خفا‌ش‌های خون‌آشام وقتی احساس بیماری کنند، فاصله اجتماعی را رعایت می‌کنند

خفاش‌های خون‌اشام موجوداتی هستند اجتماعی که همدیگر را می‌جورند و غذایشان را با هم شریک می‌شوندبی بی سی :تحقیقات جدید نشان می‌دهند خفاش‌های خون‌آشام بیمار از بقیه فاصله می‌گیرند، زمان کمتری را با خفاش‌های دیگر می‌گذرانند و با تعداد کمتری از هم گروه‌های خود معاشرت می‌کنند. این رفتار قبلا در شرایط آزمایشگاهی دیده شده بود ولی اکنون دانشمندان در خفاش‌های خون‌آشام وحشی در بلیز در آمریکای مرکزی هم رفتار مشابهی را مشاهده کرده‌اند.

برای این تحقیق پژوهشگران دانشگاه ایالت اُهایوی آمریکا، با وصل کردن حسگر فاصله‌یاب به یک گروه خفاش‌ وحشی که داخل یک درخت توخالی زندگی می‌کردند، تعامل اجتماعی آنها را بررسی کردند.

در بخشی از این مطالعه، محققان به شانزده خفاش ماده‌ای به نام لیپوپلی‌ساکارید تزریق کردند تا تغییر رفتارشان را بررسی کنند. این ماده سیستم ایمنی خفاش‌ها را مثل وقتی که بیمار هستند، موقتا فعال می‌کند. در این درخت در جمع ۳۱ خفاش زندگی می‌کردند و به پانزده خفاش دیگر نرمال سالین (آب نمک ۰/۹ درصد) تزریق شد که بر سیستم ایمنی تاثیری ندارد.

به گفته این دانشمندان که تحقیق خود را در مجله بوم‌شناسی رفتاری منتشر کرده‌اند، در این کارآزمایی به هیچ‌یک از خفاش‌ها آسیبی نرسیده است.
خفاش خون‌آشام تنها پستانداری است که فقط از خون تغذیه می‌کندجوریدن کمتر می‌شود
دانشمندان مشاهده کردند خفاش‌های "بیمار" که سیستم ایمنی‌شان برای مبارزه با عفونت تحریک شده بود، در مقایسه با خفاش‌های سالم، حدودا با چهار خفاش کمتر تماس برقرار می‌کردند. آنها تمایلی به جوریدن دیگران نداشتند، کمتر این ‌ور و آن ور می‌زفتند و خواب‌آلوده‌تر بودند.

این تغییر رفتار شش ساعت بعد از تزریق و زمانی که خفاش‌ها خواب بودند یا به جستجوی غذا رفته بودند، کاهش پیدا کرد. بعد از ۴۸ ساعت، تاثیر تزریق کاملا از بین رفت و خفاش‌ها رفتارهای اجتماعی خود را از سر گرفتند.

زمانی که خفاش‌ها احساس بیماری می‌کنند، احتمال اینکه باعث انتشار ویروس در طبیعت شوند کم‌تر می‌شود چون زمان کمتری را با خفاش‌های سالم می‌گذرانند.

سایمون ریپرگر نویسنده اصلی این تحقیق، این رفتار را "فاصله‌گذاری اجتماعی منفعل" نام گذاشته است و فکر می‌کند ممکن است بیش از آنچه تصور می‌کنیم در حیوانات دیگر هم عمومیت داشته باشد.
ماندن در رختخواب
سایمون ریپرگر می‌گوید: "این حسگرها دریچه‌ای جدید و شگفت‌انگیز بودند که تغییر رفتارهای اجتماعی خفاش‌ها را در طول روز و شب، ساعت به ساعت و دقیقه به دقیقه به ما نشان می‌دادند، حتی زمانی که خفاش‌ها در تاریکی در این درخت توخالی پنهان شده بودند".

این فاصله‌گذاری اجتماعی منفعل مشابه رفتار انسان است که وقتی احساس بیماری می‌کند، به جای وقت گذراندن با دیگران، ترجیح می‌دهد در رختخواب بماند. این رفتار برای سلامت جمعی انسان و حیوانات مفید است چون باعث کاهش شیوع بیماری می‌شود.
+4
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.