انتشار زودتر خبر واکسن فایرز موجب پیروزی ترامپ می‌شد؟

ایندیپندنت فارسی : خبر آمده که دانشمندان از خبر واکسن کرونای فایزر «گوش تا گوش لبخند» بر چهره‌شان نشسته است. اگر این انسان‌های معمولا محتاط حاضر شدند کمی به خود استراحت داده و تفریح کنند، پس لابد این خبر برای ما یعنی می‌توانیم بیرون بزنیم و به میمنت آن یک نوشیدنی گوارا بنوشیم (البته با رعایت فاصله اجتماعی). اختلاف بین سیاستمداران زیاد قول بده ولی کم عمل کن ما به سختی می‌تواند از این آشکارتر یا آموزنده‌تر باشد.
 
که ما را به موضوع سیاست واکسن می‌رساند. مثلا آیا این خبر می‌توانست دونالد ترامپ را از این وضعیت فعلیش نجات دهد. «به نظر می‌رسد کاملا ممکن بود». آغاز امسال، نرخ محبوبیت افول‌کرده رئیس جمهور داشت بهبودی می‌یافت، و خوش‌بینی‌هایی، البته بی‌جا، در افق اقتصادی دیده می‌شد.
 
مدیریت اسفناک رئیس جمهور در بحران کرونا به قیمت جان هزاران نفر و شغل خیلی‌ها تمام شد. ولی دست کم اگر اعلام می‌کردند که واکسن واقعا به این زودی‌ها آماده می‌شود، همان چیزی که خودش می‌گفت، شاید می‌توانست تعداد بیشتری از هوادارانش را (که از کسی که مایع گندزدایی را برای درمان کرونا توصیه می‌کرد حسابی ناامید بودند) در کنار خود نگه می‌داشت.

با مطالعه نقشه الکترال و کووید-۱۹ در آمریکا، به نظر می‌رسد «پایگاه هواداران» مشکلی با آمار مرگ و میر نداشته و در هر صورت به او رأی می‌دادند، آن هم به صورت حضوری و بدون ماسک. ولی رأی‌دهندگان مردد ممکن بود تصمیم خود را به نفع ترامپ قطعی می‌کردند. یک محاسبه سردستی نشان می‌دهد که اگر قرار بود کووید-۱۹ واقعا از بین برود، در این صورت هر افتضاحی که ترامپ به بار آورده بود موضوعی می‌شد که به تاریخ پیوسته، و اگر تصور می‌کردند که اقتصاد دارد به دوره پیش از کرونا بر می‌گردد، آن وقت ممکن بود دوباره به ترامپ روی می‌آوردند.
 
بوریس جانسون احتمالا امیدوار است چنین افکاری خیلی زود به فکر نمایندگان محلی و محافظه‌کار خطور کند که مأیوس از شکست مطلق بریتانیا، می‌خواهند آن طور که تابستان گذشته قول دادند، کنترل ویروس کرونا را به دست گرفته و «آن را روانه جهنم کنند». برخی مردم، به ویژه کسانی که مستقیم تحت تأثیر این بحران بودند هرگز او و دولتش را نخواهند بخشید. و کمتر کسی در کشور پیدا می‌شود که زندگی‌اش به نوعی با این بیماری گره نخورده باشد.
 
با این حال، همان طور که واکسن امکان رسیدن به ایمنی گله‌ای را فراهم ساخته و زندگی را به وضعیت عادی برمی‌گرداند، و اندوه رفتگان و کابوس روزهای قرنطینه را پایان می‌بخشد، اهمیت کووید به عنوان یک مسأله سیاسی نیز فروکش می‌کند. هر چه باشد، انتخابات ۲۰۲۴ به نوعی راه گریز است.
 
به نظر می‌رسد به لحاظ زمان‌بندی انتخابات بریتانیا و بحران کووید، جانسون از ترامپ خوش‌شانس‌تر است. البته مگر آن که نژاد جدید ویروس که به طرز عجیبی در «شرکت‌های» تولید شیر دانمارک رشد کرده در مقابل واکسن جدید از خود مقاومت نشان دهد. در این صورت دانشمندان فایزر مجبور خواهند شد همه چیز را دوباره از سر بگیرند و بریتانیا دوباره به خانه اول برمی‌گردد - یک بیماری عالم‌گیر و دولتی که اصلا نمی‌داند چه کار باید بکند.
+25
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  در روایت آمده است که - سن فرانسیسکو، ایالات متحده امریکا

  از وقتی ترامپ جنگ اقتصادی با چین را شروع کرد چینی ها هم دست به کار شدند و این ویروس را منتشر کردند. امتیاز های فراوانی بدست آوردند. هنوز اقتصاد اروپا و آمریکا در رکود هست ولی در چین تمام کار و کسب ها فعال اند. از ماه 4 ام یعنی 7 ماه پیش آمار مبتلایان از 80 هزار نفر در چین بالاتر نرفت در حالی که این روزها در امریکا هر روز 80 هزار نفر مبتلا می شوند و آمار به ده میلیون و در کل دنیا به 50 میلیون رسیده. دولت چین به احتمال زیاد حتی واکسن و دارویش را هم داشته و دارد از همان ابتدا ولی با مخفی کاری اولا ویروس را در تمام جهان منتشر کرده و بعد از همه گیری خودش آن را مهار و کنترل کرد در خود چین. و علاوه بر این خبر واکسن چند روز پیش هم چین اعلام کرده که واکسن درست کرده که البته از همان ابتدا داشته ولی بعد از باخت ترامپ آنرا اعلام کرده چون بقیه هم درست کردن و نمی خواد از فروش میلیاردی واکسن بی بهره بماند. تمام قضیه کرونا فقط برای زمین زدن ترامپ بود که موفقیت آمیز هم بوده. وقتی می گن قدرت اول جهان تا ده سال آینده چین هست یعنی همین.
  14
  46
  ‌سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::در روایت آمده است که - سن فرانسیسکو، ایالات متحده امریکا::]. تا وقتی خیانتکاران باشن گلادیاتورهایی مثل ترامپ رو میفروشن. از حسادت از کوچیکی از ..... دموکراتهای کوتوله. اون انگل مرکل کوتوله .... چه حالی میکنه با اون پیرزن باز روانی فرانسه
  22
  13
  ‌سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  مسافران - آنکارا، ترکیه
  البته در افواه هم چنین آمده است که: جمعی از هموطنان که با همدیگر در ایالت «آویزونا»تحصن کرده و بَست نشسته بودند، در تقابلِ جمعی باایالت«آریزونا»درآمدند،بلکه افاقه نمود و دونالد عزیزشان بارِ دگر انتخاب شود.نیز در افواه آمده که دونالدترامپ از ثبت احوال ایران درخواست آمارِ جمعِ جمیع شهروندان را نموده تا یکایک شان را در لیست تحریم ها قرار دهد.از شواهد چنین برمی آید که فقط شوهرعمهُ مرحوم بنده،بهمراه عمه ام و نیز خواجه حافظ شیرازی جزو تحریم شدگان نیستند.
  18
  10
  ‌سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  تا واکسن دستتون نرسه باورش مشکله، چون هنوز فاز ۳ ناقص است و بعدش هم FDAباید تائید کنه، ضمنا تائید نهایی هم شه توزیعش مشکله ،چون یخچال منفی هشتاددرجه میخواد توزیع جهانی آن بخصوص تا ایران نزدیک به محاله
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.