نسرین ستوده به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده است

بی بی سی :رضا خندان خبر داده است که همسرش نسرین ستوده چند روز بعد از آمدن به مرخصی از زندان به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده است.

آقای خندان این خبر را در پست کوتاهی در فیسبوک اعلام کرد.

او اضافه کرد که وقتی چهارشنبه هفته پیش همسرش در زندان قرچک ملاقات داشت، خانم ستوده گفت که ویروس کرونا در بند آنها شیوع پیدا کرده و بسیاری از زندانیان بیمار شده اند.

او نوشت: "دیروز برای مشکل قلبی نسرین به بیمارستان رفته بودیم. قبل از انجام تست قلب، پیشنهاد کردند هر دو تست کرونا بدهیم. امروز نتیجه تست نسرین مثبت اعلام شد. جواب تست من هنوز آماده نشده است."

نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر به اتهاماتی مانند تبانی علیه امنیت ملی، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی و اهانت به مقامات ارشد حکومت ایران به ۳۳ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده اما بر اساس قانون مجازات اسلامی ۱۲ سال از این حکم اجرا می‌شود.

او از روز ۱۷ آبان - ۷ نوامبر - به مرخصی آمده است.

خانم ستوده برای بیش از دو سال از مرخصی محروم شده بود در حالی که به گفته رضا خندان "سه روز مرخصی در ماه حق هر زندانی است."
اعتصاب غذا
خانم ستوده ۲۲ مرداد ماه اعلام کرد که برای آزادی زندانیان سیاسی اعتصاب غذا کرده است.

او در پایان تابستان به دنبال اعتصاب غذای ۴۴ روزه به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان منتقل شده بود، اما به گفته خانواده خانم ستوده درمان او نیمه کاره رها شد.

پس از آن بود که بیش از ۱۰۰ تن از سیاستمداران، نمایندگان پارلمان کشورهای اروپایی و مدافعان حقوق زنان هم درباره وضعیت نسرین ستوده به مقام‌های ایران هشدار دادند.

پنجم مهرماه امسال کارشناسان سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای خواهان آزادی هرچه سریع‌تر این وکیل و فعال حقوق بشر از زندان شدند.

روز دهم مهر، بنیاد "نیک زیستن" در سوئد برندگان جایزه سالانه خود را اعلام کرد که نسرین ستوده یکی از آنها بود.
+14
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.