«چاپ اسکناس‌های جدید ۱۰ هزار تومانی با چهار صفر کمرنگ»

رسانه‌های ایران از چاپ اسکناس جدید ۱۰ هزار تومانی خبر داده‌اند و تصاویر آن را منتشر کرده‌اند.

در طراحی این اسکناس (صد هزار ریالی) چهار صفر آخر عدد کمرنگ شده و عدد ۱۰ در دو طرف اسکناس دیده می‌شود.

پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی هنوز خبر یا تصویری در این باره منتشر نکرده است.

بانک مرکزی مرداد ماه هم از ایران چک‌های جدید ۱۰۰ هزار تومانی رونمایی کرد که در طراحی آن هم چهار صفر کمرنگ شده بود و در ارقام لاتین آن حتی چهار صفر آخر دیده نمی‌شد.

بی بی سی :سعید توفیقی

تصاویر اسکناس‌های جدید ۱۰ هزار تومانی با چهار صفر رنگ پریده در حالی منتشر شده که حدود سه ماه پیش هم ایران چک‌های صد هزار تومانی با صفرهای کمرنگ منتشر شده بود؛ این دستکم حکایت از خواسته نهادینه دولت ایران برای اجرای طرح حذف صفرها دارد.

بانک مرکزی ایران به مواردی نظیر استفاده از رقم‌های بزرگ در مبادلات مالی ساده روزمره، مشکلات محاسباتی و حسابداری، ناامنی در حمل مقادیر زیاد پول، هزینه بالای چاپ و نابودی اسکناس‌های در جریان با توجه به حجم بالای اسکناس به عنوان بعضی معایب ادامه استفاده از ریال به عنوان پول ملی این کشور اشاره می‌کند؛ اما همه اینها سال‌هاست در ایران جریان داشته و دهه‌هاست شهروندان ایرانی در مبادلات خود حتی کلامی از ریال نمی‌برند.

این طرح که هنوز به اجرا درنیامده، پس از انقلاب اسلامی در ایران سابقه طولانی دارد؛ زمانی که طهماسب مظاهری در سال‌های ۷۲ و ۷۳ در بانک مرکزی بود، این موضوع در دستور کار قرار گرفت که به دلایل مختلف روند بررسی آن متوقف شد.

این طرح دوباره در اواخر دهه ۸۰ شمسی و در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد مطرح شد. بانک مرکزی در آن دوره با راه اندازی یک سایت درباره نام واحد پولی آینده و طرح اسکناس‌های بعدی نظرخواهی کرد ولی آن هم به جایی نرسید.

تجربه سایر کشورها نشان می‌دهد این طرح زمانی به بار می‌نشید که تورم مهار شده باشد در غیر این صورت باید انتظار داشت صفرها دوباره بر‌گردند.

شاید بهترین وقت اجرای این طرح زمانی بود که در دولت آقای روحانی ایران به تورم تک رقمی رسیده بود؛ در مهر ماه امسال مرکز آمار نرخ تورم را ۲۷/۲ درصد اعلام کرده که البته منابع غیررسمی آن را بالاتر می‌دانند.

مجلس ایران اردیبهشت ماه امسال کلیات لایحه حذف چهار صفر و تبدیل پول ملی از ریال به تومان را تصویب کرد و قرار شد پول ملی ایران به تدریج از ریال به تومان تبدیل شود و "قران" واحد پول خرد جدید شود.

در این لایحه هر تومان معادل ۱۰ هزار ریال کنونی در نظر گرفته شده و هر ۱۰۰ "قران" یک تومان خواهد بود؛ رئیس بانک مرکزی دوره اجرای این طرح را ۲ تا ۵ سال اعلام کرده بود.

کاهش ارزش ریال طی سال‌های اخیر و تورم فزاینده مبادلات ریالی را در ایران سخت کرده و دولت را بر آن داشته که این طرح را در دستور کار خود قرار دهد.

اجرایی شدن مصوبه دولت، نیازمند اقداماتی نظیر چاپ اسکناس‌های جدید و جمع‌آوری اسکناس‌های قدیمی خواهد بود که هزینه‌بر است. هر چند تجربه‌های مشابه نشان داده است که تا مدتی هر دو اسکناس مورد استفاده قرار می‌گیرند که از آن به عنوان " دور گذار" یاد می‌شود.

