آغاز طرح انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران با نام «خط انتقال امید»

مرحله نمک‌زدایی در بندرعباس انجام می‌شودبی بی سی :فاز اول طرح انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران آغاز شده است. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در مراسم افتتاحیه این طرح را "خط انتقال امید" به همه کشاورزان و صنعتگران خواند و اظهار امیدواری کرد تا پایان کار دولتش، دو مرحله دیگر طرح هم به پایان برسند.

استفاده از آب خلیج فارس برای مصارف شرب و صنعتی تازگی ندارد. کشورهای همسایه ایران در خلیج فارس حدود هفت دهه است که از این روش استفاده می‌کنند.

در ایران هم چند بار صحبت از راه اندازی چنین پروژه‌ای شده بود تا اینکه تداوم خشکسالی در استان‌های کرمان، یزد و هرمزگان‌، تعداد زیاد معادن مس و سنگ آهن و صنایع فولاد و نگرانی از بیکاری باعث شد مقدمات طرح از سال ۹۲ آغاز و از سه سال پیش به اجرا نیز گذاشته شود.

رضا اردکانیان وزیر نیروی ایران در مراسم افتتاحیه گفت این پروژه به صرفه است و هزینه تمام شده هر متر مکعب آب، معادل دو یورو و تنها دو درصد از کل هزینه مورد نیاز صنعت فولاد است.

او گفت هفده استانی که که از این طرح بهره‌مند می‌شوند سالانه "۶۰ میلیارد متر مکعب" آب مصرف می‌کنند که "حدود دو میلیارد متر مکعب" آن برای صنایع است. بخش صنعت در آینده با کمبود "۹۵۰ میلیون متر مکعب" آب مواجه می‌شود پس باید آن را با شیرین‌سازی تامین کرد.
طرح انتقال آب خلیج فارس سه استان هرمزگان، کرمان و یزد را شامل می‌شود اما هفده استان از مزایای آن بهره‌مند می‌شوندبرخی "ویژگی‌های" اعلام‌شده طرح
 
 •     برخی رسانه‌های ایران این طرح را "اَبَر پروژه" و طولانی‌ترین خط انتقال آب می‌دانند، از خلیج فارس تا سیرجان در استان کرمان
 •     هدف اصلی تامین آب برای صنایع است اما در مسیر خود، آب شرب و کشاورزی شهرهای فلات مرکزی ایران را هم تامین می‌کند
 •     نسبت آب شور به شیرین سه به یک؛ آبِ بدون نمک‌زدایی به مصرف آبزی‌پروری ، خنک کردن تاسیسات صنعتی و نیروگاه‌ها می‌رسد
 •     طول طرح در سه مرحله به بیش از هشتصد کیلومتر می‌رسد در سه استان هرمزگان، کرمان و یزد اما' هفده استان' از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند
 •     مجری طرح "شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس" است با سرمایه‌گذاری و سهام‌داری شرکت‌های معدنی و صنعتی گل‌گهر و چادر‌ملو و صنایع ملی مس ایران
 •     فاز اول: از آب‌شیرین‌کن بندرعباس تا گل‌گهر کرمان، ۳۰۳ کیلومتر لوله‌ فولادی به قطر ۱/۶ ‌متر
 •     فاز دوم: از گل‌گهر تا مس‌ سرچشمه کرمان، ۱۵۰ کیلومتر
 •     فاز سوم: آبرسانی به چادرملو و اردکان یزد،۵۱۰ کیلومتر
 •     آب‌شیرین کن بندرعباس:
 •     ظرفیت یک میلیون متر مکعب
 •     فار اول: نمک‌زدایی از ۴۵۰ میلیون مکعب آب شور و انتقال ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب شیرین به استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد
 •     هزینه: هشت‌هزار میلیارد تومان +۵۰۰ میلیون یورو
حسن روحانی طرح انتقال آب خلیج فارس را افتتاح خط امید برای ساکنان استان‌های فلات مرکزی ایران نامیدنگرانی‌های زیست محیطی
آب خلیج فارس از دریای عمان شورتر است و برداشت زیاد آب، شوری آن را افزایش می‌دهد. فعالان محیط زیست می‌گویند این بر سلامت زیست‌بوم و گونه‌های گیاهی و جانوری خلیج فارس اثر مخربی دارد.

اما حسن روحانی معتقد است این طرح‌ها علاوه بر اینکه صنعت را متحول می‌کنند در چارچوب اصول محیط زیستی اجرا می‌شوند و ضرری برای محیط زیست ندارند.

عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست با تائید سخنان آقای روحانی گفته کشورهای عربی حوزه خلیج فارس سالانه بیش از ۳۰ میلیارد متر مکعب آب شیرین از خلیج فارس برداشت می‌کنند در حالی که کل برداشت ما به ۸۰۰ میلیون متر مکعب نخواهد رسید.

اما محمدحسن معماریان عضو هیئت علمی دانشگاه یزد معتقد است: "چون کشورهای حاشیه خلیج فارس از این آب استفاده می‌کنند دلیل نمی‌شود که ما هم به آلودگی آن اضافه کنیم و بهتر بود ما به جای شرکت در این مسابقه آلودگی زیست محیطی به صورت حقوقی، این عمل کشورهای حاشیه خلیج فارس را به چالش می‌کشیدیم."

به گفته رضا اردکانیان، حدود ۷۵ درصد نمک‌زدایی در دنیا در منطقه خاورمیانه صورت می‌گیرد و "بیش از ۸۵۰ آب‌شیرین‌کن" در منطقه خلیج فارس فعالند که "ظرفیت ۲۵ آب‌شیرین‌کن‌ بالای ۱۰۰ هزار متر مکعب در شبانه روز است."
+56
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان

  متاسفانه ایران شده چند استان فارس نشین
  60
  7
  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  حداقل یک طرح قابل صحبت دیدیم که در حکومت ولایت شیطان اجرا شد. از سدهای افتضاح دوره احمدی نژاد به اجرای این کارخانه آب شیرین کن روحانی . البته کاش میشد از همین الان برنامه ایجاد آب شیرین کن در منطقه چابهار و دریای عمان در دستور کار قرار بگیره به چندین علت اساسی که مهمترینش شوری کمتر آب دریای عمان و نکته بعدی کم آبی و مشکلات آب در سیستان و بلوچستان. توجه کنید زمانی سیستان انبار غله ایران بوده چون خاک حاصلخیزی داره ولی خشکسالی و طرحههای بسیاراشتباه که بخصوص در دوره رئیس بودن خامنه ای اجرا شد این استان رو بیشتر درگیر مشکلات خشکسالی و حتی شوری خاک کرد. امیدوارم حکومت به زودی یا ساقط بشه یا حداقل خامنه ای سر عقل بیاد و دست از جنگیدن با مردم ایران برداره و بجای این همه هزینه امنیتی و تبلیغات با یک استراتژی درست آزادی های اولیه مردم رو قبول کنه و در مسیر درست قرار بده و هزاران هزار کارهایی که باید از زمان شاه فقید تا الان کامل میشد و کشور آباد و مردم در رفاه قرار میگرفتند رو به سرانجام برسونند.آخه این چه ماندنی هستش که اینقدر با خفت و بدبختی باید باشه.
  3
  24
  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  ۵۰ سال هست کشور‌های خلیج فارس دارن از اینجا آب بر دارن و آب خلیج فارس نمکی نشد حالا ایران می‌خواد آب ور داره از اینجا احتمالش میره که آب خلیج فارس شور بشه، من موندم والا چه اشخاصی این نظرات رو میدن؟ آخه بی‌بی سی خسته نمیشی این همه چرندیات میگی؟
  17
  30
  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  منوچهری - تهران، ایران
  بلاخره روسیه میتونه به آرزوش برسه و به آبهای جنوبی دست پیدا کنه! مبارک روسیه باشه.
  3
  4
  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  امیدوارم به اکو سیستم خلیج فارس آسیب نرسه و مطالعه شده باشه.
  9
  7
  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. بابا دماغ شما ترکها رو هیچوقت نمیشه جمع کرد. چه خبرتونه!؟ تو هر جا میری شماها هستین همش هم غر میزنین. شده تا حالا توی یه جمعی که یه فارس زبون نشسته ترکی حرف نزنین به احترام اون یه نفر؟
  4
  15
  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  Sepas - تهران، ایران
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. اینجا ایران هست تاج سر ما اگه ناراحتی میتونی بری هررررررری
  4
  13
  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. ما ترکا بودیم با عثمانی لج کردیم زبان فارسی رو زبان رسمی اعلام کردیم. باید با برادران عثمانی صلح میکردیم الان باید شاهنامه رو به ترکی میخوندی
  11
  5
