تشخیص کووید ۱۹ از طریق صدای سرفه و نحوه گفتار

دویچه وله :دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) با ساخت یک سیستم جدید هوش مصنوعی، قادر به تشخیص عفونت کووید ۱۹ از طریق صدای سرفه شده‌اند.

به گزارش نشریه بریتانیایی تلگراف؛ این الگوریتم قادر به شناسایی ویروس نه تنها از طریق صدای سرفه بلکه از طریق نحوه صحبت کردن بیماران است زیرا عفونت کووید ۱۹ باعث ضعف عضلات حنجره می‌شود و می‌تواند نحوه صحبت یا صدای سرفه افراد را حتی اگر بدون علامت باشد، تغییر دهد.

محققان در مقاله‌ای که در مجله مهندسی پزشکی و زیست پزشکی IEEE منتشر شد، نوشتند که این فناوری جدید را بر روی ۴ هزار مورد صدای ضبط شده از افرادی که خود را مجبور به سرفه کرده بودند، آزمایش کردند. بنا به اعلام آنها، سیستم جدید هوش مصنوعی موسوم به AI، ۹۸.۵ درصد افراد با تست کرونای مثبت را درست و دقیق شناسایی کرده است. به گفته محققان، میزان تشخیص، در میان افراد بدون علامت، ۱۰۰ درصد بود. زیرا حتی افراد بدون علامت هم تغییراتی در تن صدا دارند.

این فناوری از پروژه اصلی استفاده از هوش مصنوعی برای بررسی نحوه سرفه و گفتار بیماران برای تشخیص آلزایمر اقتباس شده است. تیم تحقیقاتی سعی دارد پس از تایید سازمان غذا و داروی آمریکا، این سیستم هوشمند  را در دسترس عموم قرار دهد.
+1
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.