سخنگوی وزارت خارجه ایران : برجام «مهر و موم» شده است

دویچه وله :سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری هفتگی خود تاکید کرد که برجام، قابل بررسی مجدد نیست. او گفت جمهوری اسلامی تا کنون با تیم بایدن ارتباطی نداشته و‌ تصمیم‌‌ها‌ پس از روی کار آمدن دولت جدید آمریکا اتخاذ می‌شوند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری هفتگی خود تاکید کرد که برجام، یک توافق "مهر و موم" شده است و قابل بررسی مجدد نیست. سعید خطیب‌زاده، دولت ترامپ را دولتی "گردنکش و یاغی" خواند که تمامی نُرم‌های بین‌المللی را از بین برد. او هرگونه ارتباط مقامات جمهوری اسلامی با تیم بایدن را رد کرد و گفت: «ما اساسا با کسی خارج از مسائل کاملا مرتبط با برجام در ارتباط نیستیم به ویژه این که هنوز دولتی در آمریکا سر کار نیامده و بعد از این که سر کار آمد بر اساس شرایط جدید تصمیم می‌گیریم.»

ستاد انتخاباتی جو بایدن در برخی بیانیه‌ها ابراز تمایل کرده بود که در صورت ورود او به کاخ سفید برای احیای توافق هسته‌ای تلاش کند و با ایران وارد مذاکره شود. پس از پیروزی بایدن، مسئله برجام و مذاکره با ایران، در هیچ یک از اولویت‌های ارائه شده وجود ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه هرگونه تحول در وضعیت موجود بین ایران و آمریکا را نیز به سه تغییر مشروط کرد: «تغییر در اندیشه و ذهنیت تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان، تغییر در نوع گفتار با مردم ایران و جبران اقدامات غلط.»

خطیب‌زاده روز قبل گفته بود: «آمریکا باید توبه کند و جنگ اقتصادی علیه ایران را پایان بخشد.» این در حالی است که حسن روحانی ابراز امیدواری کرده دولت آینده آمریکا به بی‌اثر بودن تحریم‌ها پی ببرد و به "تعهدات بین‌المللی" خود بازگردد.

سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری دوشنبه هم‌چنین عنوان کرد: «آنچه در آمریکا اتفاق افتاد، پیام مهمی برای منطقه دارد... متاسفانه تعداد معدودی از کشورهای همسایه هستند که به جای تکیه بر مردم خود به دنبال خرید سلاح هستند و سعی می‌کنند قدرت خود را از طریق لابی در پایتخت‌های دیگر تامین کنند..»

در این میان، محمدجواد ظریف‌، وزیر خارجه ایران در توییتی به زبان عربی، کشورهای منطقه را برای "ساختن آینده‌ای بهتر" به گفت‌وگو دعوت کرد و نوشت: «ترامپ رفت. ما و همسایگان‌مان باقی‌ می‌مانیم.» هم‌زمان، محمد صدر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته که مذاکره با آمریکا می‌تواند بر سر موضوعاتی فراتر از برجام انجام گیرد. پایگاه خبری تحلیلی انتخاب به نقل از او می‌نویسد: «دوستان در راس مجمع باید توجه داشته باشند که اگر تمام تحریم‌ها هم برداشته شود، بدون اف‌آ‌تی‌اف (FATF)، هم‌چنان روابط تجاری بانکی دچار مشکل خواهد بود.»

محمد صدر نسبت به فراتر رفتن سطح مذاکرات ایران و ‌امریکا از بحث برجام، ابراز خوشبینی کرده و گفته است: «اگر طرفین نسبت به هم رفتار متقابل و منصفانه داشته باشند، این اتفاق می‌تواند زمینه‌ساز مذاکرات در باب موضوعات دیگر در ‌آینده شود.»

او در عین حال یادآوری کرده که عادی شدن مراودات مالی و بانکی ایران، مستلزم تعیین تکلیف لوایح پالرمو و فاتف  است و از اعضای مجمع تشخیص خواسته که به این مسئله توجه داشته باشند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب به نقل از محمد صدر نوشت: «اگر تمام تحریم‌ها نیز برداشته شود و در صورتی که FATF حل نشده باشد، همچنان روابط تجاری و بانکی دچار مشکل است و باید دوستان در راس مجمع به این مساله توجه جدی داشته باشند.
+3
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.