مادری که سفارت آمریکا را تسخیر کرد ولی پسرش را برای تحصیل به آمریکا فرستاد

روزیاتو : معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و از اعضای تشکیلات دانشجویان پیرو خط امام در تسخیر سفارت آمریکا چند روز قبل در نشستی مجازی به عنوان «بازخوانی حرکت دانشجویی تسخیر لانه جاسوسی» شرکت داشت که به همت اتحادیه انجمن‌ های اسلامی دانشجویان اروپا برگزار شد.

در بخشی از این نشست یکی از دانشجویان درباره حضور پسر معصومه ابتکار در آمریکا و اینکه چگونه توانسته گرین کارت بگیرد، پرسید.

ابتکار در پاسخ به این سوال گفت: «در این رابطه هم شاهد موارد تحریف و نفرت فراکنی هستیم وگرنه سالانه هزار دانشجو می‌روند، درس می‌خوانند و برمی گردند، پسر من از طریق ویزای دانشجویی رفته، بعد هم به ایران بازخواهد گشت. ما می‌بینیم کسی مثل مسیح علینژاد هر روز یک دروغی در این باره می‌گوید.»
تصاویری از پسران معصومه ابتکارابتکار که از اعضای تشکیلات دانشجویان پیرو خط امام در تسخیر سفارت آمریکا بود پیش از این بارها به خاطر حضور پسرش در آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته بود.

پس از انتشار خبر تحصیل پسر معصومه ابتکار و بالا گرفتن انتقادها و کنایه ها به این چهره ی سیاسی، وی در مصاحبه ای در سال ۹۷ به این موضوع پرداخت.
تصاویری از پسران معصومه ابتکارابتکار در این مصاحبه در پاسخ به اینکه برخی می گویند خانم ابتکار که خیلی از تسخیر سفارت آمریکا دفاع می کند، چه طور فرزند خودش در آمریکا تحصیل می کند، گفت:

« مردم ایران در سال ۵۸ از تسخیر سفارت آمریکا دفاع کردند، یعنی تعبیر نشود به اینکه چند دانشجو این کار را انجام دادند و چند دانشجو دفاع کردند. این خطی است که عامدا دارد از آن طرف القا می شود که یک اتفاقی بود که چند دانشجو این اقدام را کردند. می خواهم بگویم ما درباره واقعه ۱۳ آبان واقعیت ها را بدانیم. واقعیتی بود که اگر مورد حمایت عظیم و گسترده مردم و امام قرار نمی گرفت، اصلا تبدیل به یک انقلاب دوم نمی شد. ۴۰۰ دانشجوی طراز اول دانشگاه های کشور در این واقعه شرکت داشتند که همه آگاهانه مشارکت کردند و از هیچ جایی خط نگرفتند. علت تسخیر سفارت هم بی اعتمادی مکرری بود که بعد از انقلاب درباره آمریکایی ها پیش آمد. مصادیقی از آمریکایی ها به دست آمد که مداخله در امور داخلی ایران بود؛ از همه مهمتر ورود شاه به آمریکا اتفاق افتاد. اینکه بعد از ۳۹ سال هنوز ما متهم می شویم، باید بگویم در این ۳۹ سال تحولات زیادی رخ داده است. همه آنچه ما درباره روابط با آمریکا داریم، صرفا ناشی از آن واقعه نیست. خیلی اتفاقات بعد از آن افتاد. در همین دولت در قالب برجام با آمریکا مذاکره شد که موفق بود و تفاهمی بین المللی هم حاصل شد. برجام در قالب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل مورد اجماع جهانی قرار گرفت. بنابراین اگر ما بخواهیم تقصیر همه مشکلات {در روابط ایران و آمریکا} را به گردن جریان تسخیرکننده لانه جاسوسی در ۱۳ آبان ۵۸ بیاندازیم، نادیده گرفتن یکسری اصول و واقعیت های تاریخی است.»
ابتکار این سؤال را که آیا به فرزند خود توصیه داشته از آمریکا به ایران برگردد، اینگونه پاسخ داد:

