عقب‌نشینی وزارت بهداشت در مقابل مبلغان طب سنتی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مراسم راه‌اندازی «مرکز خدمات طب سنتی ایران ویژه بیماران کرونایی»، احداث این مرکز را گامی در جهت تحقق سیاست‌های ابلاغی رهبر جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد.

علیرضا زالی که فرماندهی ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران را هم بر عهده دارد، روز یک‌شنبه، ۱۸ آبان «پدیده قطعه قطعه شدن در طب نوین را آفتی دانست که طب سنتی ایرانی گرفتار آن نیست» و افزود: «در طب سنتی ایران به بیمار به‌عنوان «موجودی با کرامت» و «صاحب اشرافیت دردمند» می‌نگرند که نگاهی کلی است.»

او درباره این ادعاهای خود توضیح بیشتری ارائه نداد.

اظهارات اخیر مقامات وزارت بهداشت درباره طب سنتی، نشانگر تغییر موضع‌ این وزارتخانه در خصوص طب سنتی است. وزارت بهداشت بارها ادعاهای فعالان طب سنتی را درباره درمان کرونا با داروهای گیاهی رد کرده بود.

این واکنش‌ها از سوی طرفداران طب سنتی، برخی روحانیون و حتی نمایندگان مجلس مورد انتقاد قرار گرفته بود.

سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران روز ۱۴ آبان از «صدور مجوز تولید چهار داروی گیاهی» برای درمان کمکی کرونا‎ خبر داده و گفته بود که «این داروها در زمان حاضر در کشور تولید و بعضاً توزیع می‌‌شوند.»

خبر تائید داروهای گیاهی درمان کرونا از سوی وزارت بهداشت در حالی از سوی کیانوش جهانپور مطرح ‌شد که خود او بارها توصیه‌های طب سنتی برای درمان کرونا را مصداق «کلاهبرداری» عنوان کرده بود.

مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا اخیرا طب سنتی را «طب شیادی» نامیده و گفته بود: «وقتی مکانیزم‌های ایجاد بیماری در کرونا هنوز برای همه محققین دنیا شناخته نشده است، طب سنتی می‌خواهد چه کاری انجام دهد؟»

معاون کل وزارت بهداشت ایران هم روز ۱۵ آبان در مورد نام‌گذاری برخی داروهای ادعایی «درمان‌کننده کرونا» در ایران به نام امامان شیعه گفت که «هیچ دارویی نداریم که منصوب به امامی باشد.»

ایرج حریرچی در ادامه گفته بود: «از آن‌جا که بیش از ۵۰ درصد مبتلایان کرونا، بدون هیچ دارویی و ۸۰ درصد بیماران با عوارض جزیی بیماری بهبود می‌یابند، حتی اگر به آنها شربت آلبالو هم بدهیم خوب می‌شوند.
+2
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  شما مریض میرین بیمارستان ، فلان معاون وزیر بهداشت سهام دارش هست بیمارها صف کشیدن ،اما پزشکهای دیگه باید برن دونگوز آباد،تا سهام تمام بیمارستانهای خصوصی تهران مال این وزیر و وزای سابق و معاونین و رئیس ..بشه.برای همین وزارت بهداشت خودش ریگ به کفش داره، مجبوره به عقب نشینی در مقابل یه فاسدتر از خودش
  1
  1
  یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  مافیای قدرت، دست در دست مافیای طب(؟ ) سنتی برای اندوختن ثروت باد آورده در این اوضاع نفس گیر کرونا. 90 درصد بیماران خودبخود خوب می شوند، این دزدان این درصد را به حساب خود می نویسند و علم پزشکی را به مسخره می گیرند، بیچاره مردم
  0
  3
  یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  MERAMO - ویرجینیا، ایالات متحده امریکا
  خلایق هرچه لایق! ملت ایران وقتی در محرم میرن سینه زنی در بحبوحهء کرونا، وقتی داروی امام صادق سفارش آنلاین میدن، وقتی اون تبریزیان ولد..نا هریسون آتیش میزنه بعدش ملت میرن جمکران از توی چاه شفاعت می طلبن، وزارت بهداشت این وسط کیلو چنده؟ مشکل حاکمیت نیس، مشکل جهل در عوامه که جمهوری اسلامی بلده چجوری نگذاره احدی به دانش، شعور، بینش و تفکرش اضافه که
  1
  5
  یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.