زنان در دوران نو‌سنگی شکارچی جانوران وحشی بزرگ بودند

دویچه وله :تقریبا همه باستان‌پژوهان درباره تقسیم کار در دوران نو‌سنگی هم‌نظرند؛ زن‌ها به شکار جانوران کوچک می‌رفتند و شکار جانوران بزرگ کار مردها بود. اما یافته‌های بسیاری تردیدهای جدی درباره درستی این نظر به وجود می‌آورد.

یافته‌هایی در مکانی در ارتفاع ۴۰۰۰ متری رشته کوه آندن (بلندترین رشته کوه جهان به طول ۷۵۰۰ کیلومتر در آمریکای جنوبی) این نظریه دانشمندان را زیر سوال برده است که در دوره نو‌سنگی شکار جانواران بزرگ بر عهده مردها بود و زن‌ها تنها به شکار حیوانات کوچک می‌رفتند.

در این مکان قبر زنی کشف شده که متعلق به ۹۰۰۰ سال پیش است. این زن شکارچی گوزن‌های بزرگ رشته کوه آند و دیگر حیوانات بزرگ جثه بوده و تنها زنی در قاره آمریکا نبوده که به شکار جانوران بزرگ می‌رفته است.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در شهر دیویس نتیجه پژوهش‌هایی را در مجله پیشرفت‌های علمی "Science Advances" منتشر کرده که نشان می‌دهد در دوران نوسنگی (Jungesteinzeit) تفکیک وظایف بین دو جنس کمتر از آنچه تصور می‌شده وجود داشته است.

رندی هاس، نویسنده این پژوهش می‌گوید: «یافته‌های باستان‌شناسی و تجزیه و تحلیل مراسم خاکسپاری در این دوره این نظریه را که فقط مردان برای شکار می‌رفتند، رد می‌کند.» او درباره اهمیت این یافته‌ها اشاره می‌کند که آنها پرتوی هم بر بحث‌های فعلی درباره مسئله جنسیت و شغل می‌افکند. این انسان‌شناس تأکید می‌کند: «دستمزدهای نابرابر طبیعی نیست. حتی اجداد ما نیز وظایف را میان خود به طور مساوی تقسیم می‌کردند.»

باستان شناسان این مقبره را در سال ۲۰۱۸ در ویلامایا پاتجکسا در پرو کشف کردند. اشیائی که در گور گذاشته شده‌اند شامل نیزه و ابزارهایی برای فرآوری حیوانات است. از آنجا که در دوره نوسنگی در این منطقه مرسوم بود که مردگان را به همراه اشیا روزمره آنها دفن کنند، محققان تصور می‌کنند که فرد به خاک سپرده شده یک شکارچی بوده است. جنسیت او با بررسی ساختار استخوان و پروتئین‌های دندان‌های او تشخیص داده شده است.

این یافته سوال جدی در برابر باستان‌شناسان گذاشت؛ این که آیا این زن شکارچی یک استثنا بود یا قاعده؟ آنها برای یافتن پاسخ درست دست به تحلیل یافته‌هایی در گورهای دیگر متعلق به این دوره در آمریکای شمالی و جنوبی زدند. آنها ۴۲۹ باقی مانده جسد را  در ۱۰۷ گورستان را مورد بررسی قرار دادند. در ۲۷ مورد اشیاء شکار همراه مردگان بوده که ۱۵ تای آنها مرد و ۱۱ نفر زن بوده‌اند.

به باور پژوهشگران این پژوهش‌ها زمینه قابل اتکایی برای این نتیجه‌گیری هستند که زنان به هیچ عنوان در شکار جانواران بزرگ نقشی فرعی نداشته‌اند. گور کشف شده در ویلامایا پاتجکسا کهن‌ترین در نوع خود است که در قاره آمریکا کشف شده. پژوهشگران این احتمال را می‌دهند که ۳۰ تا ۵۰ درصد شکارچیان زن بودند.
+7
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.