اختلال در قیمت‌گذاری کالاها و سردرگمی احتمالی در کوتاه مدت و گرایش به نگهداری ارز از پیامدهای احتمالی حذف صفر عنوان شده است.
ایران اولین کشوری نیست که می‌خواهد با حذف صفر، واحد پول خود را تغییر دهد. بعضی کشورها در این زمینه تجربه موفق و بعضی دیگر هم تجربه ناموفق داشته‌اند.

از جمله تجربه‌های ناموفق در حذف صفر، تجربه کشور آفریقایی زیمبابوه است. تورم بسیار بالای این کشور باعث شد تا رابرت موگابه، رئیس جمهوری وقت، از سال ۲۰۰۶ در سه مقطع مختلف دستور حذف ۲۵ صفر از واحد پول این کشور را صادر کند.

در دهه نود میلادی و همزمان با اقدام دولت این کشور در تصاحب زمین‌های شخصی کشاورزان و مزرعه‌داران، تورم در این کشور به شدت بالا رفت. تورم بین سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ میلادی در این کشور باز هم بالا رفت ولی دولت آماری در این زمینه اعلام نمی‌کرد. نرخ تورم در این کشور در اواخر ۲۰۰۸ میلادی نزدیک به ۸۰ میلیارد درصد تخمین زده شد و یک سال بعد در سال ۲۰۰۹، زیمبابوه چاپ اسکناس را متوقف کرد.

ترکیه از تجربه‌های موفق در حذف صفر از پول ملی در دوران معاصر محسوب می‌شود. هنگامی که در سال ۲۰۰۳ رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه شد، وعده داد که با حذف صفرها، لیره ترکیه را به شان "شایسته" خود برگرداند. مهم‌ترین هدف این طرح کاهش تورم بود.

در سال ۲۰۰۵ و پس از دو سال، نرخ تورم در این کشور از بیشتر از ۸۰ درصد به ۷ درصد کاهش یافت.
+4
رأی دهید
-56

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  تا زمانی که تصویر منحوس این کله خر در روی پول ملی باشد، این کاغذ پاره ها روز بروز از ارزششون کاسته میشه!
  4
  78
  ‌چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  خاک بر سر احمقتان کنند که دلار ۷۰ ریال چهل سال پیش را به سیصد هزار ریال رساندید و هنوز هم ایادی احمق تر شما از گوشه و کنار دنیا از جمله آنکارا شما را ستایش میکنند و از محمد رضا شاه بهتر میشناسند.
  6
  62
  ‌چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند
  هًمسایه غربی ما هم این کار را کرد ولی موفق نشد. یعنی یک میلیون آتاترک را کرد یک آتاترک
  8
  12
  ‌چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  این صفر حذف کردن طرح پارسال بوده امسال تورم اونرو جبران کرده ...این اسکناس 30 سنت ارزش داره درصورتیکه 3 دلار هزینه چاپش میشه !! یعنی اصلا ورشکسته کامل هست
  1
  22
  ‌چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  امروزه پول چاپ نمیکنن ، تمام تراکنشها با یه کارت، تا بانک دیجیتالی ببینه. اما اسکناس دیده نمیشه، برای همین کشورهای اروپایی اعلام کردن تا ده سال آینده اسکناس کامل حذف میشه، همه پولها دیجیتالی نه اسکنلس، تا کاملا کنترل بشه پولشویی. اتفاقا یه عامل دزدی گسترده از روستا تا کلان شهرها اینه که ما تکنولوژیش رو نداریم.بجای انقلاب تکنولوژی انقلاب اسلامی کردیم
  1
  5
  ‌پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۸
  amir-amir - تورنتو، کانادا
  با این شکل منحوسى که روى آن است ارزش یک ....را هم ندارد.
  1
  6
  ‌پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  تا نظام اسلامی منحوس در ایران برقرار است جان ،مال و ناموس ایرانیان در خطر است.ارزش اسکناس مطرح نیست،همانطور که ملاحظه میکنید در طی ۴۰ سال ریال نسبت به دلار ۵۰ برابر افت کرده است یعنی ملت ایران ۵۰ برابر قدرت خریدشان را از دست داده اند
  1
  5
  ‌پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.