قیمت خودرو در بازار امروز ۱۷ آبان ۹۹؛ ریزش تا ۲ میلیارد تومانی قیمت خودرو‌های خارجی

ایرنا نوشت : بررسی‌ها از بازار خودرو‌های خارجی در پایتخت حاکی از ریزش قیمت‌ها دارد که از چند هفته پیش آغاز شده بود، این روز‌ها با شیب تندی ناشی از افت قیمت ارز در سراشیبی قرار گرفته و کاهش ۵۰۰ میلیون تا دو میلیارد تومانی در قیمت‌ها دیده می‌شود.
 
امروز قیمت دلار کاهش حدود دو هزار تومانی نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته (پنجشنبه، ۱۵ آبان ماه) ثبت کرده که عامل اصلی در ریزش قیمت هاست.
کارشناسان می‌گویند: در ماه‌های گذشته قیمت خودرو‌های خارجی همواره جلوتر از افزایش قیمت ارز حرکت کرده بود و هرگونه افزایش نرخ دلار، تاثیری به مراتب بیشتر روی قیمت این خودرو‌ها می‌گذاشت.
 
این کارشناسان معتقدند: قیمت این خودرو‌ها که در ماه‌های اخیر با نرخ‌های حباب گونه و غیرواقعی بالا رفته بود، این روز‌ها با کاهشی شدن روند نرخ ارز، ریزش‌های شدیدتری را تجربه می‌کند.
 
به اعتقاد آنان، از حدود ۱۰ روز پیش نیز همه فعالان بازار و مردم اخبار سیاست خارجی را به شدت تعقیب می‌کنند و از آن زمان تاکنون افت پنج درصدی در قیمت خودرو‌های مونتاژی و کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت خودرو‌های خارجی را شاهدیم که برای خودرو‌های گرانتر، این کاهش تا ۲۰ درصد هم رسیده است.
 
"کوروش طواحن" یک فعال بازار خودرو‌های خارجی در این زمینه گفت: پژو ۲۰۰۸ مونتاژی ایران خودرو که در هفته‌های گذشته تا ۱.۳ میلیارد تومان هم در فضای مجازی و آگهی‌های فروشندگان در سایت‌های خودرویی قیمت خورده بود، اکنون کمتر از یک میلیارد و ۸۰ میلیون تومان قیمت دارد.
 
وی افزود: فولکس واگن تیگوان مشکی رنگ صفر کیلومتر نیز که تا ۳.۷ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده بود، اکنون با افت ۵۰۰ میلیون تومانی به کمتر از ۳.۲ میلیارد تومان رسیده است و در مواردی فروشندگانی که نیاز به پول داشتند، حاضر به فروش همین خودرو با قیمت پایین تری نیز بودند.
 
نمایشگاه دار دیگری در منطقه عباس آباد تهران، از کاهش دو میلیارد تومانی بی. ام؛ و ۷۳۰ از ۱۰ میلیارد تومان به زیر هشت میلیارد تومان در ۲۰ روز گذشته خبر داد.
 
فعالان بازار معتقدند: ریزش شدید قیمت‌ها ناشی از کاهش ارزش دلار سبب شده تا برخلاف هفته‌های گذشته که خریدار و فروشنده‌ای وجود نداشت، اکنون فروشندگان به صف شوند، هرچند خریداران نیز به امید کاهش هرچه بیشتر قیمت‌ها از خرید دست کشیده اند.
 
دولت در سال ۹۶ و پیش از شروع دور تازه تحریم‌ها، با جلوگیری از واردات خودرو به پیشواز کنترل واردات و مصرف ارز رفت.
 
پیشتر نایب رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت گفت: اگر دلار تا مرز ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان ریزش کند، قیمت کاذب خودرو‌های خارجی دست‌کم تا ۴۰ درصد فرو خواهد ریخت.
+40
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.