  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  redsky95 - تورنتو، کانادا
  [::sahandogli - لندن، انگلستان::]. عه؟ مثلا لرستان الان صنعتیه؟ تبریز از کل استان فارس صنعتی تره. فولاد بردن تبریز. کاری که عقل جن هم بهش نرسید. پالایشگاه بردن اذربایجان غربی فکر کنم. حالا مجبورن کامیون کامیون نفت ببرن پالایشگاه. هزینه ی بردن نفت میگن دوبرابر هزینه ی پالایش میشه. اخه کدوم عقل سلیمی چنین چیزی رو قبول میکنه؟ . ناراضی هستی برو تورچیه. تورچیه جای خوبیه
  2
  9
  ‌سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. خوبه پس اعتراف کردی کتابی نداری که مجبوری شاهنامه رو به ترکی بخونی! شما ترکا مگه چقد بودین که لج کردین؟الانشم در حد 10 تا 15 میلیون نیستین.اگر میگی دروغه یه نگاه به آمار جمعیتی استانهای اذری بنداز.و حتی با بخشی از تهران و استانهای ترکیبی.شما آذریهای ترک زبان شده(اکثریت)بهتون تو این سالها یاد دادن که غر بزنین تا بیشتر بدست بیارین.دیدین فارسها زیادی مسالمت جو هستن شما هم سواستفاده کردین.تو همه استانها هستین و بدون تبعیض دارین پول درمیارین ولی اگر چارتا فارس بیاد تو اذربایجان شرقی بهش کار نمی دین و میذارین بحساب غیرتتون.این غیرت نیست.بی نمکی و نزادپرستیه.الانم که ترکیه یکم قدقد میکنه تو یادت اومده که میتونی ترک باشی و همه چی رو به نفع ترکای سین کیانگ تحلیل کنی
  3
  2
  ‌سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  تازه اینم بگم تو خود اذریا یه بخشیشون همچین میلی به ترک بودن ندارن چون میدونن ترک شدن و رگ وریشه شون ایرانیه.اونایی که مث این سهند بی وطن نق میزنن یا بچه سن هستن ویا شایدم واقعا ترک و اکثریت .... جوگیر.انقد که شما هارت و پورت می کنین من تو ترکمنا ندیدم که صاف میرسن به شرق اسیا
  3
  2
  ‌سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. منظورم حکومت صفویه بود نه جمعیت ترک..قبلا هم گفتم فارس درونگرا بوده چون فرهنگ طبقاتی و ازدواج محارم داشته موجود منحطی بوده که فقط خود ازاری میکرده بخاطر همین هم 1000 سال هست حکومتها ترکی هستند
  4
  2
  ‌سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::paksan - ایران، ایران::]. [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. باز هم طرحهای دهن پرکن که یه عده هم فوری اینجا باد میکنند ! اینها تئوری هست معمولا در عمل طولانی میشه و جواب نمیده حیف و میل میشه. نمونش 25 سال پیش هاشمی رفت اکراین طرح تولید هواپیمای مسافری رو آورد ...توی بوق و کرنا کردند که ایران دیگه تولید کننده هواپیما شده حالا 100 نفره هست بعد میکنیم 200 و 300 نفره قدرت اول دنیا میشیم ..یه عده هم پریدند وسط قر دادند ....بعداز 20 سال معلوم شد 5 تا مونتاژ کردند 3 تاش سقوط کرد خودشون هم ترسیدند بیشتر مونتاژ کنند همه سرمایه میلیارد دلاری رفت...مدیر کارخونه رفت کانادا کارگری !!
  2
  2
  ‌سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. ادعاهاتون هر روز مانند یه دمل چرکین چرکو تر و گنده تر میشه.پس اون شاهپور اول که سه امپراتور روم رو به زانو دراورد درونگرا بود وما خبر نداشتیم؟!! و یا نگم از بقیه شاهان باستان.یعنی 1000 سال در باستان ما با محارم عاشقی میکردیم ولی آنچنان قدرتمند بودیم؟!!تو با این مغز شگفت انگیزت بیا و برو یه کرسی درس تو اروپا و آمریکا درخواست کن؟!!به عقل جن هم نمیرسه ادعاهای ترکان اویغوزی درباره ایرانیان.یعنی تا این حد سوختین از پارسها در طول تاریخ؟!! البته یه چیرو بگم متاسفانه هم جنس باهمجنس از زمانی شایع تر شد که غلامان ترک اومدن..اینو دیگه تاریخ ثبت و ضبط کرده البته شامل همه اونها نمیشه.
  2
  1
  ‌سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.