تابوشکنی در امارات؛‌ مجاز شدن مصرف مشروب و مقابله با قتل‌های ناموسی

رادیو فردا : امارات متحده عربی اعلام کرد که پس از بازنگری اساسی در قوانین اسلامی، برخی ممنوعیت‌ها در حوزه آزادی‌های شخصی از جمله مصرف مشروبات الکلی و زندگی مشترک بدون ازدواج را لغو می‌کند و قتل‌های ناموسی جرم تلقی می‌شوند.
 
در اصلاحات اعلام‌شده نوع مجازات برای این قتل‌ها اعلام نشده ولی تاکید شده است که جرم‌انگاری این قتل‌ها با هدف «حمایت از حقوق زنان» انجام می‌شود.
 
به گزارش شبکه خبری «الجزیره»، در قوانین جدید شهروندان ۲۱ سال به بالا می‌توانند مشروبات الکلی بفروشند یا مصرف کنند و قوانین مربوط به جریمه و مجازات مشروب‌خواری لغو می‌شود.
 
پیش از این فروش مشروب در باشگاه‌های شبانه و ساحلی این کشور آزاد بود ولی شهروندان برای در اختیار داشتن این نوع مشروبات نیازمند مجوز بودند.
 
تغییر قوانین مربوط به زندگی مشترک زن و مردی که به صورت رسمی با هم ازدواج نکرده‌اند نیز از دیگر اصلاحات مهم دولت امارات است.
 
طبق قانون جدید، زوج‌هایی که ازدواج آنها ثبت نشده، می‌توانند با هم زندگی مشترک داشته باشند و این کار جرم نیست.
 
علاوه بر این، شهروندان خارجی ساکن این کشور در موارد خانوادگی از جمله ازدواج، طلاق و ارث، می‌توانند طبق قوانین کشور خودشان تصمیم‌گیری و اعمال قانون کنند.
 
این اصلاحات قانونی بخشی از کوشش‌ها به منظور بهبود وضعیت قانون‌گذاری و سرمایه‌گذاری در این کشور عربی حاشیه خلیج فارس عنوان شده است.
 
دولت امارات همچنین در اطلاعیه‌‌ای که درباره این تغییرات صادر کرده، بر «تحکیم اصول مدارا» تاکید کرده است.
 
این اصلاحات در شرایطی انجام می‌پذیرد که اسرائیل و امارات روز ۲۵ شهریور طی مراسمی رسمی در کاخ سفید «معاهده صلح» امضا کردند.
 
همچنین هیئتی از مقام‌های رسمی امارات برای نخستین‌بار روز سه‌شنبه ۲۹ مهر جهت گفت‌وگو و مذاکره با مقام‌های ارشد اسرائیل به این کشور سفر کردند.
 
میدان دادن به آزادی‌های شخصی از طریق بازنگری در قوانین اسلامی، بازتاب‌دهنده تحولات پرشتابی است که امارات در سال جاری میلادی به خود دیده است.
 
به باور کارشناسان، این اصلاحات با هدف جذب گردشگران غربی به این کشور حاشیه خلیج فارس انجام گرفته است و در همین حال، تمرین مدارا و تحکیم صلح و ثبات در جامعه در حال دگرگونی امارات را نیز در نظر دارد.
 
علاوه بر امارات، کشورهای بحرین و سودان نیز طی هفته‌های گذشته اعلام کردند که برای عادی‌سازی روابط خود با اسرائیل به توافق رسیده‌اند.
+58
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران

  و ما همچنان کاسه داغتر از آش و دایه مهربانتر از مادر هستیم...
  1
  21
  یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.