«فرزندم سی و خورده ای سالش بود، اینجا درس خواند و کارشناسی ارشد گرفت. دنبال این بود که بتواند ادامه تحصیل بدهد، در رشته ای که دلش می خواست پذیرش گرفت. انتخاب خودش و خانواده اش بود که برای ادامه تحصیل به آنجا برود. خیلی ها می روند. فکر می کنم قبل از ترامپ سالی ۳-۴ هزار نفر، حتی جایی نوشته بود، یکی دو سال ۱۰-۱۵ هزار نفر برای ادامه تحصیل به خارج کشور می روند.»
وقتی از معصومه ابتکار سؤال شد که آیا پسرش به آمریکا می رود، در جواب گفت:

«بله، آمریکا و جاهای دیگر برای ادامه تحصیل می روند. تحصیل در آمریکا تأیید خوی سلطه گری آمریکا نیست. در آمریکا تحصیل کردن از قدیم بود. خیلی ها رفتند آمریکا تحصیل کردند اما لزوما تحصیل در آنجا به معنای تأیید سیاست های دولت آمریکا نیست. در واقع استفاده از یک فرصتی برای تحصیل است. یک جوانی حق انتخاب دارد و می تواند انتخاب کند. نفاقی هم در آن نمی بینم. ضمن آنکه ممکن است دیدگاه های جوانان صد در صد در راستای والدین شان نباشد. ممکن است اقدامی که انجام می دهند مفهومش نقض یا رودرویی هم نباشد. او حق دارد که برای زندگی خودش تصمیم بگیرد. افرادی که این انتقادها را می کنند، اگر خودشان در موقعیت هایی باشند که بخواهند آزادانه تصمیم بگیرند، حتما از والدین شان می خواهند دخالت نکنند و اجازه دهند حق تصمیم گیری با خود آنها باشد. آن هم کسی که در سن سی و چند سالگی است. فکر می کنم استقلال رأی و استقلال نظر را باید محترم بشماریم.»
+139
رأی دهید
-20

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران

  اولا که این خانم چقدر زشت است اگر در امریکا میماند تا حالا بدون شوهر بود.دوما اگر راهش در مورد مرگ بر امریکا صحیح و بر حق است چطور پسرش را نتوانست قانع کند که او هم با شعار مرگ بر امریکا انجا را تحریم کند؟!؟ و چنانچه خودش و پسرش متوجه( اشتباه بودن )شعار و عمل سابق شان شدند چرا اعلام برایت نمیکنند؟!؟ در نتیجه خانوادگی مزور و دو رو و شارلاتان هستند
  3
  174
  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  از کسی که زیرخواب آخوند باشد چه انتظاری دارید؟ شاید اگر معلوم بود پدر فرزندش کیست اوضاع فرق میکرد.
  7
  143
  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان

  چرا اینها اینقدر کریه لبخندند؟ این حرفها رو باید یک شهروند عادی بزنه نه یک گروگان گیر که چهل ساله در حکومت مشارکت داره!! اگر این ضعیفه یک فرد عادی بود میشد ازش قبول کرد این عذرها رو، انگار دانشگاه در دنیا قحط شده و فقط آمریکا دانشگاه داره!
  6
  128
  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Rosha50 - لانسینگ، انگلستان

  ایشان همزاد خانم الهام چرخنده میباشد و لی بسا کثیفتر
  1
  106
  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Parinaz Iran - پراگ، چک

  بله چرا که نه. زنده یاد کسانی چون فرخرو پارسای اعدام شدند تا چنین سوسمارهای نر و ماده بقدرت برسند. عنقلاب بود نه انقلاب
  4
  92
  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  حـ... اون پسرشه که تمام نوشته های ما رو میخونه و بروی خودش نمیاره! معلومه کسی که مادرش یه کاره ای هست مجبوره به روی خودش نیاره
  2
  76
  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  مظهر نکبت
  0
  88
  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  اینا از دیوار رفتن بالا خشتک مردم پاره شد.
  2
  79
  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  بردیا2577 - زابل، ایران

