آیت‌الله خامنه‌ای : قماربازی یک نفره بدون برد و باخت جایز است

رادیو فرانسه :رهبر حکومت اسلامی ایران، آیت الله علی خامنه‌ای، در آخرین فتوای خود "پاسوربازی" یک نفره را مجاز شمرد مشروط به این که اولاً "از طریق رایانه باشد" و ثانیاً "برد و باختی در آن نباشد."

"کانال فقه و احکام" رهبر جمهوری اسلامی با انتشار این خبر تصریح کرد که به تازگی از رهبر جمهوری اسلامی ایران پرسیده‌ یا در واقع "استفتاء" شده : "آیا انجام بازی‌هایی که حکم قمار را دارند (مانند پاسور) به وسیله کامپیوتر یا مانند آن در نت نیز حرام است؟"

در پاسخ رهبر حکومت اسلامی ایران فتوا داده است : "بازی‌هایی که به دلیل قمار بین دو طرف حرام بوده، اگر از طریق رایانه و به تنهایی باشد و برد و باختی در آن نباشد، فی‌نفسه جایز است."

البته مستفتی نگفته که چگونه در این روزگار دشوار و با وجود این همه بلا و مشکلات معیشتی و مرگ و میر و بیماری ناشی از کرونا مؤمنان مقلد رهبر مسئله‌ای مبرم‌تر از قمار و "پاسوربازی" تنهایی در "نت" به ذهن شان خطور نکرده است و چگونه خود رهبر بی توجه به این موضوع تنها تصریح کرده که "اگر یارانه‌ای" و  بدون برد و باخت باشد جایز است. نکته ظریف در فتوای آیت الله خامنه‌ای این است که یک نفری هم می‌شود قمار کرد والا او قید نمی کرد که اگر "برد و باختی" در کار نباشد پاسوربازی یک نفره یارانه‌ای "فی نفسه جایز است."

پیش از این یکی از "ذاکران اهل بیت"، محمود کریمی، حین مدح آنهم در "ماه مبارک رمضان" و در جوار حرم موسی‌الرضا مدعی شده بود که قماربازی یک نفره امکانپذیر است. او سپس گفته بود : روزی فرد جاهل شرابخواری تنهایی بر سر دو کیسه برنج با امام حسین قمار کرده بود و فردای آن روز زنی محجبه  دو کیسه برنج به هیئت نذورات محل تحویل و فرد جاهل را قسم داد که دیگر با پسرش، یعنی امام سوم شیعیان، قمار بازی نکند. البته، محمود کریمی بعداً در پاسخ به انتقادها گفت که اظهارات او نه حدیث، که روایت یعنی ساختگی بوده است.     
+3
رأی دهید
-31

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  به این می‌‌گویند کلاه شرعی سر رسول و قرآن گذاشتن. فقط شما در شیعه می‌‌بینید. اسم نزول را عوض و کارمزد گذاشتن.دیگر نزول نیست. یا اول عن انقلاب ماهی‌ ازون برون را حرام کردند. یک هفته بعد رفسنجانی آمد و گفت. نه .بنده خودم با چنتا علما با زربین نگاه کردیم. در یک قسمت ها. این ماهی‌ پولک دارد.حرام نیست.شما این قوانین خیمه نشینی‌ها در سرسر تاریخ اسلام می‌‌بینید. شیوه زندگی‌ خیمه نشینی. قانون نبود. به خاطر قتل و دزدی و شرارت .ریش سفید‌ها می‌‌نشستند و به شیوه نه سیخ بسوزد نه کباب .یک را حل پیدا می‌‌کردند. این را شما هنوز مثلا در قشقاهی یا بختیاری‌ها می‌‌بینید. در اصل چیز بدی نبود. فاجعه آن است. که این قوانین هنوز با نام کتاب مقدس زوری زوری به جامعه مدرن غالب می‌‌شوند.
  5
  18
  ‌پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  Compromise در صدر اسلام یک نمونه راز بقا بود. به خاطر وجود. این همه عشیره.جنگ و غارت.که به مرور زمان در کتاب مقدس ما راه پیدا کردند.مثلا زمانی‌ که به مالیات یهودی‌ها احتیاج.در مکه. رسول می‌‌گوید. در دین اجباری نیست. شما به دین خود. ما به دین خود. در مدینه زمانی‌ که خرشان از پول گذشت. یهودی شد. میمون و خوک. که باید قتل عام و غارت شوند.بی‌ دلیل نبود.که یک قبلیه یهودی راز دم در جنگ بدر قتل عام.و یک لحظه هم صبر نمی‌‌کند. و دخترک ۱۴ ساله یهودی با نام تولا به بستر. سوره ال.انفال.ترجمه .سوره طعمه. برای تجاوز هم سوره داشتند.یا شراب نوشیدن.نقل قول از ال بخاراهی. امت همیشه مست و خراب برای عبادت. در یک سوره می‌‌فرماید. ننوشید. بهتر است از نوشیدن. کلمه به کلمه شما در کتاب ما می‌‌خوانید. تفسیر عجیبی‌ از حرام بودن.کسی‌ گوش نداد. همه مست و خراب به عبادت. دستور دوم. اشکال ندارد.بنوشید ولی‌ موقعه دعا ننوشید.کسی‌ گوش نداد. همه مست خراب آدر زمین عبادت.تا زمانی‌ که عمر مجبورش کرد. و گفت نمی‌‌شه. گوش نمی‌‌دهند. دو زاری جبراهیل افتاد و قدغن کرد.
  5
  18
  ‌پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ادوینو - گوالف، کانادا
  خواهشأ شهرنو را هم راه بنداز.
  2
  14
  ‌پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::ادوینو - گوالف، کانادا::]. اون که از بدو به قدرت رسیدن اینها به اسم صیغه برپا بوده.
  2
  6
  ‌پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  قمار تک نفره یعنی چی؟ همان یه قل دوقل بازی کردن با دو تیله خدادادی هست...بعدش همه به خودت میبازی ..خخخ
  1
  4
  ‌پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.