تکمیل هلی‌کوپتر ایرانی«صبا»

دویچه وله :ایران خبر از تکمیل و توسعه بالگردی با نام "صبا ۲۴۸ " داده است. بنظر می‌رسد این هلی‌کوپتر یکی از مدل‌های هلی‌کوپترهای شرکت بل آمریکا است که در ایران داخلی‌سازی شده و توسعه یافته است.
از هلی‌کوپتر ایرانی صبا چه می دانیم
معاونت علمی ‌و فناوری ریاست‌جمهوری ایران خبر از توسعه یک هلی‌کوپتر در داخل ایران داده است.

آن گونه که این نهاد دولتی گزارش داده است:«این ستاد با کمک زیست‌بوم فناوری و نوآوری محصولات این صنعت مانند تولید موتورهای هوایی، تکمیل بالگرد صبا ۲۴۸ و ساخت قطعات یدکی برای پیشتیبانی وسایل هوایی را اجرایی کرده و همچنین ساخت تجهیزات هواشناسی و تعمیرات فرودگاهی را هم در اولویت کاری قرار داده است.»

بالگرد صبا ۲۴۸ را می‌توان ترکیبی از چندین محصول شرکت بل و مدل‌های ۲۰۶،۲۱۲ و ۴۱۲ دانست.

ایران دارای ناوگان بزرگی از هلی‌کوپترهای شرکت بل آمریکا است که پیش از انقلاب سال ۵۷ خریداری شده است.

در دهه ۱۹۷۰ محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران شروع به تست انواع مختلفی از هواگردهای غربی کرد که محصولات بل نیز شامل آنها بود. خیلی زود ایران بزرگ‌ترین ناوگان هلی‌کوپتر در خاورمیانه را تشکیل داد.

در این ناوگان، هلی‌کوپترهای بل ۲۰۵، بل ۲۱۴ و بیش از ۲۰۰ فروند بالگرد رزمی AH-1K Sea Cobra  دیده می‌شود.

اما شاه ایران تنها به خرید هلی‌کوپترهای بل راضی نمی‌شد، بلکه می‌خواست این هلی‌کوپترها داخل خاک ایران تولید شوند.

در بخشی از قرارداد ایران با بل، این شرکت موظف بود تا با انتقال فناوری به ایران، به این کشور در توسعه هلی‌کوپتر بومی نیز کمک کند. کارخانه هلی‌کوپترسازی ایران حتی قرار بود بخشی از قطعات مورد نیاز بل را نیز برای این شرکت تولید کند.

به گفته یکی از مدیران وقت بل، این شرکت، کارخانه‌ای در نزدیکی اصفهان ایجاد می‌کرد که قرار بود برای دو تا سه هزار ایرانی اشتغال مستقیم و برای پنج هزار نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد کند.

آمریکایی‌ها قرار بود پرسنل این کارخانه‌ را به گونه‌ای آموزش دهند که از پس هر کاری برآیند.

شرکت بل آمریکا در ایران تجهیزات گسترده‌ای را برای تولید هلی‌کوپتر آماده‌سازی کرده بود پس از انقلاب در این تاسیسات که البته تجهیز کامل نشده بود تعمیرات هلی‌کوپترهای ایرانی انجام شده است.

بسیاری از مدل‌های قدیمی بل در ایران با تغییرات و بهینه‌سازی‌هایی با نام هلی‌کوپترهای جدید ساخته شده در ایران، وارد چرخه دوباره استفاده می‌شوند.

بالگرد صبا ۲۴۸ هم شامل چنین محصولاتی می‌شود و آن‌ را نمی توان یک هلی‌کوپتر کاملا جدید دانست. البته ایران در حال مذاکره با روسیه است تا چندین مدل از بالگردهای روسی را در ایران تولید کند.
+9
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.