ترامپ خود را برنده اعلام کرد و خواستار توقف شمارش آرا شد

اظهارات ترامپ برخی جمهوری‌خواهان نیز نگران کرده استدویچه وله :دونالد ترامپ در یک سخنرانی خود را پیروز انتخابات خواند و گفت به دیوان عالی رجوع می‌کند. این در حالی است که آرا همچنان در حال شمارش هستند. بایدن اعلام کرده ترامپ صلاحیت اعلام پیروزی را ندارد.

در حالی که شمارش آرای انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا به پایان نرسیده و هنوز چند میلیون رأی قانونی شمرده نشده‌اند، دونالد ترامپ خود را برنده این انتخابات معرفی کرد و خواستار توقف شمارش آرا شد. او نتایج انتخابات را "فوق‌العاده" خواند و بدون ارائه مدرک  مدعی شد که در انتخابات "تقلب" صورت گرفته است.

رئیس‌جمهور آمریکا با انتقاد و شکایت از مقامات ایالت پنسیلوانیا که شمارش آرا را تا صبح متوقف کرده‌اند، این تأخیر را "مایه شرمساری برای کشور" خواند و گفت نتایج انتخابات را به دیوان عالی ارجاع خواهد داد. ترامپ اندکی پیش از این سخنرانی نیز در توییتر خود را "برنده بزرگ" این انتخابات معرفی کرده و نوشته بود رقبای او در تلاش برای "سرقت" انتخابات هستند.

توییتر روی این توییت ترامپ برچسب "گمراه‌کننده" زد که این امر اعتراض ستاد ترامپ را درپی داشت.

فیس‌بوک نیز در اقدامی مشابه در پستی که در آن ترامپ ادعای پیروزی و "سرقت" انتخابات را کرده بود، برچسبی زد که در آن به کاربران گفته می‌شود نتایج نهایی احتمالا با تعداد اولیه آرا تفاوت دارند زیرا شمارش آرا در روزها و هفته‌های آینده ادامه خواهند داشت.

ترامپ بیش از انتخابات نیز به شدت از آرای پستی انتقاد کرده بود. موضوع آرای پستی و شمارش آنها در چند ایالت که نتایج آنها نقش زیادی در کسب آرای الکترال ایفا می‌کند، مسئله‌ای حیاتی برای ترامپ و رقیب او جو بایدن به شمار می‌رود.

این گمان وجود دارد که بیشتر طرفداران حزب دموکرات از طریق آرای پستی در انتخابات شرکت کرده‌اند در حالی که طرفداران حزب جمهوری‌خواه به صورت حضوری در پای صندوق‌های رأی حاضر شده‌اند.

سخنرانی ترامپ و قصد او برای ارجاع موضوع آرا به دیوان عالی نگرانی‌هایی را نیز در میان جمهوری‌خواهان به‌وجود آورده است. کریس کریستی، یکی از مشاوران ترامپ، این اقدام را "یک تصمیم استراتژیک بد و یک تصمیم سیاسی بد" خوانده است.

بن گینزبرگ، یکی از وکلای باسابقه انتخاباتی جمهوری‌خواه، با ابراز نگرانی شدید نسبت به اظهارات ترامپ گفته، تا کنون ندیده بوده است که رئیس‌جمهوری در آمریکا چنین رفتاری از خود نشان دهد. او به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان‌گفت: «آنچه امشب رئیس‌‌جمهور بر زبان آورد نه تنها بی‌سابقه و فاقد هر گونه مبنای قانونی است، بلکه به ضرر تمام مردان و زنانی است که مثل جمهوری‌خواهان امروز به پای صندوق‌های رأی رفتند.»
بایدن: ترامپ صلاحیت اعلام پیروزی را ندارد
در همین حال جو بایدن، نامزد حزب دموکرات، در واکنش به توییت ترامپ و ادعای او در مورد پیروزی در انتخابات، گفت نه ترامپ و نه او صلاحیت اعلام پیروزی را ندارند. بایدن در صفحه شخصی‌اش در توییتر نوشت: « صلاحیت تعیین برنده با رأی‌دهندگان است.»

بایدن همچنین در یک توییت دیگر با ابراز خرسندی از نتیجه‌ای که شمارش آرا تا کنون نشان می‌دهد، نوشت: «ما معتقدیم که در مسیر منتهی به پیروزی در انتخابات قرار داریم.»
روحانی: آمریکا به معاهدات بین‌المللی بازگردد
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، روز چهارشنبه ۱۴ آبان (چهارم نوامبر) در سخنانی در جلسه هیأت دولت گفت پیروزی ترامپ یا بایدن برای جمهوری اسلامی مهم نیست بلکه رئیس‌جمهور بعدی آمریکا باید "به قانون و همه معاهدات بین‌‌‌المللی و چند جانبه برگردد."

روحانی گفت: «ما بر فرض اینکه شیوه و اخلاق آمریکا به شیوه درست برنگردد، برنامه‌ریزی کردیم. اگر آمریکایی‌ها فهمیدند و عبرت گرفتند و باید راه دیگر را انتخاب کنند چه بهتر، در غیر این‌صورت تصمیمات ما بر این مبنا است که اگر شرایط سخت بود، کشور چگونه اداره شود.»
+35
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  این وسط روحانی هم باید اظهار وجود میکرد؟
  2
  11
  ‌چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  stockholm - استکهلم، سوئد
  در مدت چهار سالی که رئیس جمهور بود بسیار کارهای غیر قانونی انجام داد ووحشت داره زمانی که مصونیت سیاسیش برداشته بشه سر وکارش با قانون خواهد بود . الان هم خود هم حزبی ها و مشاورینش بتنگ اومدند و اصلا نمی دونند این روانپریش زنجیری رو چطور ومهار کنند . بن گینزبرگ، یکی از وکلای باسابقه انتخاباتی جمهوری‌خواه، با ابراز نگرانی شدید نسبت به اظهارات ترامپ گفته، تا کنون ندیده بوده است که رئیس‌جمهوری در آمریکا چنین رفتاری از خود نشان دهد. او به شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان‌گفت: «آنچه امشب رئیس‌‌جمهور بر زبان آورد نه تنها بی‌سابقه و فاقد هر گونه مبنای قانونی است، بلکه به ضرر تمام مردان و زنانی است که مثل جمهوری‌خواهان امروز به پای صندوق‌های رأی رفتند.»
  16
  23
  ‌چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::stockholm - استکهلم، سوئد::]. النگوهات نشکنه. ناراحتی اون قاسم گچکار عوضی بی خانواده تروریست رو فرستاد ته جهنم؟
  22
  11
  ‌چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  ترامپ بالاتر از دموکراسی است!او خوب میداند چین و روسیه نقطه ضعف دموکراسی را شناخته اند و او فراتر عمل می کند برا همین گلوبالیستها وو کمونیستا دارن جرر میخورن
  19
  8
  ‌چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. چین از خدا میخواد که این باشه اتحاد با اروپا از بین مبره. مانند افرادی که میگن هر چه اخوندها بشنر ایران بمانند مردم با اسلام بیشتر اشناتر و در نتیجه متنفرتر میشن.
  3
  10
  ‌چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::امیرعلی ایرانی - ویسبادن، آلمان::]. الان تو توی المان چی میخوای از انتخابات امریکا؟ مفت خور. ما ملت ایران میخواهیم حکومت ایران سرنگون بشه. تو با اون مرکل افریته چی میخواهید این وسط.
  9
  3
  ‌چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.