رهبر ارمنستان توافق‌نامه پایان جنگ با آذربایجان بر سر قره‌باغ را امضا کرد

 بمبی عمل نکرده در جنگ ناگورنو-قره‌باغرادیو فردا :نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، توافق‌نامه‌ای را با روسیه و آذربایجان برای پایان دادن به جنگ بر سر منطقه ناگورنو-قره‌باغ امضا کرد که از روز سه‌شنبه ۲۰ آبان اجرایی می‌شود.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، خبر امضای این توافق‌نامه به دنبال پیروزی‌های آذربایجان در نبرد اخیر منتشر شده است چنان که نیروهای آذربایجانی با تسخیر یک شهرک استراتژیک به سمت استپاناکرت، مرکز ناگورنو-قره‌باغ در حال پیشروی هستند.

آقای پاشینیان در یک پست فیسبوکی خبر این توافق‌ را اعلام کرد و گفت که همراه روسای جمهور روسیه و آذربایجان بیانیه‌ای را به منظور پایان دادن به جنگ ناگورنو-قره‌باغ امضا کرده که از ساعت ۱ بامداد به اجرا درمی‌آید.

نخست وزیر ارمنستان گفت: «تصمیمی که گرفتم برای خودم و همه ما بسیار سخت بود. من این تصمیم را بر اساس تحلیل‌های عمقی از شرایط نظامی و ارزیابی کسانی گرفتم که از شرایط به خوبی آگاه هستند.»

وی سپس عنوان کرد که در روزهای آتی اطلاعات بیشتری ارائه می‌دهد و اطمینان داد که این توافق «بهترین راه‌حل برای شرایط کنونی» بوده است.

ساعاتی پس از این اظهارات، روسای جمهور روسیه و آذربایجان نیز خبر توافق برای پایان جنگ قره‌باغ را تایید کردند.

الهام علی‌یف، رئیس جمهور آذربایجان، در نشستی آنلاین با ولادیمر پوتین، رئیس جمهور روسیه، گفت: «این بیانیه سه‌جانبه مرحله‌ای سرنوشت‌ساز در این نبرد محسوب می‌شود.»

آقای پوتین نیز اظهار داشت که نیروهای حافظ صلح روسیه در منطقه ناگورنو-قره‌باغ و باریکه بین منطقه و ارمنستان مستقر خواهند شد.

طبق این توافق، آذربایجان بخش‌هایی از ناگورنو-قره‌باغ و مناطق اطراف آن را که در جریان نبرد اخیر تصرف کرده است، نگه می‌دارد. این توافق‌نامه همچنین نیروهای ارمنی را موظف می‌کند که برخی مناطق خارج از ناگورنو-قره‌باغ از جمله منطقه شرقی آعدم و منطقه غربی کلبجر را تحویل دهند.

ارمنستان همچنین منطقه لاچین را از دست می‌دهد، جایی که یک جاده کلیدی ناگورنو-قره‌باغ را به ارمنستان وصل می‌کند. این توافق‌نامه ایجاب می‌کند که تا شعاع پنج کیلومتری دالان لاچین آزاد بماند و از این منطقه حدود دو هزار نیروی حافظ صلح روسیه محافظت کنند.

توافق‌نامه مورد اشاره همچنین می‌گوید که نیروهای روسی بر یک کریدور ترابری که آذربایجان را از طریق ارمنستان به نخجوان وصل می‌کند، نظارت داشته باشند.

ز زمان وقوع درگیری‌ها بین دو کشور در این منطقه در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی، ارمنی‌تباران با حمایت دولت ارمنستان امور ناحیه ناگورنو- قره‌باغ را اداره می‌کنند.

این منطقه طبق مصوبات سازمان ملل متحد، بخشی از خاک جمهوری آذربایجان تلقی می‌شود، ولی اکثریت جمعیت ارمنی‌تبار آن با حاکمیت جمهوری آذربایجان مخالفند.

