رقابت نزدیک در ۶ ایالت؛ ترامپ: در ایالت‌های دموکرات‌‌ها جلو بودم اما تک تک ناپدید شدند

یورونیوز :در حالی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با رقابت شانه به شانه جو بایدن و دونالد ترامپ در شش ایالت پیش می‌رود که هنوز نمی‌توان برنده این انتخابات بسیار رقابتی و نزدیک را مشخص کرد.

شمارش آرا در ایالت‌های میشیگان، جورجیا، نوادا، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا و ویسکانسین همچنان ادامه دارد و این شش ایالت رئیس جمهور آینده ایالات متحده آمریکا را مشخص می‌کنند. هم اکنون بایدن در سه ایالت از این شش ایالت پیش است و ترامپ نیز در سه ایالت دیگر پیشتازی خود را حفظ کرده است. از سوی دیگر هفتمین ایالتی که هنوز آرای آن به‌طور کامل شمرده نشده، آریزونا است اما باتوجه به فاصله سه درصدی باقی مانده و برتری جو بایدن با شمارش بیش از ۸۰ درصد آرا، به نظر می‌رسد یازده رای الکترال این ایالت در سبد بایدن قرار گیرد.
ترامپ: دنبال پیدا کردن رای برای بایدن در همه جا هستند
ترامپ در دو توییت به جابجایی آرا در سه ایالت اعتراض کرد و نوشت: «در هر سوراخی در پنسیلوانیا، ویسکانسین و میشیگان دنبال پیدا کردن رای برای بایدن هستند. این برای کشورمان بسیار بد است.» وی در توییت دیگری نوشت: «سخت تلاش می‌کنند تا ۵۰۰ هزار رای پیشتازی او را در پنسیلوانیا از بین ببرند- به زودی. به همین ترتیب در میشیگان و جاهای دیگر.»
رئیس کارزار انتخاباتی بایدن: در چهار ایالت کلیدی پیروز می‌شویم
جنیفر اومالی دیلون، رئیس کارزار انتخاباتی بایدن در یک نشست خبری گفت: «جو بایدن در مسیر پیروزی در این انتخابات قرار دارد و وی رئیس جمهور بعدی ایالات متحده آمریکا خواهد بود.

وی این برآورد را اعلام کرد که «بایدن در ایالت‌های ویسکانسین، نوادا، میشیگان و پنسیلوانیا پیروز می‌شود.»

وی افزود: «ما فقط به رای سه یا چهار تا از این ایالت‌ها نیاز داریم تا بتوانیم به رقم ۲۷۰ رای الکترال برسیم.»
ترامپ: جلو بودم اما...
دونالد ترامپ در توییتی به ایالت‌هایی اشاره کرد که در آن‌ها پیشتاز بود اما بایدن در حال حاضر جلو افتاده و گفت که « دیشب در ایالت‌های تحت کنترل دموکرات‌ها پیش افتاده بودم اما به طرز معجزه‌آسایی تک تک آن‌ها ناپدید شدند. بسیار عجیب است.»

توییتر پس از انتشار این مطلب از سوی رئیس جمهوری آمریکا، به آن برچسب زد و نوشت: «برخی یا تمام محتوای به اشتراک گذاشته شده در این توئیت مورد مناقشه است و ممکن است در مورد انتخابات یا روش‌های مدنی دیگر گمراه کننده باشد.»
 ایالت میشیگان؛ فاصله‌ای که کم و کمتر شدوضعیت میشیگان در دوره‌های قبلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکاجو بایدن پس از چندین ساعت که از شمارش آرای ایالت میشیگان می‌گذرد توانست در این ایالت از ترامپ پیشی بگیرد. فاصله این دو رقیب به کمتر از یک درصد رسیده است. این در حالی است که بیش از۹۰ درصد آرا در این ایالت کلیدی که ۱۶ رای الکترال دارد شمرده شده است.

بایدن در حالی از ترامپ در ایالت میشیگان پیشی گرفته است که تا چند ساعت پیش و در ابتدای شمارش آرا، ترامپ با بیش از ۱۰ درصد فاصله پیشتاز بود.

کامالا هریس، معاون بایدن روز سه‌شنبه صبح در ایالت میشیگان گفته بود: «مسیر کاخ سفید و مسیر تعیین اینکه چه کسی رئیس جمهور بعدی ایالت متحده خواهد شد بدون هیچ سوالی از میشیگان عبور می‌کند.»

طبق گفته مقام‌های میشیگان دست‌کم ۳.۲ میلیون نفر در این ایالت با پست رای داده‌اند و طبق برآوردها نیز بین دو تا دو و نیم میلیون نیز حضوری رای خود را به صندوق انداخته‌اند که به رقمی بالای پنج میلیون می‌رسد که یک رکورد جدید در این ایالت خواهد بود.

