدراسیون جهانی فوتبال، خبر یک از محکومیت جدید برای باشگاه استقلال داده است.

طبق حکمی که ازسوی فیفا صادر و به دست باشگاه استقلال رسیده، «آندره‌آ استراماچونی» سرمربی ایتالیایی پیشین استقلال موفق به پیروزی در دعوای حقوقی با باشگاه استقلال در فدراسیون جهانی فوتبال شده است.

به این ترتیب و براساس حکم صادره، باشگاه استقلال به پرداخت جریمه و غرامت «یک میلیون و ۳۵۴ هزار و ۹۹۹ یورو و ۹۴ سنتی» به آندره‌آ استراماچونی محکوم شد. فیفا همچنین اعلام کرده که استقلال باید مبلغ ۶۷ هزار و ۷۹۴ یورو نیز به عنوان «بهره دیرکرد» به سرمربی استقلالی خود پرداخت کند.

همچنین با توجه به محکومیت استقلال، هزینه دادرسی پرونده که مبلغ «هفت هزار فرانک سوئیس» درنظر گرفته شده نیز به عهده باشگاه استقلال خواهد بود.

در بند سوم این حکم قید شده است که باشگاه استقلال موظف است ظرف مدت ۳۰ روز از انتشار این حکم، مقادیر در نظر گرفته شده را به حساب آقای استراماچونی واریز کند.

همچنین فدراسیون جهانی فوتبال در بند پنجم قید کرده است که در صورت پرداخت نشدن مبلغ و سود ذکر شده در بند سه، در مدت زمان محدود اعلام شده، آندره‌آ استراماچونی باید یک دادخواست جدید به کمیته انضباطی فیفا ارایه کند تا فدراسیون جهانی فوتبال در مورد عدم تمکین باشگاه استقلال، تصمیم جدیدی بگیرد.

پیش از این باشگاه استقلال به دلیل پرداخت نکردن مطالبات «وینفرد شفر» سرمربی آلمانی خود، از سوی فدراسیون جهانی فوتبال با بسته شدن پنجره‌های نقل و انتقالاتی مواجه شد.
«وینفرد شفر»دعاوی باشگاه استقلال و آندره‌آ استراماچونی از سال گذشته و در پی خروج ناگهانی این مربی ایتالیایی از ایران آغاز شد. او پس از ناآرامی‌های آبان‌ماه و نارضایتی همسرش از زندگی در تهران، به دلیل آن‌چه «عدم پایبندی استقلال به تعهدات مالی‌اش» عنوان می‌کرد، از ایران رفت و با وجود پرداخت بخش‌هایی از مطالباتش دیگر به ایران بازنگشت. سرمربی ایتالیایی به صورت یک طرفه، قرارداد خود را فسخ کرده بود.

آقای استراماچونی سپس بخش عمده‌ای از مطالبات خود را دریافت کرد. دی‌ سال «عباس عراقچی» معاون وزیر امورخارجه ایران و «جوزپه پرونه» سفیر ایتالیا در تهران برای بازگشت سرمربی ایتالیایی استقلال، مذاکراتی جدی را با او آغاز کردند.

استراماچونی هم در گفت‌وگو با «رادیو رای» ایتالیا تاکید کرده بود که حل مسئله او از حوزه ورزش خارج شده و رجل سیاسی در پی حل موضوع او هستند.

با این وجود او به تهران بازنگشت و شکایت خود برای دریافت «تمامی مبلغ قراردادش تا تا پایان قرارداد» را به فدراسیون جهانی فوتبال برد.

حالا باشگاه استقلال جدی‌ترین محکومیت خود را تجربه می‌کند. این یعنی باشگاه استقلال باید آماده پرداخت مبلغی قریب به ۴۵ میلیارد تومان (بر مبنای قیمت کنونی ارز در ایران) باشد.

«زهره فلاح‌زاده» خبرنگار ورزشی حوزه استقلال، به نقل از «رسول باختر»، کارشناس حقوق ورزشی نوشته است: «باشگاه استقلال ۱۰ روز فرصت دارد که برای دریافت گراندز (حکم کامل و مکتوب فدراسیون جهانی فوتبال) اقدام کند. از زمان درخواست تا زمان دریافت گراندز نهایتاً ۳۰ روز طول می‌کشد. پس از دریافت این حکم، باشگاه ۲۱ روز فرصت خواهد داشت تا شکایت خود را به دادگاه حکمیت ورزش یا همان دادگاه CAS ببرد.»

شکست احتمالی استقلال در دادگاه حکمیت ورزش، می‌تواند مبلغ مورد نظر را به مرز دو برابر برساند.
+7
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.