محمود یاوری، مربی باسابقه فوتبال ایران درگذشت

بی بی سی :محمود یاوری، مربی با سابقه فوتبال ایران بعد از یک دوره بیماری، صبح دیروز در ۸۱ سالگی، در بیمارستانی در اصفهان درگذشت.

آقای یاوری فوتبالش را از نوجوانی در شاهین اصفهان، که به نوعی پدر تیم کنونی سپاهان به شمار می‌رود، شروع کرد همراه با این تیم در ۲۴ سالگی قهرمان ایران شد. او سپس به تیم شاهین پیوست و تا آخرین روزهای انحلال این تیم در آن ماند.

پاس مقصد بعدی محمود یاوری به عنوان بازیکن بود، تیمی که به پلیس یا شهربانی آن زمان تعلق داشت.

او در مورد ماجرای پیوستن به این تیم به خبرگزاری ایسنا گفته بود که "بعد از بازی در آبخوری محوطه مدرسه داشتم دست و صورتم را می‌شستم که شنیدم یک نفر از پشت سر می گوید اصفونی! می‌خواهی بیایی دانشگاه پلیس؟ من هم سرم را بلند کردم و همانطور که نگاهش می‌کردم گفتم بله بد نیست. نگو او سروان صادقی بود که بعدا تیمسار صادقی شد و رئیس تربیت بدنی باشگاه پاس و شهربانی آن زمان و مرد بسیار خوبی بود."

آقای یاوری تا سال ۱۳۵۰ در این تیم ماند و سپس به عنوان بازیکن فوتبال بازنشسته شد.

محمود یاوری پس از آن بلافاصله وارد دنیای مربی‌گری شد و هدایت تیم ذوب آهن را به عهده گرفت.

بر خلاف دوران بازی که محمود یاوری چندان اهل تیم عوض کردن نبود، او به عنوان مربی حضور در تیم‌های زیادی را در فوتبال ایران تجربه کرد که در این زمینه می‌توان به باشگاه‌های سپاهان، ذوب آهن، فجر سپاسی، برق شیراز، شاهین بوشهر، تراکتورسازی تبریز، ابومسلم مشهد، صبای قم، استقلال اهواز، پاس، استیل‌آذین، راه‌آهن و مس کرمان اشاره کرد.

آقای یاوری که تجربه حضور در تیم‌ جوانان و تیم فوتبال المپیک ایران را نیز داشت، یک دوره کوتاه روی نیمکت تیم ملی بزرگسالان نیز نشست.

او در ۴۴ سالگی به عنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب کرد. تیم ملی در تابستان ۱۳۶۳ با هدایت محمود یاوری در مسابقات فوتبال مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۱۹۸۴ شرکت کرد اما با تغییر رئیس فدراسیون فوتبال، او هم از تیم ملی کنار رفت.

دراگان اسکوچیچ، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران که در حال حاضر برای بازی دوستانه با بوسنی آماده می‌شود، در پیامی ویدئویی درگذشت این مربی باسابقه را تسلیت گفت: " متاسفانه در حین اردوی بوسنی خبر بدی دریافت کردیم که محمود یاوری، سرمربی پیشین تیم ملی دیگر در میان ما نیست. از طرف همه اعضا تیم ملی عمیقا به خانواده یاوری و همه خانواده فوتبال ایران تسلیت می گویم. روحت شاد آقا محمود."

وحید هاشمیان، مربی تیم ملی فوتبال ایران نیز که مانند آقای یاوری سابقه بازی در تیم پاس را داشت، با تمجید از " نظم و اخلاق گرایی" او گفت: "کارنامه فوتبالی ایشان به واسطه زحمات چندین و چند ساله در دوران بازیگری و مربیگری بسیار پربار است و در یاد و خاطرات خواهد بود و حتما ثبت می‌شود. امیدوارم فوتبال ایران قدر چنین افرادی را بداند و از آن‌ها استفاده کند."
+15
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.