شهروندان میشیگان تا پیش از انتخابات سال ۲۰۱۶ به مدت ۲۵ سال به دموکرات‌ها رای داده بودند اما در سال ۲۰۱۶ این ایالت با ۱۰ هزار و ۷۰۴ رای بیشتر به دونالد ترامپ اقبال خود را نشان داد و قرمز شد.
ایالت جورجیا؛ ترامپ با دو درصد پیش است
وضعیت جورجیا در دوره‌های قبلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
در ایالت جورجیا بیش از ۹۰ درصد آرا شمارش شده است که تاکنون دونالد ترامپ با ۵۰.۵ درصد آرا پیشتاز است. در این ایالت تاکنون بایدن ۴۸.۳ درصد آرا را کسب کرده است. این ایالت ۱۶ رای الکترال دارد. این ایالت از دیرباز سنگر جمهوری‌خواهان به حساب می‌آید و از سال ۱۹۹۲ تاکنون این سنگر تکان نخورده است.
ایالت نوادا؛ فاصله کمتر از یک درصد و پیشتازی بایدنوضعیت نوادا در دوره‌های قبلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکادر ایالت نوادا از ابتدای شمارش آرا جو بایدن پیش بود اما این فاصله هم اکنون به کمتر از یک درصد رسیده است. تاکنون بیش از ۶۰ درصد آرای این ایالت با شش رای الکترال شمارش شده است و ترامپ ۴۸.۶ درصد آرا را دارد و سهم بایدن ۴۹.۲ درصد است.

مسئولان کمیسیون انتخابات این ایالت در توییتی اعلام کردند که تنها آرای پستی که در روز انتخابات به دست آن‌ها رسیده است شمارش نشده است و البته باید منتظر رای‌گیرهای پستی که طی هفته آینده دریافت می‌شود نیز باشند. طبق قوانین این ایالت این رای‌ها نیز قانونی خواهند بود و شمارش می‌شوند.

این ایالت اعلام کرده است تمام رای‌های زودهنگام و رای‌های حضوری روز انتخابات شمارش شده‌اند. همچنین طبق این اطلاعات رای‌های پستی تا روز دوم نوامبر نیز شمارش شده‌اند.

مقام‌های انتخاباتی این ایالت اعلام کردند که دیگر نتایج شمارش آرا را تا صبح روز پنجشنبه اعلام نخواهند کرد.
کارولینای شمالی؛ پیشتازی کمتر از دو درصد ترامپوضعیت کارولینای شمالی در دوره‌های قبلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکادر کارولینای شمالی، ترامپ پیشتاز است و در حالی که شمارش آرا در حال اتمام است ترامپ ۵۰.۱ درصد آرا را تاکنون به سبد رای خود ریخته است و سهم بایدن ۴۸.۷ درصد آرا است.

این ایالت از ۱۰ انتخابات گذشته ریاست جمهوری، در ۹ انتخابات به جمهوری‌خواهان رای داده است و تنها در سال ۲۰۰۸ باراک اوباما به طور استثنایی در این ایالت پیروز شد. برخی از رای‌های پستی هنوز در این ایالت شمارش نشده‌اند.
ایالت پنسیلوانیا؛ پیشتازی با فاصله ترامپوضعیت پنسیلوانیا در دوره‌های قبلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکادر پنسیلوانیا فاصله دو رقیب کمی زیادتر است و در این رقابت ترامپ در این ایالت کلیدی با ۲۰ رای الکترال با حدود ۸ درصد فاصله پیشتاز است. تاکنون بیش از ۶۰ درصد آرای این ایالت شمارش شده است که سهم ترامپ ۵۳.۴ درصد آرا بوده است و سهم بایدن ۴۵.۴ درصد رای مردم.

برخی از رسانه‌های آمریکایی این برآورد را داشته‌اند که با توجه به تعداد آرای پستی باقیمانده و شمارش نشده در این ایالت، جو بایدن با وجود فاصله بیش از ۵ درصدی در پنسیلوانیا همچنان شانس برای پیروزی دارد.

مقام‌های این ایالت اعلام کردند تعداد زیادی از رای‌های‌ پستی همچنان شمارش نشده‌اند. تام وولف، فرماندار پنسیلوانیا گفت: «به شهروندان پنسیلوانیا قول داده‌ام که همه رای‌ها شمارش شوند. این همان چیزی است که ما می‌خواهیم انجام دهیم.»

دونالد ترامپ چهار سال پیش با کمتر از یک درصد اختلاف یعنی حدود ۴۴ هزار رای توانست در این ایالت برنده شود.
ایالت ویسکانسین؛ از قرمز به آبیوضعیت ویسکانسین در دوره‌های قبلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکاایالت ویسکانسین از چند ساعت پیش به آبی و دموکرات‌ها رو گرداند و در حال حاضر فاصله دو رقیب کمتر از یک درصد است به طوریکه با شمارش ۹۵ درصد آرا بایدن ۴۹.۶ درصد را از آن خود کرده است و ۴۸.۹ درصد رای ها نیز در سبد ترامپ ریخته شده است.