این اختلافات تاکنون به چند نبرد خونین منجر شده است. درگیری‌های کنونی نیز که حدود شش هفته پیش آغاز شد، حداقل ۵ هزار کشته بر جای گذاشته است.
+16
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  تبریک به تمام آذری های غیور و وطن پرست . ای کاش ایران به جای سوریه ویمن و . در کنار برادران آذری قرار می گرفت . حالا دوست و دوست نما را شناختیم. زمان برگشتن مردم زجر کشیده و ‌قتل و عام شده قره باغ به خاک خود و خانه خود فرا رسید.درود بر غیرتتان . آزاده یاشا.
  22
  16
  ‌سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  باید از شکست درس گرفت.هیچ قهرمانی ساخته نشد مگر اینکه شکستهای سختی خورد ولی ادامه داد.حتی تو دعوا هم یکی رو داشتیم هر چی کتک میخورد باز ول نمیکرد.اخرش طرف ملتمسانه می گفت بابا یکی اینو بگیره کچلمون کرد...ملت ارمنستان اگر میخاد توسط ترکان و قدرتهای خارجی مث اسرائیل و ایران بازیچه نشه و یحتمل بمرور حذف،باید فکری به حال جمعیت و اقتصاد و لابی گرایهاش تو مجامع جهانی بکنه.احساس می کنم اونا منفعل هستن.اون تلاش و همیت برای رشد و اعتلای تاریخ و نژاد و فرهنگشون رو ندارن.
  10
  14
  ‌سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]اذریها در ایران نیاز به همدردی ندارن!چرا که برخی از آنها سالهاست راهشان را از مردم ایران جدا کرده اند. و بسیاری از اونها از نفوذشان در حکومت اسلامی سواستفاده کرده و حق استانهای محروم مثل کردستان و بلوچو سیستان رو بالا می کشن.و همین اذریها متاسفانه خوششون بیاد یا نیاد تو شهر خودشوننمیذارن یه فارس لر گیلک یا کرد پا بگیره.از هر دستی بدی از همون دست میگیری استاد.شما تو این سالها تو رنج مردم تو شورشها با مردم نبودی بلکه با کوچکترین بهانه ای هارای هارای راه انداختی به اقوام ایرانی ناسزا گفتی کولبراارو همین سپاهیهای ترک دارن تو مرز می کشن.مهم نیست بدتون بیاد اما حقیقت اینه.شما قلبا وصل به ترکیه هستین هموطن نیستین.دستکم نصفتون
  9
  8
  ‌سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان
  آنجا ایران است! . آنان که میکشند و آنان که کشته میشوند ایرانی اند! آنان که آتش جنگ بر افروختند و به آن دامن میزنند افسران سابق کا گ ب هستند که میخواهند قدرت و قلمرو حکومت شان را گسترش دهند!
  3
  2
  ‌سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  مطمئنن اگه این حس رو داشتن اونجا مال اوناس بیخیال نمیشدن. قره باغ رو هم باید کامل پس بدن. مردم ارمنستان هم عزیزن و باید به فکر یک قفقاز بدون مرز با ارمنستان و گرجستان باشن تا جنگ و ادعا.
  4
  9
  ‌سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. یاشاسون.
  6
  9
  ‌سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. بیرون از ایران شهروند درجه ۲ بودن را میشه تحمل کرد ولی در خاک خودمان در شهر های اجدادیمان نمی تونیم خارجی باشیم ،آذری‌ها اکثریت ارتش،اکثریت اقتصاد ایران را در دست داشتند و دارند،هزاران سال به ایران حکومت کردیم و در تاریخ ایران بر عکس دیگران همیشه در صف اول بودیم. و حالا شما کی را از خانه خود بیرون میکنید؟؟!!
  4
  5
  ‌سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. هزاران سال به ایران حکومت کردین؟!!حالت خوبه واقعا؟معنی هزاران سال رو میدونی اصلا؟ اگر منظورت از آذری ترک هست که چند صد ساله اومدین تو خاورمیانه.اگرم از اقوام ایرانیه که دیگه از خودمونین و زبونت برا سین کیانگ.بعدشم فعلا که تو اعتراضات سالهای اخیر مردم ایران که داعیه پاسداری کشورشونو داری در هزاران(!!!)سال تو ته صف هم نیستین و پشت به ایران رو به ترکیه وایسادین
  4
  3
  ‌چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.