  نتیجه خوش خدمتی به امریکا است.مزدور وخائن باش کشورهای پیشرفته درهایشان به رویتان باز است
  2
  60
  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  زنیکه کریه بی شرف داره با بیان اصول مسخرایی که تو کت خرهم نمیره کار خودش و پسر بی شرفتر از خودش رو توجیه میکنه. اون پرچم امریکا که روش پایه نجست رو گذاشتی مظهرسیاست امریکا نیست بلکه شرف ۳۳۰ میلیون نفرامریکائی هستش بیشعور.
  0
  72
  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  این ها از دیوار قدرت قدرت بالا رفتند، بهمین خاطر زمانی که از دیوار سفارت بالا می رفتند، خشت های انرا می لیسیدند و انگار به کعبه ی امال خود رسیده بودند!
  1
  35
  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  خب اگه مردم فکر میکنن که اشتباه کرده، برن و خشتکش رو در بیارن و بکشن روی سرش!
  1
  35
  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  یویوماما - خاش، ایران

  العجب امریکا اشکالی ندارد ولی اسراییل نه. شهریه دانشگاه امریکا یی که این خانم از مردم ایران میکشه و به بودجه این دانشگاه میریزه به نفع خزانه امریکا می شود که به طور 100در100 حامی مالی اسراییل می باشد.پس چرا این مسئولان فرزند شان را به اسراییل نمی فرستندبرای تحصیل. یا به کشتی گیر بیچاره گیر میدن برای رقابت با اسراییلی؟. واقعا که مردم را احمق گیر اوردن.
  1
  30
  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  حسنلو - باکو، آذربایجان

  اخی اخی چقدرم که امریکا بدش میاد از اینا واقعا صبح و شب در حال بیرون کردن ایناست از کشورش امریکای بیچاره
  1
  23
  ‌سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران

  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. حالا امریکا اگه ریگی به کفشش نیست چرا اینها رو اخراج نمیکنه؟ الان چند ساله هموطنان رفتند به مسئولینش گفتند الکی میگند در حال بررسی هست!! آخه زندگی توی امریکا که مثل ایران نیست بری زیر میزی زندگی کنی تمام اطلاعاتت میره توی کامپیوتر و چک میشه ته و توی جد آبادت رو میفهمند/ یعنی ما تمام عکسهای این آقازده ها رو داریم اونوقت سازمان جاسوسی اونا اینقدر پپه هست نمیره توی گوگل سرچ بزنه؟
  1
  26
  ‌سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::آذرمیانه - آذربادگان، ایران::]. به گمانم تا حدودی حق با شماست، امریکا همیشه ریگ در کفش دارد، و کدام کشور هست که نباید داشته باشد، ولی اگر دولت آمریکا کاری در حق یک نفر بخواهد انجام دهد، باید بر مبنای قوانین داخلی خود باشد، مانند حقوق شهروندی، و بشری و غیره، یعنی اگر پدر و مادری جرم کرده باشند، حقوق شهروندی خانواده آنها را باید مانند دیگر آحاد مردم تامین کرد، بر خلاف ایران که همهی خانواده دچار مشکل می شوند، انها که از دیوار سفارت( بخوان قدرت) بالا رفتند، از این بام و دو هوای دنیای دموکراتیک بخوبی اگاهند، که از جملات پایانی خانم ابتکار در متن بالا کاملا روشن است!
  3
  6
  ‌سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. امنیت ملی یه چیزی هست بالاتر از تمام قوانین ...شما برو مطالعه بکن ..رئیس جمهور امریکا وقتی تشخیص بده یه گروهی امنیت ملی کشورش رو بخطر انداختند میتونه بدون تشریفات برخلاف همه قوانین بده یک روزه اونها رو بندازند بیرون ...! اینا هم امنیتی هستند
  0
  4
  ‌چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد
  از اون عکسهای قدیمش و با اون رنگ مانتوش معلومه که , فاطمه اره از نژاد اون مجاهدین خلق بوده و خودشو غالب انگلهای انقللابی کرده .که میگن سک زرد برادره شغاله اینا هستند
  2
  3
  ‌چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  bachchetehroon - ونکوور، کانادا
  . تحصیل در امریکا به معنای تایید سلطه گری نیست. موش کوربخورتت معصومه.اره دزدی و هیزیتو ایران بکن بعد پول مردم توسری خور ایران را بفرست تخم حرومت تو امریکا حالشو ببر . بخور معصومه هم از اخور هم از توبره
  0
  8
  ‌پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.