بیل استپین، رئیس کارزار انتخاباتی ترامپ در بیانیه‌ای اعلام کرد که رئیس جمهور قصد دارد به سرعت درخواست بازشماری مجدد آرا در ایالت ویسکانسین را ارائه کند.

وی در بیانیه‌ای افزود: «گزارش‌هایی از بی‌نظمی در چند شهر ویسکانسین آمده است که شک و تردیدهای جدی درباره صحت نتایج ایجاد می‌کند.»

دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ نخستین نامزد جمهوری‌خواه از سال ۱۹۸۴ در ویسکانسین بود که توانست با حدود ۲۳ هزار رای بیشتر هیلاری کلینتون را شکست دهد.

مطابق سیستم انتخاباتی آمریکا دستیابی به اکثریت نسبی آرا در کل کشور برنده را تعیین نمی‌کند بلکه فرد پیروز نهایی باید بتواند ۲۷۰ از مجموع ۵۳۸ کالج‌های الکترال ایالتی را به خود اختصاص دهد. امری که تا کنون برای هیچ‌کدام از دو نامزد محرز نشده است.

آقای بایدن در نخستین نطق پس از انتخابات با اعلام اینکه به پیروزی یقین دارد از هوادارانش خواسته است صبور باشند تا تمامی رای‌ها شمرده شوند. در سوی مقابل آقای ترامپ اعلام کرده است که تا آن‌جا که به او مربوط می شود خود را پیروز انتخابات می‌داند و از دادگاه عالی خواسته است به خاطر تخلفات احتمالی جریان شمارش آرا متوقف کند
+24
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Liberte - ارومیه، ایران

  به نظر می رسه همون مافیا و ذی نفوذ هایی که نظرسنجی ها رو به سود بایدن ، ترتیب داده بودن الان هم دارند مهندسی آراء به زیان ترامپ رو ساماندهی می کنند.
  34
  10
  ‌چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا

  ترامپ اول شب و اوایل شمارش آرا درایا لتهای Wisconsin, Nevada & Michigan جلو بود ولی مفسرین از جمله مفسرین فاکس نیوز همه می گفتند هنوز فقط ۲۰% از آرای شهرهای بزرگ که عموما به دموکراتها رای میدهند و ۲۰% از آرای پستی خوانده شده . آرای شمارش شده مربوط به روستاها و شهرهای کوچک هست که عموما به جمهوری خواه رای میدهند. علت ناپدید شدن اکثریت رای ترامپ در مقابل رای بایدن در ادامه شب به همین علت بود . البته که خود شان می دانند این را برای تودهای عوام میگویند
  2
  32
  ‌چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  ‏یه عده توی یک کشور دیگه. در پانزده هزار کیلومتر دورتر از دانمارک تا چند ساعت آینده تصمیم میگیرن که مردم ایران از فردا تخم مرغ رو. دونه‌ای چند بخرند!. زیبا نیست؟!😴
  5
  21
  ‌چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  رودی جولیانی کثیف و مشاور مجاهدین شروع کرده دست و پا زدن بعد از دست دادن ویسکانسین و میشیگان
  4
  32
  ‌چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  stockholm - استکهلم، سوئد
  حداقل بازنده خوبی باش ترامپیست عزیز
  5
  20
  ‌چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  [::تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک::] خوب به شما در سوئد چه ربطی داره؟ ناراحت نباشد هر قیمتی که بشه شما ککت هم نمیگزه.
  15
  1
  ‌پنجشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  [::اقای شاکی - برمن، آلمان::] فکر نکن ترامپ بره وضعیت بهتر میشه . کاری که ترامپ کرده به این آسونی ها قابل برگشت نیست. حداقل در سه ماه آینده هیچی تغییر نکرده و تازه بعدشم کسی نمیدونه دقیقا بایدن برنامه اش چیه. برگشتن به برجام به معنای اتمام تحریمها نیست چون برداشتن تحریمها به همین آسونی که یکی بگه تموم نیست مثل همون موقع که برجام رو امضاء کردن. پس منتظر دلار 50 هزار تومانی باید بود.
  11
  7
  ‌پنجشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  metalrain - استکهلم، سوئد
  [::henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا::]. دقیقا , چهار سال نقش قربانی و قهرمان را بسته به نوع شرایط به طور متناوب رو جلوی مردم بازی کرده حالا هم باز وارد نقش قربانی شده. احتمالن پنسیلوانیا و جورجیا را هم خواهد باخت.
  0
  15
  ‌پنجشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::paksan - ایران، ایران::]. متاسفانه شما انتخابات را فقط از یک دریچه نگاه میکنید و انهم بنظر من اشتباه. فراموش میکنید که یک ادم مریض از خود راضی که هیچ کنترل روی اعمال خود ندارد.
  0
  13
  ‌پنجشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  [::paksan - ایران، ایران::]. و من هم همچین که شما فرض گرفته اید طرفدار جبهه ای نیستم و فقط نگران مردمی هستم که ناجی خود را در این مردک میبینند
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.