درخواست نهادهای مسلمان آمریکایی از جو بایدن برای لغو فوری فرمان مهاجرتی ترامپ

 تصویری از اعتراض‌ یک شهروند ایرانی‌تبار در  سال ۲۰۱۸ علیه فرمان مهاجرتی دولت ترامپرادیو فردا :شورای روابط آمریکایی-اسلامی و دیگر نهادهای مسلمانان این کشور از جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا خواستند تا به وعده انتخاباتی خود عمل کند و فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ را لغو کند.

صدور این فرمان بحث‌برانگیز منجر به منع سفر و بروز مشکلات گسترده از جمله برای بستگان ایرانیان مقیم آمریکا، دانشجویان ایرانی و متقاضیان تحصیل و کار در ایالات متحده شده است.

نهاد عواد، رئیس شورای روابط آمریکایی-اسلامی​ با تاکید بر لزوم رفع «تبعیض و نژادی» در هر سطح از دولت بایدن گفته است که رئیس‌جمهور منتخب آمریکا «متعهد شده» که در اولین روز کاری به فرمان مهاجرتی دولت ترامپ و منع سفر شهروندان برخی از کشورهای مسلمان به آمریکا پایان دهد.

جو بایدن در رقابت‌های انتخاباتی چند بار به این موضوع اشاره کرد و وعده لغو این فرمان را داد.

شورای روابط آمریکایی-اسلامی روز شنبه افزوده است که «ما قصد داریم برای اطمینان از انجام این وعده‌ها توسط دولت بایدن، به سایر رهبران و سازمان‌های مسلمان آمریکایی بپیوندیم. ما همچنین قصد داریم در صورت زیر پا گذاشته شدن این وعده، دولت خود را پاسخگو کنیم.»

فرمان مهاجرتی ترامپ روز ۷ بهمن سال ۹۵ صادر شد و رئیس‌جمهور آمریکا هدف آن را جلوگیری از ورود «تروریست‌های اسلام‌گرا» به این کشور اعلام کرد.

در فهرست اولیه این فرمان نام ۶ کشور ایران، عراق، سوریه، یمن، لیبی، سودان و سومالی دیده می‌شد.

اواسط اسفند همان سال، آمریکا نام عراق را از این فهرست حذف کرد. نام سودان هم مهرماه ۹۶ از این فهرست حذف شد و در عوض محدودیت‌های تازه شامل حال شهروندان کشورهای چاد، کره‌شمالی و ونزوئلا شد.

صدور فرمان مهاجرتی در داخل آمریکا نیز مخالفت‌های زیادی برانگیخت و پس از حدود دو سال بحث و شکایت گسترده سرانجام تیرماه سال ۹۷، دیوان عالی آمریکا با اجرای نسخه تعدیل‌شده فرمان با هدف «حراست از منافع ملی» ایالات متحده موافقت کرد.

در میان شاکیان، شماری از خانواده‌های ایرانی‌آمریکایی نیز حضور داشتند که تاکید می‌کردند در پی اعمال محدودیت‌ها، «به طور ناعادلانه‌ای» از دیدار بستگان خود محروم شده‌اند.

مخالفان مسلمان این قانون هم با اشاره به فهرست اولیه که صرفا شامل کشورهای مسلمان بود، دولت ترامپ را متهم کردند که بین ادیان تبعیض قائل شده تا از ورود مسلمانان به آمریکا جلوگیری کند.

مقام‌های دولت ترامپ اما تاکید کردند که فرمان اجرایی ترامپ «بر پایه امنیت ملی و مسائل مربوط به سیاست خارجی شکل گرفته و نه بر اساس نیت‌های دینی».

خبرگزاری الجزیره هم در گزارشی با اشاره به میل جو بایدن برای لغو فرمان منع ورود شهروندان برخی کشورهای اسلامی به آمریکا در روز اول شروع ریاست‌جمهوری‌اش، نوشت لغو فرمان اجرایی ریاست جمهوری آسان است ولی ممکن است طرح پرونده‌ و شکایت‌های قضایی از سوی جمهوری‌خواهان این روند را با تاخیر مواجه کند
+15
رأی دهید
-42

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران

  آره حالا گله گله بچه های پس افتاده یقه سفید و بقیه مفت خورای مسلمون راه بیفتین برین آمریکا. اعراب صدر اسلام اصلا کشاورزی نمیکردن کارو بارشون فقط قتل و غارت و بیت المان از انفال بود و بس. هنوزم مفت خورن میرن غرب و امریکا که بچرن و جفتک بندازن که به ارزشهای ما اعم از نجس دونستن نیمی از مردم کره زمین و مهدورالدم بودن بالقوه همون تعداد احترام بذارین.نمیدونم دموکراتها چطوری میخوان پاکسازیشون کنن
  7
  35
  یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  در صف اول هم ایلهن عمر بود. می‌‌شناسید. قرار است وزیر خانواده و بهداشت شود. معروف به فراکسیون چادری‌ها در کنگرس .خیلی‌ هم امام دوست دارد.خودش گفت.
  9
  28
  یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::zarduscht - فرانکفورت، آلمان::]. میگن حسنی وقتی حوصلش سر میرفت سوزن میگرفت هی میزد به اونجاش هی میگفت آخ ...اینهم حکایت دوستای تو هست عمو! این مسلمونا رو از مرز میگیرن مستقیم میبرن کنگره یارو اصلا زبان هم خوب بلد نیست هنوز ..میذارن اونجا پرت و پلا میگه بعد میان هی غر میزنند!! ..یادم رفت طبق فتوای جدید عمو اسلام با دمکراسی سازگار هست و ساخت مسجد و هزینه آب و برق و حقوق امام جمعه برعهده یهود و نصارا میباشد.
  2
  10
  یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  دوستان عزیز. ماهیت دولت آمریکا که عوض نشده. سران آمریکا چه دموکرات و چه جمهوری خواه همه به دنبال منافع خود هستند. آنان منابع مالی و ثروت ملتها رو می خواهند. حال جمهوری خواهان بت زور و قلدوری کار می کنند ولی دموکراتها با پنبه سر می برند.
  2
  13
  یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  آذرمیانه - آذربادگان، ایران
  [::کیانپور - ونکوور، کانادا::]. مشکل اصلی ایران دزدی و سو مدیریت هست ...دزدی منابع کجا بوده؟ شما خودت هنوز بعداز 42 سال شعار دادن نمیتونی نفتت رو حتی استخراج بکنی همیشه میری سراغ توتال و اجیپ میگی بیایید استخراج کنید 50 درصد بردارید درسته؟ اینهمه شرکتهای داخلی رو کی ورشکست کرد؟
  0
  1
  دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.